nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi – jak działa w praktyce?

Nieruchomości

W Polsce niestety powodzie zdarzają się coraz częściej, co ma związek z gwałtownymi zmianami klimatycznymi oraz nieprzewidywalnymi anomaliami pogodowymi. Co gorsza, skutki powodzi mogą być katastrofalne zarówno dla domów jednorodzinnych, mieszkań, jak i budynków gospodarczych. W takiej sytuacji warto pomyśleć o ochronie swojego mienia przed ewentualnymi zniszczeniami. Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi to forma ochrony, która może okazać się niezwykle pomocna.

Czym jest ubezpieczenie od powodzi?

Ochrona przed finansowymi skutkami powodzi jest możliwa poprzez polisę majątkową, w której zakresie znajdują się szkody wywołane powodzią. Warto przy tym dokładnie sprawdzić, czy powódź (zalanie nieruchomości) będzie wywołana podniesieniem się poziomu wód lub gwałtownymi opadami deszczu. Pamiętajmy, że ochrona przed finansowymi skutkami powodzi nie zawsze jest automatyczna zawarta w podstawowym pakiecie ubezpieczenia nieruchomości – musimy więc wczytać się w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia), aby się upewnić, że nie musimy dopłacać za tę opcję.

Ubezpieczenia mienia i nieruchomości – dowiedz się więcej i skontaktuj się z nami!

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie od powodzi?

Woda to niszczycielski żywioł, który nie tylko uszkadza mury, a także sprawia, że sprzęt elektroniczny, meble, ubrania i inne elementy majątku w zasadzie nadają się do wyrzucenia. Oznacza to, że jako właściciel np. domu jesteśmy pozbawieni nie tylko miejsca do życia, ale także najważniejszych sprzętów. Z tego względu musimy zadbać, aby przedmiotem ubezpieczenia był nasz cały majątek, a nie jedynie mury domu. W przeciwnym razie odszkodowanie może być zbyt niskie, aby możliwe było odkupienie wszystkich niezbędnych do życia przedmiotów i przeprowadzenie generalnego remontu.

Posiadanie takiej polisy jest szczególnie ważne dla osób mieszkających na terenach narażonych na powodzie, czyli w pobliżu rzek, jezior czy terenów zalewowych. Nawet jeśli Twoja nieruchomość nie znajduje się w obszarze wysokiego ryzyka, warto rozważyć dodatkową ochronę, ponieważ zmiany klimatyczne sprawiają, że powodzie mogą występować w nowych, nieoczekiwanych miejscach.

Jak działa ubezpieczenie nieruchomości od powodzi?

W przypadku wystąpienia powodzi, właściciel ubezpieczonej nieruchomości może ubiegać się o odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela. O czym należy wiedzieć? Powódź jest specyficzną szkodą. W wielu sytuacjach powoduje, że państwo lub lokalny samorząd uruchamia środki, które są wypłacane poszkodowanym w powodzi. Zgodnie z prawem nie możemy otrzymać więcej niż jedną rekompensatę za tę samą szkodę. Dlatego gdy ona wystąpi, musimy zdecydować, z jakiego źródła otrzymamy odszkodowanie.

Co obejmuje i ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości od powodzi?

Zakres ochrony w ramach ubezpieczenia od powodzi może się różnić w zależności od ubezpieczyciela i rodzaju polisy. Przedmiotem, jak już wspomnieliśmy, muszą być zarówno elementy stałe, jak i mienie ruchome. Sam zakres polisy natomiast zazwyczaj obejmuje inne najczęściej spotykane zdarzenia, takie jak pożar, włamanie, dewastację i tym podobne. Ile kosztuje ubezpieczenie od powodzi? Finalna stawka za 12 miesięcy ochrony zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja nieruchomości (koszt może być wyższy w wypadku domu wybudowanego na terenach zalewowych), jej wartość, wysokość sumy ubezpieczenia oraz wybranych opcji dodatkowych. Zazwyczaj koszt ubezpieczenia od powodzi stanowi część składki za całą polisę mieszkaniową i może wynosić od kilku do kilkudziesięciu procent całkowitej składki, a w sumie wynosi kilkaset złotych.

Podobne wpisy

Ubezpieczenie mieszkania od zalania – jak działa i co obejmuje?

Zalanie mieszkania to jedno z najczęściej występujących zagrożeń, które mogą spotkać właścicieli i najemców nieruchomości. Pęknięta rura, awaria pralki, a czasami nawet zalanie przez sąsiada z góry – to tylko niektóre z sytuacji, które mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi. Aby uchronić się przed kosztami związanymi z usunięciem szkód, warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania od zalania. Na...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie pomostowe – co to jest i dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie pomostowe to termin, który może wydawać się nieco tajemniczy, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy zetknęły się z tematem kredytów hipotecznych. Jednak to właśnie ono odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu nieruchomości. Dlaczego banki wymagają ubezpieczenia pomostowego? Na czym ono polega? Czym jest ubezpieczenie pomostowe? Ubezpieczenie pomostowe to tymczasowe zabezpieczenie interesów banku, które...

Czytaj dalej...

Dwa ubezpieczenia nieruchomości – rozwiązanie bez korzyści

W Polsce każdy właściciel nieruchomości może wykupić ubezpieczenie, które chroni go przed finansowymi skutkami różnego rodzaju szkód. Jednakże, czy w Polsce można otrzymać dwa odszkodowania w przypadku ubezpieczenia nieruchomości? Czy wykupienie dwóch polis jest korzystne finansowo? Wyjaśniamy. Czy można mieć dwa ubezpieczenia mieszkania? Zgodnie z polskim prawem, każdy właściciel nieruchomości ma prawo uzyskać w razie...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.