+48 22 311 14 44

Jak przebiega naprawa samochodu z OC sprawcy wypadku?

Wiedza o ubezpieczeniach

Każda kolizja drogowa przysparza nerwów wszystkim uczestnikom zdarzenia, bez względu na to, który z nich był sprawcą. Poszkodowanemu uczestnikowi kolizji lub wypadku drogowego należy się odszkodowanie z OC sprawcy za naprawę szkód. Odszkodowanie jest wypłacane przez ubezpieczyciela sprawcy, ale poszkodowany może się także zgłosić do swojego ubezpieczyciela, pod warunkiem posiadania AC. Jeśli szkody są niewielkie, cała procedura jest uproszczona i nie ma potrzeby oględzin auta przez rzeczoznawcę.

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Kontakt z ubezpieczycielem powinien nastąpić od razu po zdarzeniu drogowym. Aby uzyskać odszkodowanie, należy spełnić wymagane przez ubezpieczyciela formalności i przedstawić niezbędną w tym celu dokumentację. Od tego będzie zależeć czas naprawy uszkodzonego samochodu. Przede wszystkim należy podać dane sprawcy i poszkodowanego, w tym:

 • mię oraz nazwisko,
 • PESEL,
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • numer polisy ubezpieczeniowej,
 • markę pojazdu,
 • datę oraz okoliczności zdarzenia
 • Przydatne będą także zdjęcia dokumentujące wypadek oraz fotografie pojazdu sprzed kolizji. W razie konieczności na miejsce zdarzenia powinien być wezwany patrol policji. Jej obecność jest niezbędna, kiedy sprawca jest pod wpływem alkoholu bądź nie uznaje swojej winy.

  Zakres odszkodowania z OC sprawcy

  W sytuacji kolizji poszkodowany może domagać się odszkodowania za zniszczenie samochodu (szkoda rzeczowa). Ubezpieczyciel może pokryć koszty naprawy pojazdu lub stwierdzić szkodę całkowitą, gdy naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna. Wówczas odszkodowanie stanowi różnicę pomiędzy wartością pojazdu a wartością wraku. W przypadku, gdy poszkodowany doznał uszkodzenia ciała, należy mu się zadośćuczynienie za ból i cierpienie. Odszkodowanie w sytuacji uszkodzenia ciała ma mieć charakter zadośćuczynienia o charakterze niemajątkowym. Osobie poszkodowanej przysługuje również zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji i utraconego zarobku. Jeśli wypadek kończy się śmiercią któregoś z uczestników zdarzenia, osoby najbliższe mogą domagać się zadośćuczynienia. Obejmuje ono zwrot kosztów pogrzebu lub zadośćuczynienie na wypadek pogorszenia się sytuacji życiowej rodziny.

  Holowanie i samochód zastępczy

  Koszt holowania uszkodzonego samochodu do miejsca jego naprawy pokrywany jest z ubezpieczenia sprawcy. Jeśli pojazd nie nadaje się do użytku, poszkodowany może liczyć na samochód zastępczy. Koszt jego wynajmu również obciąży OC sprawcy kolizji. Obecnie na rynku działają firmy, które zajmują się wynajmem samochodów zastępczych oraz całą procedurą i zwrotem kosztów wynajmu.

  Bezgotówkowa naprawa samochodu

  Bezgotówkowa naprawa samochodu określana jest mianem wariantu warsztatowego. Rozliczenie z ubezpieczycielem kosztów naprawy pojazdu leży w gestii warsztatu naprawiającego. Samochód może zostać odwieziony do warsztatu, który wskaże ubezpieczyciel lub do autoryzowanej stacji obsługi.

  Gotówka do ręki

  Tego typu rozwiązanie nazywane jest wariantem kosztorysowym. Odszkodowanie przekazywane jest poszkodowanemu w formie gotówkowej, a właściciel naprawia samochód w wybranym przez siebie warsztacie. Oczywiście otrzymane środki poszkodowany może przeznaczyć na zupełnie inny cel lub zminimalizować koszty naprawy za sprawą zakupu używanych części zamiennych.

  Ile czasu ubezpieczyciel ma na wypłatę odszkodowania?

  Zgodnie z przepisami ubezpieczyciel ma 30 dni na załatwienie sprawy – wypłatę odszkodowania lub zapłatę za naprawę zgodnie z kosztorysem. W przypadku złożenia reklamacji lub wystąpienia braków w dokumentacji termin wydłuża się o kolejne 30 dni.

  Podobne wpisy

  Potrącenie zwierzęcia – jakie ubezpieczenie pomoże uniknąć kosztów naprawy?

  Wiele polskich dróg prowadzi przez lasy, tereny przyrodnicze czy szlaki, którymi przemieszczają się zwierzęta. Jadąc taką trasą, każdy kierowca musi się liczyć z ewentualnością kolizji z dzikim zwierzęciem. Co ciekawe, tego typu zdarzenia mają coraz częściej miejsce na drogach podmiejskich i osiedlowych. Zderzenie z dzikiem czy jeleniem może zakończyć się poważnym uszkodzeniem samochodu. Aby otrzymać...

  Czytaj dalej...

  Minicasco – co to za ubezpieczenie? Co obejmuje?

  Minicasco, zwane inaczej mini AC, to ubezpieczenie o nieco węższym zakresie, które istnieje na rynku od kilku lat. Wybierane jest przez klientów ze względu na niższą w porównaniu do AC cenę. Minicasco znajduje się w kręgu zainteresowań coraz większej liczby kierowców. Oprócz obowiązkowego minimum w postaci ubezpieczenia OC, właściciele pojazdów zaczynają zabiegać o szerszy zakres...

  Czytaj dalej...

  Odbudowa domu po pożarze – jak uniknąć ogromnych kosztów?

  Dom powinien stanowić oazę spokoju, ale większości zagrożeń nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Pożar to jedno z najgorszych możliwych wydarzeń, które może przytrafić się mieszkańcom. Jest przyczyną nie tylko zniszczenia mienia, ale jednocześnie zagraża zdrowiu i życiu ludzi. W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo własne i pozostałych mieszkańców domu, a tym samym uniknąć ogromnych kosztów...

  Czytaj dalej...