22 311 14 44

Jakie ubezpieczenie na narty wybrać?

Oszczędzaj czas i pieniądze ubezpieczając się z Eurofinance Dowiedz się więcej
Podróże

Narciarstwo to sport, który mimo ogromnych zalet wiąże się z ryzykiem kontuzji lub zniszczenia sprzętu. Bez względu na to, czy uprawiamy je w Polsce, czy za granicą, warto uprzednio przemyśleć kwestię ochrony zdrowia oraz finansów w razie niespodziewanych zdarzeń. Służy do tego ubezpieczenie dla narciarzy. Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy tego typu? 

Ubezpieczenie na narty za granicą a karta EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to podstawa każdego wyjazdu zagranicznego. Czy jednak EKUZ wystarczy w przypadku białego szaleństwa? Należy pamiętać, że ubezpieczenie turystyczne na narty ma zdecydowanie szersze zastosowanie niż karta EKUZ. Darmowe ubezpieczenie, które jest ważne na terenie danego kraju Unii Europejskiej, dotyczy jedynie podstawowych usług medycznych. Ponadto w wielu krajach UE leczenie szpitalne czy górskie ratownictwo medyczne jest dodatkowo płatne. Oznacza to, że w razie wypadku narciarz jest narażony na koszty sięgające kilka, a nawet kilkanaście tysięcy euro. W takiej sytuacji karta EKUZ nie będzie przydatna. Poza tym EKUZ nie ma zastosowania poza niektórymi krajami Unii Europejskiej, w których narciarz i tak musi ubezpieczyć się indywidualnie. 

Jakie ubezpieczenie na wyjazd na narty za granicą wybrać?

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilkanaście podmiotów, które oferują ubezpieczenie dla narciarzy. Aby podjąć dobrą decyzję, należy wziąć pod uwagę dwa czynniki – zakres ubezpieczenia oraz sumę ubezpieczenia. W zakresie ubezpieczenia na narty najczęściej znajduje się ochrona od finansowych skutków takich zdarzeń jak:

  • koszt leczenia COVID-19, 
  • koszt hospitalizacji, która jest konsekwencją wypadku narciarskiego. Suma ubezpieczenia w tym przypadku powinna wynieść co najmniej 30 tysięcy euro, gdy mówimy o kraju Unii Europejskiej. Dla państw spoza UE kwota ta powinna być dwukrotnie wyższa,
  • ubezpieczenie bagażu, dzięki któremu możemy otrzymać odszkodowanie, gdy  zostanie zniszczony lub skradziony w dowolnym momencie (na lotnisku, w hotelu, podczas przejazdu komunikacją zbiorową, taksówką, wynajętym samochodem itp.)
  • ubezpieczenie sprzętu narciarskiego, zarówno od zniszczenia, jak i kradzieży w okolicznościach wymienionych powyżej, 
  • koszt transportu medycznego do Polski,
  • ubezpieczenie NNW na narty, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków pozwala uzyskać odszkodowanie, gdy wskutek wypadku narciarskiego doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • OC, które pozwoli uniknąć kosztów z powodu szkód, które narciarz wyrządzi osobom trzecim, np. spowoduje wypadek na stoku przez swoją nieuwagę. Towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wówczas ewentualne roszczenia poszkodowanych. 

Każdy z tych elementów osobno wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej, którą zapłacimy za wybrany produkt. Znaczenie w tym kontekście ma również długość obowiązywania ochrony. Najczęściej jednak możemy spotkać się z ofertami, w których dzienna stawka za ochronę dla jednej osoby rozpoczyna się od kilkudziesięciu złotych. 

Ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności

Podobnie jak inne produkty chroniące klientów przed kosztami opieki medycznej, tak i ubezpieczenie na narty podlega wyłączeniom odpowiedzialności. Tu zazwyczaj możemy spotkać kilka kluczowych punktów:

  • klauzula alkoholowa, która określa, jaki maksymalny poziom alkoholu we krwi uprawnia do otrzymania odszkodowania. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe określają je na poziomie 0,5 promila w chwili wystąpienia wypadku. W przypadku większego stężenia ubezpieczyciel może odmówić wypłaty zadośćuczynienia,
  • określenie czym jest sport ekstremalny. W takich sytuacjach firmy wykluczają dyscypliny zimowe, które są bardzo ryzykowne (np. helisking, himalaizm), w związku z czym mogą wymagać podpisania odrębnej umowy,
  • limity na usługi spoza grupy ściśle dotyczących urazów sportowych. Przykładem może być opieka stomatologiczna, z której możemy skorzystać do określonej w umowie wysokości, np. 3000 zł. 

Ubezpieczenie na wyjazd na narty w Polsce

Gdy chcemy chronić swoje finanse przed skutkami urazów w Polsce, również możemy liczyć na ubezpieczenie na wyjazd na narty. Jego zakres będzie jednak inny. Z uwagi na to, iż pomoc medyczna w Polsce jest darmowa (tj. dla osób, które opłacają składkę zdrowotną), to krajowa polisa będzie składała się z NNW czy medycznego assistance, a także ubezpieczenia bagażu i sprzętu sportowego. Dobrym pomysłem będzie dobranie do pakietu OC sportowe, dzięki czemu ewentualne spowodowanie szkody innym osobom lub na mieniu nie będzie oznaczało ogromnej straty finansowej. 

Panujesz narciarski wypad i chcesz czuć się bezpiecznie? Ryzyko na stoku istnieje zawsze, dlatego warto się ubezpieczyć. Wystarczy, że przyjdziesz do Eurofinance, a my pomożemy CI wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie narciarskie, a także polisę majątkową lub osobową zgodnych z Twoimi potrzebami. 

Skontaktuj się z naszymi oddziałami w Warszawie!

Eurofinance – Ubezpieczenia Warszawa Ursynów

Eurofinance – Ubezpieczenia Warszawa Bemowo

Podobne wpisy

Czy warto wykupić ubezpieczenie podróży samolotem?

Powracająca możliwość podróżowania liniami lotniczymi sprawiała, że wzrosło zainteresowanie produktami ubezpieczeniowymi dla turystów. Wśród ofert warto wymienić ubezpieczenie podróży samolotem, które jest elementem polisy turystycznej. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej oferty ubezpieczeniowej? Gdzie znajdziemy najlepsze ubezpieczenie podróży lotniczej? Dlaczego korzystamy z usług linii lotniczych? Podróżowanie samolotem to najszybszy i niezwykle bezpieczny środek...

Czytaj dalej...

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem na narty?

Narciarstwo to piękny sport, który uprawia coraz więcej Polaków. Nierzadko wybieramy się za granicę, co jednak obarczone jest pewnym ryzykiem - gdy ulegniemy wypadkowi, grożą nam wysokie koszty leczenie. Możemy się jednak przed nimi ustrzec poprzez zakup kompleksowego ubezpieczenia narciarskiego. Jakie usługi powinny się w nim znajdować? Co z punktu widzenia narciarza jest kluczowe? Odpowiedzi...

Czytaj dalej...

Jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na wyjazd?

Ubezpieczenie turystyczne to obowiązkowy produkt dla każdej osoby, która się wybiera na wakacje. Często zapomina się o tej kwestii lub też jej załatwianie zostawia się na ostatnią chwilę. Tymczasem warto przyjrzeć się poszczególnym ofertom, aby wybrać najlepszą, możliwie najtańszą i przede wszystkim taką, która zapewni spokój i bezpieczeństwo na wypadek przykrych i niespodziewanych zdarzeń losowych....

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu


Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.