nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Jak przebiega wypowiedzenie ubezpieczenia na życie?

Wiedza o ubezpieczeniach

Choć ubezpieczenie na życie to świetny sposób na zabezpieczenie bytu swoich najbliższych, to czasami musimy z niego zrezygnować. Oznacza to wypowiedzenie polisy na życie, co wiąże się zarówno z pewnymi formalnościami, jak i konsekwencjami. Jak zrezygnować z ubezpieczenia? Wyjaśniamy.

Czy przedwczesne zerwanie umowy ubezpieczeniowej jest korzystne finansowo?

To podstawowe pytanie, na które każdy, kto chce złożyć wypowiedzenie polisy na życie, chce znać odpowiedź. Decyzja o zerwaniu umowy ubezpieczeniowej na życie przed jej terminem zakończenia nie zawsze jest korzystna finansowo. W zależności od warunków umowy oraz tego, ile składek zostało już wpłaconych, możliwe jest, że stracimy część lub nawet całość wpłaconych pieniędzy. Zanim zdecydujemy się na wypowiedzenie umowy, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i skonsultować się np. z doradcą w multiagencji. Samodzielne podejmowanie decyzji może się okazać fatalne w skutkach. Jednocześnie warto pamiętać, że rozwiązywanie tego typu umów są objęte kodeksem cywilnym.

Jakie formalności należy dopełnić, aby efektywnie zakończyć umowę?

Jeśli jesteśmy zdecydowany na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie, należy dopełnić następujących formalności:

  1. Wypełniamy formularz wypowiedzenia, który zazwyczaj jest dostępny na stronie internetowej lub w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego.
  2. Podpisujemy formularz i przekazujemy go do towarzystwa ubezpieczeniowego. Możemy to zrobić osobiście, przez kuriera lub przez pocztę. Muszą w nim znaleźć
  3. Pamiętajmy o udokumentowaniu sposobu przekazania wypowiedzenia. W przypadku przesłania pocztą warto wysłać list polecony za potwierdzeniem odbioru. W ten sposób mamy dowód, że wypowiedzenie zostało doręczone do towarzystwa ubezpieczeniowego.
  4. Następnie otrzymamy potwierdzenie odebrania wypowiedzenia oraz informację o zwrocie wpłaconych składek (jeśli towarzystwo daje taką możliwość).
  5. Ponadto nie zapominajmy o zakończeniu wszelkich dodatkowych usług związanych z ubezpieczeniem, takich jak np. assistance.

Skutki wypowiedzenia umowy ubezpieczenia na życie

W przypadku podpisania umowy, która będzie trwać dłużej, niż 6 miesięcy (co w przypadku polisy est dość oczywiste) możemy zrezygnować z ubezpieczenia do 30 dni. W niektórych wypadkach zapłacimy tylko jedną składkę, a umowa zostanie rozwiązana. W sytuacji, gdy zrezygnujemy z polisy po 30 dniach, sytuacja może wyglądać zgoła inaczej. Z tego powodu musimy wcześniej czytać dokładnie OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. Dzięki temu będziemy świadomi konsekwencji rozwiązania polisy. Mogą się one wiązać np. z utratą wpłaconych pieniędzy, co ma miejsce, gdy okres opłacania składek był krótki, ale wciąż dłuższy niż 30 dni. Innym rozwiązaniem jest potrącenie części zwracanych środków, które wpłaciliśmy. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie nie jest więc równoznaczne z całkowitą utratą pieniędzy.

Kiedy warto zrezygnować z polisy?

Jednym z najczęstszych powodów wypowiadania umowy tego typu jest poszukiwanie oszczędności w domowym budżecie. Ponadto powodem takiej decyzji jest to, iż aktualna polisa okazała się mało atrakcyjna, np. z powodu wąskiego zakresu. Nawet jeśli opłacamy składki, zawsze możemy poszukać lepszego rozwiązani i np. udać się do multiagencji, aby otrzymać korzystniejszą propozycję.

Podobne wpisy

Ubezpieczenie dla dziecka uprawiającego sport – co powinno zawierać?

Rodzice, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku dobry start, dbają nie tylko o rozwój umysłu, ale również ciała. W końcu uprawianie sportu daje młodym ludziom nie tylko tak potrzebną aktywność fizyczną, ale także pozwala kształtować charakter czy poznawać nowych ludzi. Aby jednak udział w zajęciach tego typu był bezpieczny i nie kojarzył się z dodatkowymi, niespodziewanymi...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych – przed czym chroni?

W dobie cyfryzacji i dynamicznego rozwoju technologii ryzyko związane z atakami hakerskimi staje się coraz bardziej realne. Dla organizacji, które w dużej mierze opierają swoją działalność na systemach informatycznych, ochrona przed zagrożeniami cybernetycznymi jest nie tylko koniecznością, ale także kluczowym elementem zarządzania ryzykiem. W tym kontekście ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych zyskuje na znaczeniu. Jak je...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie zwierząt domowych – na czym polega?

Posiadanie zwierzęcia domowego to nie tylko radość i przyjemność, ale także odpowiedzialność. Niezależnie od tego, czy mamy psa, kota, królika czy inne zwierzę, jego zdrowie i bezpieczeństwo powinny być priorytetem. Nasi pupile mogą się jednak narażać na różne zagrożenia – choroby, wypadki czy inne nieprzewidziane sytuacje. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.