Oszczędzanie w naszym kraju nie jest szczególnie popularnym sposobem na gromadzenie majątku. Badania przeprowadzone w ramach raportu Assay Index wskazują, że około 44% Polaków regularnie oszczędza. To niski wynik w porównaniu do krajów zachodnich, gdzie odsetek ten wynosi w niektórych wypadkach nawet 70%.
Oczywiście przyczyn takiego zjawiska jest wiele. Jednym z nich są niskie dochody, które sprawiają, że oszczędzanie jest niemal niemożliwe, gdyż wszystkie środki są przeznaczane na utrzymanie gospodarstwa domowego. Istnieje jednak produkt, który pozwala na gromadzenie środków poprzez niskie comiesięczne wpłaty — to ubezpieczenie oszczędnościowe. Na czym polega? Kto może z niego skorzystać?
Czym jest ubezpieczenie oszczędnościowe?
Wśród licznych produktów ubezpieczeniowych możemy natrafić na ofertę związaną z jednoczesnym ubezpieczaniem. Ubezpieczenie to działa na prostych zasadach. Opłacana składka jest rozdzielana na część oszczędnościową oraz ochronną. Produkt ten więc jest polisą na życie, co oznacza, że przedmiotem ubezpieczenia jest zdrowie i życie. Wypłata odszkodowania nastąpi w momencie śmierci ubezpieczonego lub w innych okolicznościach, o ile znajdują się one w zakresie danej oferty, np. poważne zachorowanie czy hospitalizacja. Ubezpieczenie oszczędnościowe ponadto różni się kilkoma innymi kwestiami, o których więcej przeczytasz poniżej.
Ubezpieczenie oszczędnościowe a suma ubezpieczenia
W typowych polisach na życie sumę ubezpieczenia wyznaczamy podczas zawierania umowy. Ubezpieczenie oszczędnościowe jest pod tym względem inne, gdyż suma ubezpieczenia zależy tu od zgromadzonych środków. Im dłużej trwa opłacanie składek, tym ewentualne odszkodowanie będzie wyższe. Dlatego bardziej opłacalne jest podpisanie umowy np. na 30 lat, niż 15.
Ile trwa umowa na ubezpieczenie oszczędnościowe?
Długość obowiązywania umowy zależy od naszych preferencji oraz od warunków, jakie stawia dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Najczęściej spotykamy oferty, w których umowa może trwać najkrócej 5 lat, a najdłużej 30 lat. Czasami również stosuje się tak zwany termin na dożycie, czyli do ustalonego wcześniej wieku (np. 62 lat). Wówczas nastąpi wypłata środków. Ubezpieczenie oszczędnościowe jest więc bardziej elastyczne niż typowa polisa. Bez względu na długość umowy, musi ona zawierać informacje na temat mechanizmu przekazywania części składek na fundusz inwestycyjny, który będzie gromadził środki.
Wysokość składki
To jedna z kluczowych różnic względem zwykłych polis na życie. Składka ubezpieczeniowa w polisie oszczędnościowej jest dowolnie wysoka. Oznacza to, że możemy wybrać, ile będziemy miesięcznie odkładać na ochronę i gromadzenie środków pieniężnych. Jedyny warunek, jakie stawiają towarzystwa ubezpieczeniowe, to minimum, które wynosi zazwyczaj 100 zł miesięcznie. Już nawet w przypadku takiej kwoty, którą będziemy uiszczać przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, możemy spodziewać się sporego zwrotu w momencie, gdy umowa wygaśnie.
Uzyskanie odszkodowania
Zasady, które obowiązują w przypadku polisy na życie, mają zastosowanie także w ubezpieczeniu oszczędnościowym. Oznacza to, że istnieją niemal identyczne wyłączenia odpowiedzialności, np. odszkodowanie nie zostanie wypłacone, jeśli ubezpieczony popełnił samobójstwo lub zmarł wskutek uprawiania sportów ekstremalnych. Istnieje jednak różnica w kwocie zadośćuczynienia, którą otrzymają beneficjenci. Będzie to albo suma ubezpieczenia ustalona w momencie śmierci lub wysokość środków oszczędnościowych. Oczywiście jeśli ubezpieczony dożyje końca umowy, to otrzyma środki z części oszczędnościowej, nie zaś kwotę równą sumie ubezpieczenia. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zabezpieczyć swój byt przed spadkiem dochodów w związku z przejściem na emeryturę czy groźbą utraty pracy po 60. roku życia.
Dla osób poszukujących ubezpieczenia na życie z funkcją oszczędnościową polecamy wizytę w naszej multiagencji. Pomożemy w zrozumieniu, jak działa taki produkt, a także wybierzemy najkorzystniejszą ofertę, która będzie odpowiadać możliwościom oraz potrzebom osoby, która chce wykupić taką polisę.
Opublikowano dnia: 17.12.2021 14:20
Podobne wpisy
Ubezpieczenie grupowe – jak działa i co obejmuje?
Ubezpieczenie grupowe to jeden z popularniejszych produktów na rynku ubezpieczeń. Jego atrakcyjność wynika przede wszystkim z korzyści, jakie oferuje ubezpieczonym. Jak działa ubezpieczenie grupowe, co obejmuje, jakie są jego zalety? Czy rozwiązanie to ma istotne wady, które warto wziąć pod uwagę? Co to jest ubezpieczenie grupowe? Ubezpieczenie grupowe to forma polisy, która obejmuje wybrane osoby...
Czytaj dalej...Polisa NNW dla dziecka – co pokrywa i obejmuje?
Nie ma ważniejszej rzeczy dla rodzica niż zdrowie i dobrostan dziecka. Polisa NNW dla dziecka to ten rodzaj zabezpieczenia, któremu przyglądamy się ze szczególną uwagą, aby zapewnić swoim pociechom maksymalnie skuteczną i dobrze działającą formę ochrony. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu NNW dla dzieci i jakie wydatki pokrywa polisa NNW dla dziecka. Jak działa...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie na wypadek nowotworu – co warto wiedzieć?
Liczba chorych w Polsce, u których zdiagnozowano nowotwór, z roku na rok rośnie. Dla większości z nich diagnoza onkologiczna jest ogromnym zaskoczeniem. Decyzja o zakupie ubezpieczenia na wypadek nowotworu jest rozsądna i praktyczna. Dzięki takiej polisie ubezpieczony może poczuć się bezpiecznie i spokojnie patrzeć na to, co przyniesie przyszłość. Ubezpieczenie na wypadek nowotworu pomoże uzyskać...
Czytaj dalej...