nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Jak ubezpieczyć się od skutków zalania samochodu?

Motoryzacja

Zalanie samochodu jest jednym z najczęstszych nieprzewidywalnych zdarzeń, które może spotkać każdego kierowcę. W jaki sposób właściciele aut mogą chronić swoje finanse przed skutkami takiego zdarzenia? 

Przyczyny i skutki zalania samochodu

Najczęstszymi przyczynami zalania samochodu mogą być między innymi ulewne deszcze, powodzie, wylewy wód czy awarie instalacji wodociągowej. Konsekwencje zalania samochodu mogą być bardzo poważne i skutkować wysokimi kosztami naprawy lub utratą całego pojazdu. Woda może dostać się do silnika czy układu wydechowego i go zniszczyć, ponadto obecność wody może przyspieszyć korozję elementów podwozia. Dlatego warto wiedzieć, jak się zabezpieczyć przed skutkami zalania samochodu.

AC a zalanie samochodu

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie się przed skutkami zalania samochodu jest ubezpieczenie AC. Autocasco obejmuje szkody wynikające ze zdarzeń, w których kierowca nie miał bezpośredniej winy, ale skutkowały wystąpieniem szkody. Dotyczy to własnie takich zdarzeń jak zalanie, pożar, kradzież czy uszkodzenie bez wykrycia sprawcy. Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, ale bardzo często jest wymagane przez firmy leasingowe, które finansują zakup samochodu.

W przypadku zalania samochodu ubezpieczenie AC chroni kierowcę przed wysokimi kosztami naprawy lub koniecznością zakupu nowego pojazdu. Warto jednak pamiętać, że AC nie obejmuje wszystkich sytuacji związanych ze zalaniem samochodu. W przypadku uszkodzenia silnika lub innych części mechanicznych, ubezpieczenie AC może nie pokryć wszystkich kosztów naprawy. Dlatego warto dokładnie przeczytać warunki umowy. AC najczęściej wybieramy w tej samej firmie, w której mamy już wykupione OC. 

Jak osuszyć samochód po zalaniu?

W przypadku zalania samochodu pierwszym krokiem powinno być odłączenie akumulatora. Następnie należy przetrzeć wnętrze samochodu i usunąć zalegającą wodę. Najlepiej użyć do tego celu odkurzacza na mokro lub specjalnego urządzenia. Ważne jest, aby dokładnie osuszyć tapicerkę, fotele, dywaniki itp. W przeciwnym razie mogą pojawić się nieprzyjemne zapachy czy pleśń. Samodzielnie osuszanie samochodu po zalaniu może być jednak nieskuteczne. 

W zależności od stopnia zalania może być konieczne również wymiana części elektronicznych, takich jak radio czy nawigacja, a nawet elementów samej instalacji. W takim przypadku warto skonsultować się z mechanikiem lub warsztatem samochodowym, którzy pomogą oszacować koszty naprawy.

Ile kosztuje AC?

Koszt ubezpieczenia AC zależy od wielu czynników, takich jak wiek kierowcy, staż posiadania prawa jazdy, marka i model samochodu czy lokalizacja. Średnio koszt rocznej składki na ubezpieczenie AC wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wysokość składki uzależniona jest również od wybranej sumy ubezpieczenia, która powinna odpowiadać wartości samochodu. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka ubezpieczeniowa. Może się więc okazać, że zbyt niska suma ubezpieczenia AC okaże się niewystarczająca, aby pokryć wszystkie szkody. 

Ubezpieczenie AC można wykupić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, które oferuje taką formę ubezpieczenia. Warto jednak dokładnie porównać oferty różnych ubezpieczycieli, aby wybrać najkorzystniejszą opcję. Przy wyborze ubezpieczenia warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także na zakres ochrony, warunki umowy oraz opinie innych użytkowników. Nie musimy jednak robić tego samodzielnie – warto zwrócić się o pomoc do multiagencji Eurofinance, aby podczas podejmowania decyzji otrzymać jak najlepszą ofertę. 

Podobne wpisy

Ile wynosi kara za brak OC w 2024?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy kierowca. Zadaniem tego produktu jest ochrona interesów uczestników ruchu drogowego w sytuacji, gdy dochodzi do stłuczki, wypadku lub innego zdarzenia. Co jednak w sytuacji, gdy kierowca nie ma wykupionego OC? Jaka grozi kara za brak w 2024 roku? Dlaczego OC jest obowiązkowe? Zgodnie z zapisami Ustawy z...

Czytaj dalej...

Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy jest posiadanie ważnej polisy OC. Dzięki temu ubezpieczeniu można uniknąć wielu finansowych kłopotów w przypadku wypadku, kolizji lub innych nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Co dzieje się z polisą OC, po zakupie samochodu używanego? Czy przechodzi ona na nowego właściciela? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego warto wyjaśnić...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie motoru od kradzieży

Ubezpieczenie motoru od kradzieży to ważny produkt ubezpieczeniowy dla każdego motocyklisty. Zabezpiecza on przed stratami finansowymi w przypadku kradzieży pojazdu, której niestety nie da się całkowicie uniknąć. Jaki produkt należy wybrać, aby chronić swój majątek przed skutkami tego przestępstwa? Jak ubezpieczyć się przed kradzieżą? Ubezpieczenie motoru od kradzieży to ważny produkt ubezpieczeniowy dla każdego motocyklisty,...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.