Dom jednorodzinny jest nierzadko ukoronowaniem wysiłków w życiu zawodowym. Traktujemy go jak spełnienie marzeń, uważamy za wręcz niezniszczalny. A to duży błąd – dom, jak każda nieruchomość, może ulec uszkodzeniu, np. z powodu żywiołów czy działania osób trzecich. Możemy się jednak uchronić od skutków takich zdarzeń – wykupując ubezpieczenie domu, które pokryje wszelkie szkody. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia domu?
Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?
Obecnie ubezpieczenie nieruchomości w przypadku osób prywatnych (niebędących rolnikami) nie jest obowiązkowe. Konieczność wykupienia polisy może pojawić się w sytuacji, w której zakup domu finansujemy za pomocą kredytu hipotecznego. Bank wówczas, jako że chce chronić swoją własność, oczekuje ubezpieczenia elementów stałych domu. W przeciwnym wypadku nie udzieli kredytu. Bez względu na to dom i tak warto ubezpieczyć, ponieważ koszty związane z likwidacją szkód (np. zniszczenie dachu podczas huraganu) są znaczące, a cena rocznej składki polisy jest względnie niska – najczęściej wynosi kilkaset złotych.
Zakres ubezpieczenia nieruchomości – na co zwrócić uwagę?
Każda oferta towarzystwa ubezpieczeniowego ma jasny zakres ochrony. W podstawowym wariancie ochroną objęte są elementy stałe, czyli mury oraz np. okna, podłogi, drzwi i tym podobne. Polisa chroni je przed skutkami takich zdarzeń jak:
- zalanie (zarówno z powodu wady instalacji, jak i powodzi),
- pożar,
- silny mróz,
- śnieg,
- przepięcie,
- grad,
- huragan (lub w wariantach rozszerzonych silny wiatr),
- eksplozja,
- osuwanie się/trzęsienie ziemi,
- lawina,
- uderzenie słupów, drzew,
- uderzenie samochodu, samolotu,
- lawina.
Dzięki ubezpieczeniu domu możemy chronić również tzw. ruchomości, czyli takie elementy, jak sprzęt RTV, AGD, rowery i inne, które są zawarte w OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia). Polisa będzie chronić ruchomości przed dewastacją czy kradzieżą oraz skutkami zdarzeń wymienionych wyżej.
Wartość odtworzeniowa a wartość rzeczywista
Podpisując polisę nieruchomościową, musimy zwrócić uwagę na zasadę wypłaty odszkodowania w razie powstania szkody. Najczęściej spotykamy się z dwoma możliwościami – wypłatą równoważną z wartością odtworzeniową lub wartością rzeczywistą. Na czym polega różnica? Wartość odtworzeniowa to wartość elementów stałych (lub ruchomych) sprzed powstania szkody, natomiast w wypadku wartości rzeczywistej jest ona pomniejszona o zużycie sprzętu. To drugie rozwiązanie jest mniej korzystne.
Suma ubezpieczenia
Aby realnie wybrać sumę ubezpieczenia, warto skorzystać z usługi rzeczoznawcy, który określi wartość domu oraz ruchomości, które się w nim znajdują. Suma ubezpieczenia powinna być równa wartości ubezpieczanego mienia. Jeśli zdecydujemy się na wyższą kwotę ubezpieczenia, w przypadku straty całkowitej otrzymamy kwotę do wartości nieruchomości – taką sytuację nazywamy nadubezpieczeniem. Jeśli jednak ubezpieczymy dom na sumę niższą, niż jego wartość, to otrzymamy odszkodowanie w kwocie równej sumie ubezpieczenia, co jest równie niekorzystne mimo niższej składki za polisę. W związku z tym nie ma również żadnego uzasadnienia wykupowanie kilku polis – środki i tak otrzymamy tylko z jednej, gdyż prawo w tej sytuacji jest jednoznaczne.
Wyłączenia odpowiedzialności
Jednym z najistotniejszych punktów OWU są wyłączenia odpowiedzialności. Są to zarówno zdarzenia, które są objęte polisą, jak i okoliczności wystąpienia niektórych zdarzeń. Dobrym przykładem wyłączenia odpowiedzialności jest rażące niedbalstwo, gdy np. pozostawimy otwarte drzwi do domu i wyjedziemy na dwutygodniowe wakacje. Ubezpieczyciel nie wypłaci nam wówczas odszkodowania za skradziony sprzęt czy zdewastowany dom. Podobnie jest w wypadku szkód, które powstały w momencie, gdy byliśmy pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Jeśli TU wykaże naszą winę ponad wszelką wątpliwość, odszkodowanie nie zostanie wypłacone.
W Eurofinance doskonale rozumiemy, jak trudną i ważną decyzją jest wybranie najkorzystniejszej polisy. Jeśli chcesz w 100% chronić swój cenny majątek, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać ubezpieczenie domu, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania.
Opublikowano dnia: 15.02.2021 14:53
Podobne wpisy
Ubezpieczenie mieszkania od zalania – jak działa i co obejmuje?
Zalanie mieszkania to jedno z najczęściej występujących zagrożeń, które mogą spotkać właścicieli i najemców nieruchomości. Pęknięta rura, awaria pralki, a czasami nawet zalanie przez sąsiada z góry – to tylko niektóre z sytuacji, które mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi. Aby uchronić się przed kosztami związanymi z usunięciem szkód, warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania od zalania. Na...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi – jak działa w praktyce?
W Polsce niestety powodzie zdarzają się coraz częściej, co ma związek z gwałtownymi zmianami klimatycznymi oraz nieprzewidywalnymi anomaliami pogodowymi. Co gorsza, skutki powodzi mogą być katastrofalne zarówno dla domów jednorodzinnych, mieszkań, jak i budynków gospodarczych. W takiej sytuacji warto pomyśleć o ochronie swojego mienia przed ewentualnymi zniszczeniami. Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi to forma ochrony, która...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie pomostowe – co to jest i dlaczego warto je mieć?
Ubezpieczenie pomostowe to termin, który może wydawać się nieco tajemniczy, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy zetknęły się z tematem kredytów hipotecznych. Jednak to właśnie ono odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu nieruchomości. Dlaczego banki wymagają ubezpieczenia pomostowego? Na czym ono polega? Czym jest ubezpieczenie pomostowe? Ubezpieczenie pomostowe to tymczasowe zabezpieczenie interesów banku, które...
Czytaj dalej...