Zakup nieruchomości to poważna inwestycja – dla wielu osób największa w życiu. Z tego względu warto zadbać o własne bezpieczeństwo i ubezpieczyć dom lub mieszkanie. Nie jest to duży koszt, a w zamian otrzymujemy spokojny sen i pewność, że nawet nieszczęśliwe wydarzenia nie wpłyną negatywnie na nasz komfort.
Co obejmuje ubezpieczenie mienia?
Wykupiona polisa dotyczy całej posiadanej nieruchomości, bez względu na to, czy jest to dom, czy mieszkanie. W jej skład wchodzą również przynależne pomieszczenia gospodarcze. Ubezpieczenie mienia obejmuje cały budynek, również strychy, piwnice, komórki lokatorskie i garaż – pod warunkiem, że mieści się on w bryle nieruchomości. Za wolnostojący trzeba będzie dodatkowo dopłacić. Rozszerzając podstawową polisę, można objąć ochroną całą posesję łącznie z ogrodzeniem i podjazdem, a także elementy małej architektury, takie jak domki letniskowe, altanki ogrodowe czy basen.
W skład każdego ubezpieczenia nieruchomości wchodzą 3 podstawowe elementy:
- Mury – czyli elementy tworzące budynek, takie jak fundamenty, ściany czy dach;
- Elementy stałe – do których należą trwale zamontowane sprzęty stanowiące wyposażenie mieszkania. Mogą to być okna, drzwi, elementy instalacji, kominek, różnorodne meble oraz sprzęty RTV i AGD w zabudowie itp.
- Ruchomości domowe – czasem nazywa się je również mieniem ruchomym, do którego należeć mogą niemal wszystkie przedmioty zgromadzone w nieruchomości, takie jak np. różnorodny sprzęt elektroniczny, sportowy czy muzyczny, drobne RTV i AGD, gotówka, biżuteria, wolnostojące meble, książki, różnorodne bibeloty, odzież itp. Co ciekawe, kategoria ta obejmuje również zwierzęta domowe.
Jak widać zakres elementów wchodzących w skład ochrony ubezpieczeniowej jest dość szeroki.
Czego ubezpieczenie nie obejmuje?
Są jednak takie przedmioty, które nie można w ten sposób zabezpieczyć. Należą do nich m.in.
- dzieła sztuki, rękopisy i inne zbiory kolekcjonerskie;
- kamienie szlachetne;
- broń palna;
- czy zbiory posiadające formę cyfrową.
Z ubezpieczenia mienia wykluczone są również przedmioty wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Należy wziąć to pod uwagę przy ustalaniu zakresu polisy. W razie wątpliwości warto skonsultować się doradcą ubezpieczeniowym z jednego z naszych oddziałów.
Przed czym chroni nas ubezpieczenie nieruchomości?
Wykupując polisę, możemy ubezpieczyć swoje mienie zarówno od nieprzewidzianych wydarzeń będących następstwem działania sił natury, jak i zniszczeń wywołanych przez osoby trzecie. Do najpopularniejszych z nich należą:
- pożar,
- powód lub zalanie;
- szkodliwe działanie mrozu i śniegu;
- trzęsienie ziemi;
- zejście lawiny;
- uszkodzenia spowodowane przez silny wiatr deszcz lub grad;
- osuwanie się ziemi;
- przepięcie;
- kradzież oraz kradzież z włamaniem;
- rabunek;
- dewastację;
- czy uderzenie pojazdu mechanicznego.
Oczywiście nie każda polisa chroni przed każdym z tych zdarzeń. Wiele zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia. Doświadczony doradca jest w stanie celnie ocenić ryzyko i podpowiedzieć, przed którymi zjawiskami szczególnie warto się zabezpieczyć. Zawsze również należy pamiętać, że właściwie dobrane ubezpieczenie, to gwarancja spokoju i bezpieczeństwa finansowego, nawet w obliczu nieprzewidzianych zdarzeń.
Opublikowano dnia: 14.09.2020 18:23
Podobne wpisy
Ubezpieczenie domku letniskowego – zasady i koszty
Pobyt w domku letniskowym to doskonały pomysł na dłuższy urlop poza miastem w trakcie upałów. Warto jednak zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Podobnie jak dom czy mieszkanie, tak i tego typu nieruchomość może być objęta ubezpieczeniem. Jak wykupić taką polisę oraz jaka jest wysokość rocznej stawki za ubezpieczenie domku letniskowego? Czy warto ubezpieczyć domek letniskowy?...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie domu w budowie – co obejmuje?
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu. Proces ten często wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, które wiążą się np. ze wzięciem kredytu. Ubezpieczenie domu w budowie to pozwala chronić inwestora przed nieprzewidzianymi kosztami związanymi z uszkodzeniem, zniszczeniem czy kradzieżą mienia. Co to jest ubezpieczenie domu w budowie? Ubezpieczenie domu w budowie, jak...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie mieszkania od zalania – jak działa i co obejmuje?
Zalanie mieszkania to jedno z najczęściej występujących zagrożeń, które mogą spotkać właścicieli i najemców nieruchomości. Pęknięta rura, awaria pralki, a czasami nawet zalanie przez sąsiada z góry – to tylko niektóre z sytuacji, które mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi. Aby uchronić się przed kosztami związanymi z usunięciem szkód, warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania od zalania. Na...
Czytaj dalej...