+48 22 311 14 44

Czy warto wykupić ubezpieczenie na czas remontu?

Nieruchomości

Ubezpieczenie w czasie remontuRemont mieszkania lub domu bywa źródłem niespodziewanych zdarzeń, przed którymi warto się zabezpieczyć wcześniej. Ubezpieczenie na czas remontu to coraz popularniejsze rozwiązanie – Polacy nie chcą ponosić dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów związanych z remontami. Jak wygląda takie ubezpieczenie? Przed czym nas chroni?

Jakie szkody mogą pojawić się w czasie remontu?

Bez względu na to, czy urządzamy mieszkanie w nowym budynku, czy remontujemy w starym budownictwie, zawsze możemy spotkać się z takimi zdarzeniami jak:

  • Zalanie – w trakcie remontu nietrudno o przypadkowe zniszczenie rur kanalizacyjnych czy wyciek wody z nieprawidłowo przykręconej baterii. Zalanie to duży kłopot nie tylko dla właściciela mieszkania (może np. zniszczyć podłogę wykonaną z paneli czy zawilgocić świeżą tapetę), ale również dla sąsiadów. Zalanie sufitu, ścian czy mebli – nikt z nas nie chce tego doświadczyć. W przypadku domu jednorodzinnego zalanie może być efektem nieszczelnego poszycia dachowego.
  • Przepięcia – generalny remont oznacza również zmiany w instalacji elektrycznej, nierzadko całkowitą jej wymianę. To rodzi realne zagrożenie przepięć, które mogą później zniszczyć drogi sprzęt elektroniczny czy AGD.
  • Pożar – gdy remontujemy dom, nierzadko odsłaniamy jego konstrukcję, co w czasie gorących miesięcy może być powodem wybuchu pożaru.
  • Kradzież zwykła lub z włamaniem – remont to często czas, kiedy nie przebywamy w mieszkaniu lub domu, co niestety może być zachętą dla złodziei. Co gorsza, pewne ryzyko wiąże się również z ekipą remontową, która może nas potraktować nieuczciwie.
  • Zniszczenie szklanych mebli – przenoszenie mebli np. z lustrem czy innymi elementami ze szkła to praca wymagająca ostrożności. A i to czasem nie wystarczy i możemy przypadkowo stracić cenny element wyposażenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie na czas remontu i jak je wybrać?

Ubezpieczenie mieszkania na czas remontu znajdziemy w polisie majątkowej. Dodatkowe opcje związane z remontem nie podnoszą znacząco rocznego koszt ubezpieczenia. Wysokość składki zaczyna się od 200 złotych, a jej ostateczna cena kształtuje się m.in. ze względu na towarzystwo ubezpieczeniowe, które wybierzemy oraz rodzaj dodatkowej ochrony. Biorąc pod uwagę, iż jest to kwota niewielka w porównaniu do ceny materiałów budowlanych czy usług wykwalifikowanych ekip, rekomendujemy wykupienie takiego ubezpieczenia.

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania na czas remontu?

Ubezpieczenie na czas remontu, jak już wspomnieliśmy, to rozszerzenie typowej polisy mieszkaniowej. Oznacza to, że w podstawowej wersji polisy TU chroni na określoną sumę ubezpieczeniową mury i inne elementy stałe mieszkania lub budynku. Z tego powodu z dodatkowych opcji powinniśmy wybrać ubezpieczenie części ruchomych majątku, czyli wszelkiej elektroniki, mebli, sprzętu AGD itp.

Ponadto istotną składową pełnej ochrony jest zabezpieczenie przed skutkami włamań, wandalizmu i kradzieży. W wypadku tego ostatniego zdarzenia warto zwrócić uwagę na dwa warianty, tj. kradzież zwykłą, czyli taką, podczas której złodziej nie zostawia żadnych widocznych śladów siłowego wejścia, oraz kradzież z włamaniem, gdzie te ślady występują (np. wyłamany zamek, zbite okno).

