Zakup pojazdu mechanicznego wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego, które jest niezbędne, abyśmy mogli zgodnie z prawem poruszać się po polskich drogach. Co to jest ubezpieczenie komunikacyjne?
Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne – co to jest?
Jak wskazuje sama nazwa, ubezpieczenia komunikacyjne dotyczą ryzyka poruszania się pojazdami mechanicznymi, czyli samochodami różnych kategorii i motocyklami. Ubezpieczenia komunikacje należy do segmentu ubezpieczeń majątkowych działu II. Ich zadaniem jest ochrona interesów osób poruszających się wspomnianymi pojazdami. Podstawową polisą tego typu jest oczywiście OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ponadto do tej grupy zaliczamy ubezpieczenie autocasco (AC), NNW (czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków) i Assistance.
Poza OC reszta ubezpieczeń komunikacyjnych jest nieobowiązkowa, ale każde z nich ma swoje zalety. Autocasco chroni finanse kierowcy w sytuacji, gdy sam doprowadził do zdarzenia lub nie ma możliwości ustalenia sprawcy (np. uszkodzenie na parkingu). Ponadto AC będzie bardzo pomocne w sytuacji, gdy dojdzie do kradzieży samochodu lub pojazd zostanie uszkodzony w wyniku działania żywiołów (np. pożar, zalanie, upadek gałęzi).
Assisstance natomiast to niezwykle przydatna usługa w sytuacji, gdy auto ulega awarii na trasie lub dochodzi do innej, nieprzewidzianej sytuacji (np. zatrzaskujemy kluczyki w pojeździe). Dzięki Assistance możemy bez dodatkowych kosztów skorzystać z usług ślusarza czy lawety, aby rozwiązać kłopot z samochodem. W niektórych wypadkach to ubezpieczenie komunikacyjne zapewnia samochód zastępczy czy pokrycie kosztów pobytu w hotelu do momentu podstawienia takiego pojazdu lub naprawy auta w wybranym warsztacie.
NNW, w przeciwieństwie do polis wymienionych wyżej, nie dotyczy bezpośrednio kosztów naprawy samochodu. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków pozwoli uzyskać odszkodowanie, jeśli wskutek zdarzenia drogowego kierowca lub którykolwiek z pasażerów ulegnie trwałemu uszczerbku na zdrowiu.
Ile wynosi kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego?
Jak już wspomnieliśmy, żaden kierowca nie może poruszać się po drogach bez ważnego OC. W praktyce oznacza to, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może nałożyć na kierowcę karę już od pierwszego dnia, w którym jego OC będzie nieważne. Wysokość kary zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia, stąd na 2022 rok wynoszą one:
Opublikowano dnia: 30.09.2022 09:05
Podobne wpisy
Ubezpieczenie dla dziecka uprawiającego sport – co powinno zawierać?
Rodzice, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku dobry start, dbają nie tylko o rozwój umysłu, ale również ciała. W końcu uprawianie sportu daje młodym ludziom nie tylko tak potrzebną aktywność fizyczną, ale także pozwala kształtować charakter czy poznawać nowych ludzi. Aby jednak udział w zajęciach tego typu był bezpieczny i nie kojarzył się z dodatkowymi, niespodziewanymi...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych – przed czym chroni?
W dobie cyfryzacji i dynamicznego rozwoju technologii ryzyko związane z atakami hakerskimi staje się coraz bardziej realne. Dla organizacji, które w dużej mierze opierają swoją działalność na systemach informatycznych, ochrona przed zagrożeniami cybernetycznymi jest nie tylko koniecznością, ale także kluczowym elementem zarządzania ryzykiem. W tym kontekście ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych zyskuje na znaczeniu. Jak je...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie zwierząt domowych – na czym polega?
Posiadanie zwierzęcia domowego to nie tylko radość i przyjemność, ale także odpowiedzialność. Niezależnie od tego, czy mamy psa, kota, królika czy inne zwierzę, jego zdrowie i bezpieczeństwo powinny być priorytetem. Nasi pupile mogą się jednak narażać na różne zagrożenia – choroby, wypadki czy inne nieprzewidziane sytuacje. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na...
Czytaj dalej...