nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Jak wygląda ubezpieczenie motocykla?

Motoryzacja

ubezpieczenie motocyklaRocznie Polacy rejestrują około 19 tysięcy motocykli. W naszym kraju jest niespełna półtora miliona zarejestrowanych pojazdów tego typu, z czego zaktualizowanych rejestracji jest mniej niż 900 tysięcy (uważa  się, że jest to liczba motocykli faktycznie użytkowanych). Prawo w naszym kraju jednoznacznie nakazuje, iż każdy pojazd musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Jak w związku z tym wygląda ubezpieczenie motocykla? Gdzie ubezpieczyć motocykl?

Ubezpieczenie motocykla – podstawowe informacje

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w przypadku motocykla pokrywa szkody, które zostały wyrządzane w wyniku wypadku komunikacyjnego. Ubezpieczenie motocykla jest oczywiście obowiązkowe – fakt, iż jeździmy nim zazwyczaj w cieplejsze miesiące, nie ma żadnego znaczenia. Obecnie ubezpieczenie OC motocykla znajduje się w ofercie praktycznie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, dzięki czemu każdy kierowca ma szeroki wybór.

Jeśli nie masz prawa jazdy, a jesteś właścicielem motoru, to również musisz go ubezpieczyć. W tym wypadku dodatkową, istotną informacją będzie podanie głównego kierowcy. To na podstawie jego historii będzie obliczona składka ubezpieczenia na motocykl. Może się wówczas okazać, iż składka z tego powodu będzie niższa, niż gdyby osobą ubezpieczającą był świeżo upieczony kierowca.

Co grozi za brak ubezpieczenia OC motocykla?

Brak ważnego OC w przypadku pojazdów mechanicznych jest karalne. Wysokość kary zależy od czasu, który upłynął od wygaśnięcia ważności poprzedniej polisy. Gdy zapomnieliśmy wykupić polisę do 3 dni, kara wyniesie 170 zł. Gdy nie mamy ważnej polisy od 4 do 14 dni – czeka nas przymusowy wydatek w wysokości 430. Gdy nie mamy OC od ponad 14 dni, kara znacząco wzrasta i wynosi 870 zł (dane na 2020 rok)! To wprawdzie najniższe kary dla kierowców pojazdów mechanicznych, którzy nie mają ważnego OC, ale zdecydowanie nie warto kusić losu. O ubezpieczenie na motocykl warto pytać jeszcze przed zakończeniem ważności poprzedniego. Pamiętajmy, że karę nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a nie służby mundurowe. Ponadto brak OC i spowodowanie wypadku w tym czasie to bardzo złe połączenie, które naraża motocyklistę na ogromne koszty związanie z uszkodzeniem pojazdu osoby trzeciej.

Koszt ubezpieczenia motocykla – OC a AC

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla motocykla nie jest drogie. Zazwyczaj roczny koszt zaczyna się od 100 zł. Od czego zależy dokładna wysokość składki ubezpieczeniowej? TU biorą pod uwagę wiele aspektów, w tym między innymi:

  • markę motoru, jego wiek oraz przebieg. Właściciele nowszych pojazdów mogą liczyć na niższą składkę,
  • wiek kierowcy,
  • historię ubezpieczeniową kierowcy. W niektórych wypadkach TU umożliwiają przeniesienie zniżek z samochodu na motor,
  • miasto, w którym motocykl jest zarejestrowany,
  • pojemność silnika. Ubezpieczenie motocykla 125 cm3 będzie tańsze niż pojazdu o pojemności 600 cm3,
  • okoliczności dodatkowe, np. fakt czy motocykl jest wypożyczany,
  • dodatkowe usługi, takie jak NNW czy AC.

Okazuje się jednak, że dodatkowa roczna składka za AC nie jest tak tania, jak podczas wykupu polisy dla samochodu. Dlaczego tak jest? Głównym powodem jest zdecydowanie większe ryzyko wystąpienia szkody (w tym szkody całkowitej) w motorze niż w aucie. Jednocześnie części zamienne dla motocykli są po prostu droższe, stąd każde TU ponosi większe ryzyko. Co za tym idzie, koszt AC jest wyższy. Może on wynieść nawet do 20% wartości motocykla (w wypadku samochodów procent ten jest znacznie niższy i wynosi co najwyżej 5%). Nie zmienia to faktu, że odpowiedzialny posiadacz motocykla powinien nabyć ubezpieczenie AC. Pozwoli mu to na swobodną jazdę bez obaw o ewentualne koszty naprawy. W tym wypadku naprawdę nie warto oszczędzać, natomiast należy dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia. Może okazać się, że np. nie obejmie ono kradzieży pojazdu.

Chcesz ubezpieczyć motocykl i chcesz zrobić to jak najkorzystniej? Skontaktuj się z nami! W Eurofinance doradzimy Ci, którą ofertę wybrać oraz z jakich dodatkowych usług warto skorzystać.

Podobne wpisy

Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy jest posiadanie ważnej polisy OC. Dzięki temu ubezpieczeniu można uniknąć wielu finansowych kłopotów w przypadku wypadku, kolizji lub innych nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Co dzieje się z polisą OC, po zakupie samochodu używanego? Czy przechodzi ona na nowego właściciela? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego warto wyjaśnić...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie motoru od kradzieży

Ubezpieczenie motoru od kradzieży to ważny produkt ubezpieczeniowy dla każdego motocyklisty. Zabezpiecza on przed stratami finansowymi w przypadku kradzieży pojazdu, której niestety nie da się całkowicie uniknąć. Jaki produkt należy wybrać, aby chronić swój majątek przed skutkami tego przestępstwa? Jak ubezpieczyć się przed kradzieżą? Ubezpieczenie motoru od kradzieży to ważny produkt ubezpieczeniowy dla każdego motocyklisty,...

Czytaj dalej...

Jak ubezpieczyć się od skutków zalania samochodu?

Zalanie samochodu jest jednym z najczęstszych nieprzewidywalnych zdarzeń, które może spotkać każdego kierowcę. W jaki sposób właściciele aut mogą chronić swoje finanse przed skutkami takiego zdarzenia?  Przyczyny i skutki zalania samochodu Najczęstszymi przyczynami zalania samochodu mogą być między innymi ulewne deszcze, powodzie, wylewy wód czy awarie instalacji wodociągowej. Konsekwencje zalania samochodu mogą być bardzo poważne...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.