Jednym z zagrożeń, które może spowodować straty w majątku w mieszkaniu lub domu, jest przepięcie sieci elektrycznej. Na czym polega to zjawisko i kiedy występuje? Jak możemy chronić swój majątek przed finansowymi skutkami przepięć i ile będzie to nas kosztować? Wyjaśniamy.
Czym jest przepięcie? Co może je spowodować?
Inaczej mówiąc, przepięcie to nagły skok napięcia w sieci elektrycznej. W gospodarstwach domowych płynie prąd o napięciu 230 V, dzięki czemu możemy korzystać z dziesiątek urządzeń, od telewizorów, przez AGD, komputery po np. takie urządzenia jak bojler elektryczny. Przepięcie może wynikać z wady instalacji elektrycznej, uderzenia pioruna czy awarii po stronie dostawcy energii elektrycznej. Bez względu na przyczynę, skutkiem przepięcia może być uszkodzenie wielu sprzętów w gospodarstwie domowym, co będzie oznaczało konieczność ich naprawy lub wymiany. Dobrym rozwiązaniem redukującym to ryzyko jest zainstalowanie zabezpieczeń, najczęściej w formie ograniczników przepięcia i sygnalizatorów. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to rozsądnie będzie zainwestować w ubezpieczenie od przepięć.
Ubezpieczenie od przepięcia w praktyce
Ubezpieczenie od przepięć jest często uwzględniane w standardowych ofertach polis majątkowych, jednak zawsze należy zweryfikować, czy taka ochrona jest faktycznie w nich zawarta. Polisy te będą zawierać również ochronę majątku od skutków innych zdarzeń jak np. zalanie, pożar, działanie wiatru, mrozu czy skutki włamań i kradzieży. Istotną kwestią jest to, aby przedmiotem ubezpieczenia były również ruchomości, czyli m.in. wspomniane AGD czy sprzęt RTV. Dopiero wówczas będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie. Jeśli jednak ubezpieczymy tylko elementy stałe (np. mury, dach itp.), to ubezpieczyciel nie wypłaci nad zadośćuczynienia za zniszczony sprzęt domowy.
Koszt polisy majątkowej, zawierającej ubezpieczenie od przepięć, zależą od kilku czynników. Przede wszystkim istotny jest zakres polisy oraz wartość nieruchomości. Najczęściej spotykane oferty wahają się od kilkuset do tysiąca złotych. Górne granica dotyczy polis all-risks, które obejmują ogromne nieruchomości lub np. duże mieszkania w centrum największych miast w Polsce.
Przepięcia a assistance
Dodatkowym rozwiązaniem, które warto przemyśleć, jest wykupienie usługi assistance domowy. Możemy w ten sposób otrzymać wsparcie np. elektryka w sytuacji, kiedy sieć elektryczna w domu ulegnie niespodziewanej awarii. W ramach assistance możemy także uzyskać wsparcie serwisanta sprzętów. W wielu wypadkach może się to jednak okazać nieskuteczne. Skomplikowana budowa sprzętów, które posiadamy w domu, może uniemożliwić ich naprawę na miejscu. Elektryk natomiast może pomóc zdiagnozować przyczynę przepięcia.
Ubezpieczenie majątkowe od ryzyka przepięć jest ważnym elementem ochrony majątku, dlatego warto rozważyć taką opcję. Przepięcie może być groźne dla urządzeń elektrycznych i elektronicznych znajdujących się w budynku, dlatego warto zabezpieczyć się przed ryzykiem ich uszkodzenia czy zniszczenia.
Opublikowano dnia: 06.02.2023 08:09
Podobne wpisy
Ubezpieczenie dla dziecka uprawiającego sport – co powinno zawierać?
Rodzice, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku dobry start, dbają nie tylko o rozwój umysłu, ale również ciała. W końcu uprawianie sportu daje młodym ludziom nie tylko tak potrzebną aktywność fizyczną, ale także pozwala kształtować charakter czy poznawać nowych ludzi. Aby jednak udział w zajęciach tego typu był bezpieczny i nie kojarzył się z dodatkowymi, niespodziewanymi...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych – przed czym chroni?
W dobie cyfryzacji i dynamicznego rozwoju technologii ryzyko związane z atakami hakerskimi staje się coraz bardziej realne. Dla organizacji, które w dużej mierze opierają swoją działalność na systemach informatycznych, ochrona przed zagrożeniami cybernetycznymi jest nie tylko koniecznością, ale także kluczowym elementem zarządzania ryzykiem. W tym kontekście ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych zyskuje na znaczeniu. Jak je...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie zwierząt domowych – na czym polega?
Posiadanie zwierzęcia domowego to nie tylko radość i przyjemność, ale także odpowiedzialność. Niezależnie od tego, czy mamy psa, kota, królika czy inne zwierzę, jego zdrowie i bezpieczeństwo powinny być priorytetem. Nasi pupile mogą się jednak narażać na różne zagrożenia – choroby, wypadki czy inne nieprzewidziane sytuacje. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na...
Czytaj dalej...