nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Czym zajmuje się i jak funkcjonuje towarzystwo ubezpieczeniowe?

Wiedza o ubezpieczeniach

Zakup ubezpieczenia komunikacyjnego, majątkowego lub na życie to ważna decyzja w życiu każdego z nas. Oferty tego typu posiadają towarzystwa ubezpieczeniowe, które zgodnie z obowiązującym prawem prowadzą działalność w naszym kraju. Czy jednak jedynym sposobem na zabezpieczanie majątku jest wizyta w towarzystwie ubezpieczeniowym? 

Czym jest towarzystwo ubezpieczeniowe?

Towarzystwo ubezpieczeniowe to firma zajmująca się oferowaniem polis różnego rodzaju. Ich działalność opiera się na zasadzie dystrybucji ryzyka, czyli przekazywania części ryzyka związanych z danym przedsięwzięciem na ubezpieczyciela. Natomiast samo ubezpieczenie to umowa między osobą fizyczną lub prawną a towarzystwem ubezpieczeniowym, która zobowiązuje towarzystwo do pokrycia szkody w przypadku wystąpienia pewnych określonych zdarzeń. Osoba ubezpieczająca wpłaca składkę ubezpieczeniową, a w zamian otrzymuje ochronę ubezpieczeniową na wypadek wystąpienia szkody.

Kto może w Polsce oferować ubezpieczenia?

W Polsce ubezpieczenia mogą oferować zarówno towarzystwa ubezpieczeniowe, jak i agenci ubezpieczeniowi, którzy działają na zasadzie pośrednictwa ubezpieczeniowego również w multiagencji takiej jak Eurofinance. Osoby zainteresowane wykupieniem ubezpieczenia, mogą skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem lub skorzystać z usług specjalisty w multiagencji, który pomoże im wybrać odpowiednie rozwiązanie i dopasować je do indywidualnych potrzeb.

Jedną z największych zalet wykupienia ubezpieczenia jest ochrona przed nieprzewidywalnymi sytuacjami. Dzięki dobrze dobranej polisie osoba ubezpieczająca może czuć się bezpiecznie. W przypadku wystąpienia szkody (np. zniszczenie domu wskutek pożaru) zostanie ona pokryta przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Ochrona ta obejmuje zarówno straty materialne, jak i koszty związane z odszkodowaniem, leczeniem czy wynajmem zastępczego sprzętu. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują cztery główne grupy produktów.

  • Ubezpieczenia majątkowe – obejmujące ubezpieczenia nieruchomości, sprzętu elektronicznego, czy też innych dóbr materialnych.
  • Ubezpieczenia osobowe – obejmujące ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia zdrowotne, ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.
  • Ubezpieczenia komunikacyjne – obejmujące ubezpieczenia OC i AC dla pojazdów mechanicznych.
  • Ubezpieczenia turystyczne – obejmujące ubezpieczenia dla osób wyjeżdżających na wakacje lub podróże służbowe.

Podstawowym celem towarzystwa ubezpieczeniowego jest zabezpieczenie interesów swoich klientów. Dlatego też ubezpieczyciel musi być w stanie rzetelnie oszacować ryzyko związane z konkretnym przedsięwzięciem i odpowiednio wycenić składkę ubezpieczeniową. Klienci, którzy korzystają z usług takich firm, oczekują od niego nie tylko rzetelnej wyceny składki, ale także szybkiej i sprawnie przeprowadzonej likwidacji szkody, gdy wystąpi taka konieczność.

Funkcjonowanie towarzystwa ubezpieczeniowego opiera się na zasadzie łączenia ryzyk. Oznacza to, że ubezpieczyciel łączy ryzyka związane z danym przedsięwzięciem, przekazując je na siebie, a tym samym łagodząc ich skutki dla ubezpieczającego. Ubezpieczyciel pobiera składki od klientów, które następnie inwestuje w różne instrumenty finansowe, generując przychody z tytułu odsetek czy wzrostów wartości posiadanych aktywów. W przypadku wystąpienia szkody, towarzystwo ube wypłaca odszkodowanie na rzecz poszkodowanego – zgodnie z umową. 

Kto nadzoruje towarzystwa ubezpieczeniowe Polsce?

Towarzystwo ubezpieczeniowe, jako instytucja finansowa, działa na podobnych zasadach co banki. Wymaga to od niego odpowiedniego poziomu zaufania i wiarygodności. Z tego powodu towarzystwa ubezpieczeniowe są dokładnie regulowane przez państwo i muszą spełniać określone wymogi, zarówno w zakresie finansowym, jak i organizacyjnym. W Polsce funkcjonowanie towarzystw ubezpieczeniowych jest uregulowane przez specjalną ustawę – Ustawę o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej z dnia 11 września 2015 r. Natomiast nadzór nad towarzystwami ubezpieczeniowymi w Polsce sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Chroni ona interesy konsumentów oraz dba o stabilność rynku finansowego w Polsce.

KNF reguluje działalność towarzystw ubezpieczeniowych poprzez nadzór nad ich działalnością oraz kontrolę przestrzegania przez nie obowiązujących przepisów prawa. Komisja nadzoruje między innymi wycenę aktywów i pasywów, przeprowadza audyty finansowe, a także kontroluje zgodność działań towarzystw z ustawą o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej oraz innymi przepisami prawa.

KNF ma również uprawnienia do nakładania na towarzystwa ubezpieczeniowe sankcji finansowych za naruszenia prawa, takie jak kary pieniężne czy grzywny. W skrajnych przypadkach KNF może również podjąć decyzję o wycofaniu zezwolenia na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej.

Dzięki nadzorowi KNF, klienci towarzystw ubezpieczeniowych mogą czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że ich interesy są chronione. KNF ma za zadanie zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa rynku finansowego, a także ochronę interesów konsumentów, ma za zadanie pozytywnie wpływać na cały sektor ubezpieczeniowy w Polsce.

Podobne wpisy

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych i solarnych – gdzie kupić i ile kosztuje?

Energia odnawialna ma już ugruntowaną popularność wśród polskich gospodarstw domowych. Panele fotowoltaiczne i solarne są już powszechnym widokiem na dachach domów i budynków użyteczności publicznej. Inwestycja w te technologie niesie ze sobą wiele korzyści, ale jak każda inwestycja, wiąże się również z pewnym ryzykiem. Warto zatem rozważyć ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych i solarnych, aby zabezpieczyć się...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie jeździeckie – jak wybrać i co obejmuje?

Jeździectwo z roku na roku zyskuje na popularności i jest chętnie uprawiane również przez najmłodszych. Początkujący jeźdźcy nie są zazwyczaj świadomi ryzyka i możliwości ochrony, a dodatkowo nie wszystkie szkółki wymagają ubezpieczenia jeździeckiego. Jednak uprawiając jeździectwo, warto zaopatrzyć się w odpowiednią polisę. Ubezpieczenie NNW może być w tym wypadku niewystarczające. Nie każda polisa obejmuje jazdę...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie kota w ramach ubezpieczenia mieszkania

Kot czy pies to przyjaciel i wierny towarzysz, którego często traktujemy jak członka rodziny. Nic więc dziwnego, że chcemy zadbać jak najlepiej o jego los i zabezpieczyć go przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń. Skuteczną ochronę dla Twoich pupilów zagwarantuje Ci polisa mieszkaniowa obejmująca ubezpieczenie kota lub psa. Z artykułu dowiesz się, na czym polega i ile...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.