nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Czym są ogólne warunki ubezpieczeń?

Wiedza o ubezpieczeniach

Umowa ubezpieczenia to niezwykle ważny dokument. Zawiera nie tylko podstawowe dane stron, które ją zawierają, ale także określa zasady funkcjonowania produktu, jakim jest ubezpieczenie, np. majątkowe, na życie, komunikacyjne. Jest to więc dokument niezwykle ważny zarówno dla potencjalnych klientów, jak i dla ubezpieczycieli. Jedną z jego części jest OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczeń. Jakie informacje mogą się w nich znajdować? Na co powinien zwrócić uwagę potencjalny klient podczas czytania OWU?

Co to jest OWU?

Ogólne warunki ubezpieczeń, w skrócie OWU, to dokument, który stanowi integralną część polisy. OWU określa zasady realizacji kluczowych warunków umowy. Można w nich również znaleźć informacje na temat dotyczące zawierania i rozwiązywaniu umowy ubezpieczenia. OWU zawiera również informacje o zakresie ubezpieczenia oraz okolicznościach, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, tzw. wyłączeń odpowiedzialności.

Ogólne warunki ubezpieczeń można spotkać w różnych produktach ubezpieczeniowych, takich jak ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia komunikacyjne, ubezpieczenia majątkowe oraz wiele innych. Każdy z tych produktów ma swoje specyficzne warunki, które są określone w OWU.

Najważniejsze elementy OWU

W ogólnych warunkach ubezpieczeń mogą znajdować się informacje na temat zakresu polisy. Jak to rozumieć? Zakres ubezpieczenia to inaczej wszelkie okoliczności, za które ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie – bierze więc za nie odpowiedzialność finansową. Przykładem może być pożar domu, który spowoduje szkodę. Jeśli w zakresie jednym z ryzyk, za które towarzystwo bierze odpowiedzialność, jest pożar, to możemy składać wniosek o odszkodowanie, gdy dojdzie do takiego zdarzenia w naszym domu.

Niejako przeciwieństwem zakresu są wyłączenia odpowiedzialności, który również znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczeń. Wyłączenia odpowiedzialności natomiast to sytuacje, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty zadośćuczynienia. Najczęściej są to okoliczności takie jak działania celowe (np. wywołanie pożaru domu, samookaleczenie czy samobójstwo), szkody wywołane pod wpływem substancji odurzających, w trakcie przestępstwa czy związane z zamieszkami ulicznymi lub rażącym niedbalstwem. Każdy ubezpieczyciel inaczej określa wyłączenia odpowiedzialności,

Ponadto w OWU są zamieszczone informacje na temat długości trwania umowy (w przypadku ubezpieczeń majątkowych będzie to 12 miesięcy), ale także możliwości jej wypowiedzenia. Znajdziemy w nich także informacje na temat przedmiotu ubezpieczenia, czyli majątku, który będzie objęty ochroną (np. mieszkanie), a także procedurę starania się o odszkodowanie. W OWU znajdą się także definicje wszelkich pojęć zastosowanych w umowie.

Co jest ważne w przypadku OWU?

Warto pamiętać, że OWU to dokument, który jest kluczowy dla każdego, kto chce zawrzeć umowę ubezpieczenia. Potencjalny klient musi więc zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać cały dokument i zwrócić uwagę na zapisy dotyczące zakresu ubezpieczenia oraz okoliczności, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Należy także zwrócić uwagę na zasady zgłaszania szkody oraz procedury wypłaty odszkodowania. Potencjalny klient powinien również zwrócić uwagę na okres obowiązywania umowy oraz na wysokość składki ubezpieczeniowej. Nieznajomość ustaleń umowy nie sprawi, że nie będą obowiązywać. Brak uważności w tej kwestii może prowadzić do nieporozumień, których skutkiem będzie np. niewypłacenie odszkodowania za szkody na majątku.

Ogólne warunki ubezpieczeń to niezwykle ważny dokument, który warto przedyskutować ze specjalistą. W Eurofinance wspieramy naszych klientów na etapie wybierania i zawierania umowy, dlatego również zwracamy ogromną uwagę na to, jakie są warunki danej polisy. W ten sposób nasi klienci mają pewność, że wykupują ubezpieczenie, które faktycznie chroni ich interes i majątek.

Podobne wpisy

Ubezpieczenie kota w ramach ubezpieczenia mieszkania

Kot czy pies to przyjaciel i wierny towarzysz, którego często traktujemy jak członka rodziny. Nic więc dziwnego, że chcemy zadbać jak najlepiej o jego los i zabezpieczyć go przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń. Skuteczną ochronę dla Twoich pupilów zagwarantuje Ci polisa mieszkaniowa obejmująca ubezpieczenie kota lub psa. Z artykułu dowiesz się, na czym polega i ile...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie tabletu i iPada – co warto wiedzieć?

Tablet, iPad oraz podobne urządzenia elektroniczne to coraz bardziej zaawansowane sprzęty, których wartość może sięgać wielu tysięcy złotych. Co więcej, są to urządzenia pełne cennych dla właściciela danych, których utrata może być szczególnie kłopotliwa. Nie może dziwić więc fakt, że popularnym sposobem na ochronę wartościowej elektroniki stało się ubezpieczenie tabletu czy iPada. Ubezpieczenie tabletu lub...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie cargo – czym jest?

Ubezpieczenie cargo to polisa przygotowana z myślą o firmach transportowych, handlowych i produkcyjnych, które są narażone na wysokie straty w związku z wypadkami i niefortunnymi zdarzeniami w czasie przewozu mienia. Uszkodzenie towarów, ich kradzież czy utrata to sytuacje wcale nie tak rzadkie, a ryzyko szkód podczas transportu gwałtownie wzrasta. Wyjaśniamy, jak działa cargo, przed czym...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.