+48 22 311 14 44

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku?

Nieruchomości

ubezpieczenie mieszkania w blokuUbezpieczenie majątkowe może obejmować mieszkanie w bloku. To popularny sposób na zabezpieczenie się przed finansowymi skutkami takich wydarzeń jak pożar, zalanie czy kradzież. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku? Na co warto zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy?

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie w bloku?

Każdy element naszego majątku warto ubezpieczyć, jeśli tylko czujemy, że dane ryzyko faktycznie może wystąpić, a pokrycie strat, które wywoła, będzie dla nas finansowym wyzwaniem. W przypadku mieszkania w bloku warto pamiętać, iż w budynku nie mieszkamy sami. Obecność sąsiadów to zawsze większe ryzyko niespodziewanych zdarzeń, np. kradzieży, zalania czy uszkodzeń związanych z nieprawidłowo przeprowadzonym remontem. Biorąc pod uwagę, że ewentualny remont i przywrócenie lokalu do stanu sprzed zdarzenia może znacząco uszczuplić nasz portfel, ubezpieczenie mieszkania w bloku to najrozsądniejsze rozwiązanie.

Ubezpieczenie mieszkania w bloku – na co zwrócić uwagę?

Pamiętajmy, że chcąc ubezpieczyć mieszkanie w bloku, musimy być jego właścicielem (w niektórych TU ważność ubezpieczenia rozpoczyna się od momentu przedłożenia aktu notarialnego). W przypadku lokali wynajmowanych lub komunalnych towarzystwa ubezpieczeniowe oferują inne polisy. Jednym z najważniejszych aspektów polisy na mieszkanie jest suma ubezpieczenia. W tym wypadku nie powinniśmy oszczędzać i ubezpieczyć mieszkanie na wartość mieszkania. Wykup polisy na niższą kwotę da nam wprawdzie niższą składkę, ale gdy wystąpi konieczność wypłaty odszkodowania, towarzystwo wypłaci je do sumy odszkodowania, a nie wartości nieruchomości. Wyższa suma ubezpieczenia to wyższa składka, ale nic poza tym. Nadubezpieczenie mieszkania w bloku nie sprawi, że otrzymamy kwotę wyższą, niż jego wartość.

Kolejnym istotnym elementem polisy ubezpieczeniowej jest zakres ochrony. W podstawowym wariancie obejmuje on takie zdarzenia jak pożar czy zalanie. Możemy jednak go rozszerzyć o dodatkowe usługi, jak np. ochronę przed skutkami włamania, kradzieży czy dewastacji. Ubezpieczenie mieszkania w bloku może również zawierać OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie mieszkania w bloku – wyłączenia odpowiedzialności

Naszą uwagę powinny zwrócić wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania. Znajdziemy je w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. W przypadku mieszkania może to być tak zwane rażące niedbalstwo – np. gdy zostawimy otwarte drzwi i beztrosko wyjedziemy na dwutygodniowe wakacje, a mieszkanie w tym czasie zostanie okradzione lub zniszczone. W przypadku kradzieży ubieganie się o ubezpieczenie jest możliwe tylko wtedy, jeśli w mieszkaniu znajdują się ślady siłowego wtargnięcia (zbite okno, wyłamane zamki, zniszczone drzwi). Towarzystwa jednak nie ubezpieczają na wypadek np. kradzieży kart kredytowych czy pieniędzy w gotówce, które zostały z mieszkanie wyniesione.

Inne wyłączenia dotyczą stanu technicznego budynku, w którym znajduje się mieszkanie. Musi on być wybudowany z materiałów, które nie są łatwopalne, a także musi mieć wszystkie niezbędne pozwolenia i sprawne instalacje (elektryczna, kanalizacyjna itp.). Jeśli wystąpi szkoda, towarzystwo sprawdzi, czy wszystkie warunki zostały spełnione i czy faktycznie należy się nam odszkodowanie. Częstym wyłączeniem odpowiedzialności są również działania umyślne lub z użyciem przedmiotów i substancji niebezpiecznych (broni, chemikaliów).

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku?

Polisa na mieszkanie to tak naprawdę względnie tania inwestycja w bezpieczeństwo majątku. Wystarczy kilkaset złotych rocznie, aby chronić mieszkanie od niespodziewanych zdarzeń. Ostateczny koszt może się jednak wahać w zależności od wielu czynników. Co wpływa na cenę ubezpieczenia mieszkania?

  • Suma ubezpieczenia, którą określa wartość nieruchomości. Ta zależy od metrażu lokalu oraz od miasta, w którym się znajduje.
  • Zakres ochrony. Podstawowy zakres dotyczy pożaru i np. zalania, możemy wykupić dodatkowe usługi, OC w życiu prywatnym, Assistance, ochronę od kradzieży czy dewastacji.
  • Zakres wyłączeń odpowiedzialności.
  • Jeśli mieszkanie jest jednocześnie miejscem wykonywania działalności gospodarczej, to składka ubezpieczeniowa będzie droższa.
  • Towarzystwo ubezpieczeniowe. Wybór firmy ma znaczenie, gdyż koszt rocznej polisy może być różny w zależności od naszych preferencji czy np. posiadanych innych ubezpieczeń w danym towarzystwie.

Jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku?

Jednym ze sposobów jest ręczne porównywanie ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Lektura wszystkich wariantów, warunków i wyłączeń odpowiedzialności może być jednak trudna i czasochłonna. Warto w tej sytuacji powierzyć odszukanie najkorzystniejszej oferty specjalistom z Eurofinance. Sprawdzimy dla Ciebie możliwości, jakie daje ubezpieczenie mieszkania w bloku, dzięki czemu szybciej podejmiesz decyzję i będziesz chronić swój majątek.

Zapraszamy do kontaktu w naszych oddziałach mieszcząych się m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Ursynowie w Warszawie czy Szczecinie.

Podobne wpisy

Jakie korzyści daje ubezpieczenie działki budowlanej?

Koszt ubezpieczenia domu w budowie nie jest duży. Na pewno mniejszy niż straty, które możesz ponieść. Dom w trakcie budowy jest narażony między innymi na pożar, silną wichurę lub powódź. Dom w stanie surowym, zamkniętym, możesz również ubezpieczyć od kradzieży z włamaniem. Wtedy możesz liczyć na przykład na wypłatę odszkodowania, gdy ktoś ukradnie Ci drzwi...

Czytaj dalej...

Czy ubezpieczenie mieszkania od wszystkich ryzyk jest opłacalne?

Zadaniem ubezpieczenia mieszkania od wszystkich ryzyk jest jego ochrona przed każdym możliwym niekorzystnym zdarzeniem. Wyjątek stanowią te wymienione w dokumencie OWU. Wynika to stąd, że są to wyłączenia odpowiedzialności. Jakie są zalety oraz ograniczenia w przypadku tego rodzaju polisy? Jaki jest jej przeciętny koszt?  Jak dzielą się polisy ubezpieczeniowe mieszkania? Ubezpieczenia mieszkaniowe dzielą się na...

Czytaj dalej...

Kiedy warto ubezpieczyć mieszkanie deweloperskie?

Inwestowanie w nieruchomości jest pełne pułapek, a wiele z nich może być bardzo kosztownych. Dlatego też warto posiadać ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim. Zapewni Ci ono spokój ducha i bezpieczeństwo finansowe na wypadek najgorszego. Jak ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim? Podczas budowy lub przebudowy nieruchomości dobrze jest uzupełnić luki w standardowej polisie ubezpieczeniowej, wykupując dodatkowe...

Czytaj dalej...