nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Jak przebiega naprawa samochodu z OC sprawcy wypadku?

Wiedza o ubezpieczeniach

Każda kolizja drogowa przysparza nerwów wszystkim uczestnikom zdarzenia, bez względu na to, który z nich był sprawcą. Poszkodowanemu uczestnikowi kolizji lub wypadku drogowego należy się odszkodowanie z OC sprawcy za naprawę szkód. Odszkodowanie jest wypłacane przez ubezpieczyciela sprawcy, ale poszkodowany może się także zgłosić do swojego ubezpieczyciela, pod warunkiem posiadania AC. Jeśli szkody są niewielkie, cała procedura jest uproszczona i nie ma potrzeby oględzin auta przez rzeczoznawcę.

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Kontakt z ubezpieczycielem powinien nastąpić od razu po zdarzeniu drogowym. Aby uzyskać odszkodowanie, należy spełnić wymagane przez ubezpieczyciela formalności i przedstawić niezbędną w tym celu dokumentację. Od tego będzie zależeć czas naprawy uszkodzonego samochodu. Przede wszystkim należy podać dane sprawcy i poszkodowanego, w tym:

  • mię oraz nazwisko,
  • PESEL,
  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • numer polisy ubezpieczeniowej,
  • markę pojazdu,
  • datę oraz okoliczności zdarzenia
  • Przydatne będą także zdjęcia dokumentujące wypadek oraz fotografie pojazdu sprzed kolizji. W razie konieczności na miejsce zdarzenia powinien być wezwany patrol policji. Jej obecność jest niezbędna, kiedy sprawca jest pod wpływem alkoholu bądź nie uznaje swojej winy.

    Zakres odszkodowania z OC sprawcy

    W sytuacji kolizji poszkodowany może domagać się odszkodowania za zniszczenie samochodu (szkoda rzeczowa). Ubezpieczyciel może pokryć koszty naprawy pojazdu lub stwierdzić szkodę całkowitą, gdy naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna. Wówczas odszkodowanie stanowi różnicę pomiędzy wartością pojazdu a wartością wraku. W przypadku, gdy poszkodowany doznał uszkodzenia ciała, należy mu się zadośćuczynienie za ból i cierpienie. Odszkodowanie w sytuacji uszkodzenia ciała ma mieć charakter zadośćuczynienia o charakterze niemajątkowym. Osobie poszkodowanej przysługuje również zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji i utraconego zarobku. Jeśli wypadek kończy się śmiercią któregoś z uczestników zdarzenia, osoby najbliższe mogą domagać się zadośćuczynienia. Obejmuje ono zwrot kosztów pogrzebu lub zadośćuczynienie na wypadek pogorszenia się sytuacji życiowej rodziny.

    Holowanie i samochód zastępczy

    Koszt holowania uszkodzonego samochodu do miejsca jego naprawy pokrywany jest z ubezpieczenia sprawcy. Jeśli pojazd nie nadaje się do użytku, poszkodowany może liczyć na samochód zastępczy. Koszt jego wynajmu również obciąży OC sprawcy kolizji. Obecnie na rynku działają firmy, które zajmują się wynajmem samochodów zastępczych oraz całą procedurą i zwrotem kosztów wynajmu.

    Bezgotówkowa naprawa samochodu

    Bezgotówkowa naprawa samochodu określana jest mianem wariantu warsztatowego. Rozliczenie z ubezpieczycielem kosztów naprawy pojazdu leży w gestii warsztatu naprawiającego. Samochód może zostać odwieziony do warsztatu, który wskaże ubezpieczyciel lub do autoryzowanej stacji obsługi.

    Gotówka do ręki

    Tego typu rozwiązanie nazywane jest wariantem kosztorysowym. Odszkodowanie przekazywane jest poszkodowanemu w formie gotówkowej, a właściciel naprawia samochód w wybranym przez siebie warsztacie. Oczywiście otrzymane środki poszkodowany może przeznaczyć na zupełnie inny cel lub zminimalizować koszty naprawy za sprawą zakupu używanych części zamiennych.

    Ile czasu ubezpieczyciel ma na wypłatę odszkodowania?

    Zgodnie z przepisami ubezpieczyciel ma 30 dni na załatwienie sprawy – wypłatę odszkodowania lub zapłatę za naprawę zgodnie z kosztorysem. W przypadku złożenia reklamacji lub wystąpienia braków w dokumentacji termin wydłuża się o kolejne 30 dni.

    Podobne wpisy

    Ubezpieczenie dla dziecka uprawiającego sport – co powinno zawierać?

    Rodzice, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku dobry start, dbają nie tylko o rozwój umysłu, ale również ciała. W końcu uprawianie sportu daje młodym ludziom nie tylko tak potrzebną aktywność fizyczną, ale także pozwala kształtować charakter czy poznawać nowych ludzi. Aby jednak udział w zajęciach tego typu był bezpieczny i nie kojarzył się z dodatkowymi, niespodziewanymi...

    Czytaj dalej...

    Ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych – przed czym chroni?

    W dobie cyfryzacji i dynamicznego rozwoju technologii ryzyko związane z atakami hakerskimi staje się coraz bardziej realne. Dla organizacji, które w dużej mierze opierają swoją działalność na systemach informatycznych, ochrona przed zagrożeniami cybernetycznymi jest nie tylko koniecznością, ale także kluczowym elementem zarządzania ryzykiem. W tym kontekście ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych zyskuje na znaczeniu. Jak je...

    Czytaj dalej...

    Ubezpieczenie zwierząt domowych – na czym polega?

    Posiadanie zwierzęcia domowego to nie tylko radość i przyjemność, ale także odpowiedzialność. Niezależnie od tego, czy mamy psa, kota, królika czy inne zwierzę, jego zdrowie i bezpieczeństwo powinny być priorytetem. Nasi pupile mogą się jednak narażać na różne zagrożenia – choroby, wypadki czy inne nieprzewidziane sytuacje. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na...

    Czytaj dalej...

    Umów się z mobilnym doradcą

    Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

    Preferowana godzina kontaktu

    Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
    Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
    Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.