nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Ubezpieczenie domu w budowie – co obejmuje?

Nieruchomości

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu. Proces ten często wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, które wiążą się np. ze wzięciem kredytu. Ubezpieczenie domu w budowie to pozwala chronić inwestora przed nieprzewidzianymi kosztami związanymi z uszkodzeniem, zniszczeniem czy kradzieżą mienia.

Co to jest ubezpieczenie domu w budowie?

Ubezpieczenie domu w budowie, jak sama nazwa wskazuje, to specjalna polisa, która chroni nieruchomość w trakcie procesu budowy przed różnego rodzaju ryzykami. Obejmuje zarówno konstrukcję budynku, jak i materiały budowlane zgromadzone na placu budowy. Ubezpieczenie to można wykupić zarówno na etapie początkowym budowy, jak i w trakcie realizacji inwestycji.

Co obejmuje ubezpieczenie domu w budowie?

Zakres ochrony ubezpieczenia domu w budowie zależy od wybranego wariantu polisy oraz oferty konkretnego ubezpieczyciela. Standardowe polisy obejmują zwykle ochronę od zdarzeń losowych, takich jak: pożar i wybuch, zalanie i powódź, wiatr, huragan, grad, burza, osunięcia ziemi, upadek drzew i masztów i trzęsienia ziemi. Powinno także dotyczyć kradzieży z włamaniem i dewastację, a także inne szkody spowodowane przez osoby trzecie.

Warto jednocześnie pamiętać, że polisę tego typu możemy modyfikować w trakcie jej trwania. W końcu budynek zmienia się wraz z czasem. Początkowo mamy tylko fundamenty, następnie dochodzą ściany, dach, okna, drzwi, które również możemy chronić przed niespodziewanymi zdarzeniami i szkodami, które z tego wynikną.

Czy banki wymagają ubezpieczenia domu w budowie?

Ubezpieczenie domu w budowie może być jednym z warunków udzielenia kredytu na budowę. W końcu banki podobnie jak wszystkie inne instytucje finansowe, chcą chronić swój interes. Ponieważ wznoszony budynek jest objęty hipoteką, to bank może oczekiwać, iż będzie chroniony odpowiednim ubezpieczeniem.

Czego może nie obejmować ubezpieczenie domu w budowie?

Ubezpieczenia majątkowe mają również wpisane wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. W przypadku ubezpieczenia domu w budowie mogą to być szkody powstałe wskutek zaniedbania obowiązków przez inwestora, np. brak zabezpieczenia materiałów budowlanych, zniszczenia wynikające z naturalnego zużycia materiałów. Ponadto często znajdziemy zapis o szkodach spowodowanych przez działania umyślne inwestora lub osób trzecich działających na jego zlecenie. Warto także pamiętać, iż w przypadku budowy prowadzonej niezgodnie z prawem (np. bez pozwolenia na budowę), ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

Składka na polisę domu w budowie zależy od kilku czynników. Kluczowym z nich jest wartość nieruchomości. Tu im wyższa wartość budowanego domu, tym wyższa składka ubezpieczeniowa. Ważny jest także zakres ochrony. Rozszerzenie ochrony o dodatkowe ryzyka, takie jak kradzież czy szkody spowodowane osunięciem ziemi, zwiększa koszt polisy. Ubezpieczyciele zwracają także uwagę na lokalizację budowy. Domy budowane na terenach szczególnie narażonych na powodzie, osunięcia ziemi czy inne zagrożenia mogą wiązać się z wyższym kosztem. Przykładowo, roczny koszt ubezpieczenia domu w budowie może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od wybranego wariantu ochrony .

Jak więc wybrać odpowiednią polisę? Rynek ubezpieczeniowy w naszym kraju jest bardzo rozbudowany. Jak podjąć dobrą decyzję? Możemy przeprowadzić samodzielną analizę kilku-kilkunastu propozycji pod kątem zakresu ubezpieczenia, czy wysokości składki ubezpieczeniowej, ale z pewnością zajmie nam to sporo czasu. Alternatywą jest skorzystanie z usług multiagencji takiej jak Eurofinance, gdzie pomagamy naszym klientom w doborze idealnego rozwiązania.

Podobne wpisy

Ubezpieczenie mieszkania od zalania – jak działa i co obejmuje?

Zalanie mieszkania to jedno z najczęściej występujących zagrożeń, które mogą spotkać właścicieli i najemców nieruchomości. Pęknięta rura, awaria pralki, a czasami nawet zalanie przez sąsiada z góry – to tylko niektóre z sytuacji, które mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi. Aby uchronić się przed kosztami związanymi z usunięciem szkód, warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania od zalania. Na...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi – jak działa w praktyce?

W Polsce niestety powodzie zdarzają się coraz częściej, co ma związek z gwałtownymi zmianami klimatycznymi oraz nieprzewidywalnymi anomaliami pogodowymi. Co gorsza, skutki powodzi mogą być katastrofalne zarówno dla domów jednorodzinnych, mieszkań, jak i budynków gospodarczych. W takiej sytuacji warto pomyśleć o ochronie swojego mienia przed ewentualnymi zniszczeniami. Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi to forma ochrony, która...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie pomostowe – co to jest i dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie pomostowe to termin, który może wydawać się nieco tajemniczy, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy zetknęły się z tematem kredytów hipotecznych. Jednak to właśnie ono odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu nieruchomości. Dlaczego banki wymagają ubezpieczenia pomostowego? Na czym ono polega? Czym jest ubezpieczenie pomostowe? Ubezpieczenie pomostowe to tymczasowe zabezpieczenie interesów banku, które...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.