Warto jeszcze wspomnieć o OC w życiu prywatnym. Choć jest to dodatkowa opcja, to powinna być obowiązkiem, jeśli czeka nas remont generalny mieszkania w bloku. Dzięki OC, w razie jakichkolwiek niespodziewanych wydarzeń (np. zalania sąsiada z dołu), wszelkie koszty i roszczenia pokryje ubezpieczyciel. Warto wybrać to rozszerzenie, nawet jeśli ufamy umiejętnościom swoim lub zatrudnionej ekipie remontowej. W przeciwnym wypadku narażamy się na znaczny wydatek, jeśli nasz sąsiad wystąpi o odszkodowanie.

Jeśli podpisujemy umowę z wykonawcą remontu, przyda się także pomoc prawna. W razie jakichkolwiek trudności np. z wyegzekwowaniem terminowości płac ubezpieczyciel pokryje koszty wynajęcia adwokata czy porady prawnej. Osobną opcją jest tzw. Home Assistance, czyli pomoc w nagłych sytuacjach. Dotyczy to takich spraw jak np. awaria kanalizacji czy instalacji elektrycznej, co może mieć miejsce tuż po remoncie. Ubezpieczalnia pokrywa wtedy koszt wezwania fachowca.

Ubezpieczenie na czas remontu a wyłączenia odpowiedzialności

Podobnie jak w każdej ofercie ubezpieczeniowej, oferujący zwierają tak zwane wyłączenia odpowiedzialności. Są to okoliczności, w których nie dojdzie do wypłaty zadośćuczynienia pomimo faktu, iż wystąpiła szkoda objęta ochroną. Najczęściej są to:

  • prowadzenie prac budowlanych niezgodnie z prawem, bez pozwolenia,
  • brak zachowania zasad bhp przez osoby przeprowadzające prace,
  • wykonywanie prac bez niezbędnych uprawnień (np. elektrycznych),
  • rażące niedbalstwo,
  • wykonywanie prac w stanie upojenia alkoholowego.

Planujesz remont mieszkania lub domu i nie chcesz narażać na dodatkowe koszty? Nie warto pomijać ubezpieczenia na czas remontu.

Skontaktuj się z Eurofinance, aby wybrać najkorzystniejszą polisę na czas remontu, która będzie Cię chronić przed niespodziewanymi wydatkami.

Podobne wpisy

Co obejmuje ubezpieczenie majątkowe?

W wymiarze materialnym majątek jest naszą najcenniejszą zdobyczą w życiu. Nierzadko poświęcamy na jego gromadzenie dziesiątki lat. Z tego powodu naszym obowiązkiem jest go chronić. W tym celu towarzystwa ubezpieczeniowe proponują polisę majątkową. W poniższym tekście dowiesz się, jaki zakres ma to ubezpieczenie i jak wybrać najkorzystniejszą propozycję.  Ubezpieczenie majątkowe - definicja Zgodnie z prawną...

Czytaj dalej...

O czym należy pamiętać w trakcie ubezpieczenia domu?

Dom jednorodzinny jest nierzadko ukoronowaniem wysiłków w życiu zawodowym. Traktujemy go jak spełnienie marzeń, uważamy za wręcz niezniszczalny. A to duży błąd - dom, jak każda nieruchomość, może ulec uszkodzeniu, np. z powodu żywiołów czy działania osób trzecich. Możemy się jednak uchronić od skutków takich zdarzeń - wykupując ubezpieczenie domu, które pokryje wszelkie szkody. Jak...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie smartfona – czy warto?

Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu. Są na to dowody - przeciętny użytkownik smartfona dotyka go w ciągu dnia nawet kilka tysięcy razy! W niektórych przypadkach sięgamy po niego 200 razy dziennie. W związku z tym pojawia się pytanie, czy kupno ubezpieczenia telefonu to dobre rozwiązanie? Jak ubezpieczyć telefon? Więcej na ten temat przeczytasz poniżej....

Czytaj dalej...