Każda kolizja drogowa przysparza nerwów wszystkim uczestnikom zdarzenia, bez względu na to, który z nich był sprawcą. Poszkodowanemu uczestnikowi kolizji lub wypadku drogowego należy się odszkodowanie z OC sprawcy za naprawę szkód. Odszkodowanie jest wypłacane przez ubezpieczyciela sprawcy, ale poszkodowany może się także zgłosić do swojego ubezpieczyciela, pod warunkiem posiadania AC. Jeśli szkody są niewielkie, cała procedura jest uproszczona i nie ma potrzeby oględzin auta przez rzeczoznawcę.
Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?
Kontakt z ubezpieczycielem powinien nastąpić od razu po zdarzeniu drogowym. Aby uzyskać odszkodowanie, należy spełnić wymagane przez ubezpieczyciela formalności i przedstawić niezbędną w tym celu dokumentację. Od tego będzie zależeć czas naprawy uszkodzonego samochodu. Przede wszystkim należy podać dane sprawcy i poszkodowanego, w tym:
Przydatne będą także zdjęcia dokumentujące wypadek oraz fotografie pojazdu sprzed kolizji. W razie konieczności na miejsce zdarzenia powinien być wezwany patrol policji. Jej obecność jest niezbędna, kiedy sprawca jest pod wpływem alkoholu bądź nie uznaje swojej winy.
Zakres odszkodowania z OC sprawcy
W sytuacji kolizji poszkodowany może domagać się odszkodowania za zniszczenie samochodu (szkoda rzeczowa). Ubezpieczyciel może pokryć koszty naprawy pojazdu lub stwierdzić szkodę całkowitą, gdy naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna. Wówczas odszkodowanie stanowi różnicę pomiędzy wartością pojazdu a wartością wraku. W przypadku, gdy poszkodowany doznał uszkodzenia ciała, należy mu się zadośćuczynienie za ból i cierpienie. Odszkodowanie w sytuacji uszkodzenia ciała ma mieć charakter zadośćuczynienia o charakterze niemajątkowym. Osobie poszkodowanej przysługuje również zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji i utraconego zarobku. Jeśli wypadek kończy się śmiercią któregoś z uczestników zdarzenia, osoby najbliższe mogą domagać się zadośćuczynienia. Obejmuje ono zwrot kosztów pogrzebu lub zadośćuczynienie na wypadek pogorszenia się sytuacji życiowej rodziny.
Holowanie i samochód zastępczy
Koszt holowania uszkodzonego samochodu do miejsca jego naprawy pokrywany jest z ubezpieczenia sprawcy. Jeśli pojazd nie nadaje się do użytku, poszkodowany może liczyć na samochód zastępczy. Koszt jego wynajmu również obciąży OC sprawcy kolizji. Obecnie na rynku działają firmy, które zajmują się wynajmem samochodów zastępczych oraz całą procedurą i zwrotem kosztów wynajmu.
Bezgotówkowa naprawa samochodu
Bezgotówkowa naprawa samochodu określana jest mianem wariantu warsztatowego. Rozliczenie z ubezpieczycielem kosztów naprawy pojazdu leży w gestii warsztatu naprawiającego. Samochód może zostać odwieziony do warsztatu, który wskaże ubezpieczyciel lub do autoryzowanej stacji obsługi.
Gotówka do ręki
Tego typu rozwiązanie nazywane jest wariantem kosztorysowym. Odszkodowanie przekazywane jest poszkodowanemu w formie gotówkowej, a właściciel naprawia samochód w wybranym przez siebie warsztacie. Oczywiście otrzymane środki poszkodowany może przeznaczyć na zupełnie inny cel lub zminimalizować koszty naprawy za sprawą zakupu używanych części zamiennych.
Ile czasu ubezpieczyciel ma na wypłatę odszkodowania?
Zgodnie z przepisami ubezpieczyciel ma 30 dni na załatwienie sprawy – wypłatę odszkodowania lub zapłatę za naprawę zgodnie z kosztorysem. W przypadku złożenia reklamacji lub wystąpienia braków w dokumentacji termin wydłuża się o kolejne 30 dni.
Opublikowano dnia: 19.10.2022 09:32
Podobne wpisy
Ubezpieczenie kota w ramach ubezpieczenia mieszkania
Kot czy pies to przyjaciel i wierny towarzysz, którego często traktujemy jak członka rodziny. Nic więc dziwnego, że chcemy zadbać jak najlepiej o jego los i zabezpieczyć go przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń. Skuteczną ochronę dla Twoich pupilów zagwarantuje Ci polisa mieszkaniowa obejmująca ubezpieczenie kota lub psa. Z artykułu dowiesz się, na czym polega i ile...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie tabletu i iPada – co warto wiedzieć?
Tablet, iPad oraz podobne urządzenia elektroniczne to coraz bardziej zaawansowane sprzęty, których wartość może sięgać wielu tysięcy złotych. Co więcej, są to urządzenia pełne cennych dla właściciela danych, których utrata może być szczególnie kłopotliwa. Nie może dziwić więc fakt, że popularnym sposobem na ochronę wartościowej elektroniki stało się ubezpieczenie tabletu czy iPada. Ubezpieczenie tabletu lub...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie cargo – czym jest?
Ubezpieczenie cargo to polisa przygotowana z myślą o firmach transportowych, handlowych i produkcyjnych, które są narażone na wysokie straty w związku z wypadkami i niefortunnymi zdarzeniami w czasie przewozu mienia. Uszkodzenie towarów, ich kradzież czy utrata to sytuacje wcale nie tak rzadkie, a ryzyko szkód podczas transportu gwałtownie wzrasta. Wyjaśniamy, jak działa cargo, przed czym...
Czytaj dalej...