nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Co to jest AC? Jaki to rodzaj ubezpieczenia i co obejmuje?

Motoryzacja

Ubezpieczenie samochodu ACKażdy posiadacz samochodu co rok musi odnawiać ubezpieczenie OC. Polisa ta nie chroni jednak przed wieloma innymi zdarzeniami, które mogą dotknąć pojazd. Towarzystwa ubezpieczeniowe poza obowiązkowym OC często proponują również AC, czyli autocasco. Co to jest AC? Co obejmuje autocasco? Czy warto je wykupić? Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym tekście.

Co to jest ubezpieczenie AC?

Po pierwsze, w przeciwieństwie do OC, AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Zawieramy je tylko wtedy, gdy chcemy, w związku z czym żadne TU nie ma prawa nam je “wcisnąć” bez naszej wyraźnej zgody. AC, czyli autocasco, dotyczy wszystkich kategorii pojazdów – osobowych, ciężarowych oraz motocykli. Identycznie jak OC, umowa na autocasco jest zawierana na rok lub krócej, jeśli kupujemy AC samochodu w trakcie trwania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Autocasco, tak jak i OC, należy do grupy ubezpieczeń komunikacyjnych. Szacuje się, że w Polsce AC posiada 1/4 kierowców. Jego głównym zadanie jest ochrona przed finansowymi skutkami takich zdarzeń jak kradzież auta, działania naturalnych żywiołów czy dewastacja.

Ubezpieczenie autocasco – co obejmuje?

Zakres ochrony autocasco różni się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, które wybierzemy. Z tego względu musimy dokładnie czytać OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia, gdzie znajdziemy pełny zakres ochrony oraz wyłączenia odpowiedzialności. Najczęściej AC chroni przed skutkami:

 • kradzieży pojazdu,
 • działania żywiołów, np. deszczu, gradu, wiatru (spadające gałęzie), pioruna czy ognia,
 • uszkodzeń w sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie dociec sprawcy (np. wgniecenie karoserii na dużym parkingu),
 • uszkodzeń spowodowanych przez zwierzęta.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują AC zazwyczaj w dwóch wariantach – pełnym oraz tzw. minicasco, które obejmuje tylko najważniejsze elementy ochrony. Ponadto ubezpieczyciel zazwyczaj wyznacza minimalną kwotę, od której możemy wystąpić o odszkodowanie. W ten sposób usterki, których koszt wynosi np. mniej niż 200 zł, nie będą brane pod uwagę – taki zapis nazywa się franszyzą integralną.

Ile kosztuje AC samochodu?

Kiedy szukamy ubezpieczenia OC, to najważniejszym kryterium wyboru jest oczywiście cena, ponieważ zakres ochrony OC jest identyczny w każdej ofercie. W przypadku autocasco jest zupełnie inaczej. Najtańsze AC wcale nie musi być najkorzystniejsze. Od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej w tym przypadku? Ubezpieczyciel bierze pod uwagę przede wszystkim:

 • wiek i przebieg samochodu,
 • wiek kierowcy i jego historię ubezpieczeniową,
 • dostęp do miejsc parkingowych, gdzie zazwyczaj zatrzymuje się kierowca (np. inaczej oceniane będzie miejsce w garażu podziemnym niż naziemne przy zalesionej drodze),
 • zainstalowane systemy antywłamaniowe,
 • rodzaj części zamiennych, które będą stosowane w ramach likwidacji szkody. Jeśli wybierzemy zamiennik zamiast części oryginalnych, składka będzie niższa.

Kwota, jaką musimy zapłacić za ubezpieczenie AC samochodu, wynosi kilkaset złotych, a w niektórych wypadkach, gdy dobierzemy jeszcze assistance lub NNW, może sięgnąć dwóch tysięcy złotych.

Skontaktuj się z nami i poznaj najlepsze oferty na ubezpieczenie komunikacyjne już teraz!
Sprawdź

Na co warto zwrócić uwagę?

Sam zakres ochrony i cena za AC to nie wszystko. Jeśli szukasz najkorzystniejszego ubezpieczenia autocasco, sprawdź, czy poniższe elementy znajdują się w Twojej umowie:

 • Udział własny. Inaczej mówiąc, jest to procent straty, który jesteś gotowy pokryć z własnej kieszeni. 10% udziału własnego oznacza, że w przypadku szkody wynoszącej 5000 zł ubezpieczyciel wypłaci 4500 zł.
 • Sposób likwidacji szkody. Najczęściej mówi się o warsztatowej, kosztorysowej lub serwisowej ASO. Każda z nich ma swoje zalety. W przypadku warsztatowej TU sugeruje listę miejsc, w których możesz zlikwidować szkodę, co skraca całą procedurę. W ramach metody kosztorysowej TU wyznacza kosztorysanta, który określi sumę niezbędną do zlikwidowania strat. Do właściciela samochodu należy kwestia rozliczenia się z mechanikiem samochodowym. Ostatnia metoda polega na ścisłej współpracy TU i autoryzowanego serwisu, co jest jednocześnie najdroższą metodą.
 • Suma ubezpieczenia, która powinna być bliska wartości samochodu.
 • Stawka wypłacana w razie kompletnego zniszczenia samochodu lub jego kradzieży. Może ona dotyczyć kwoty zakupu lub być pomniejszona o jego zużycie.

Chcesz kupić najkorzystniejsze ubezpieczenie AC samochodu? Skontaktuj się z Eurofinance, aby uzyskać najlepszą ofertę i chronić swój samochód i finanse.

Podobne wpisy

Autocasco a Assistance – jakie są różnice?

Dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne cieszą się coraz większą popularnością, a do najchętniej wybieranych należą Autocasco i Assistance. Z tego powodu towarzystwa ubezpieczeniowe proponują swoim klientom rozbudowaną ofertę nieobowiązkowych polis komunikacyjnych. Ze względu na podobne brzmienie nazw obu polis wielu klientów myli je ze sobą. Autocasco odróżnia od Assistance wyższa średnia składka. Kolejną cechą odmienną jest to,...

Czytaj dalej...

Ile wynosi kara za brak OC w 2024?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy kierowca. Zadaniem tego produktu jest ochrona interesów uczestników ruchu drogowego w sytuacji, gdy dochodzi do stłuczki, wypadku lub innego zdarzenia. Co jednak w sytuacji, gdy kierowca nie ma wykupionego OC? Jaka grozi kara za brak w 2024 roku? Dlaczego OC jest obowiązkowe? Zgodnie z zapisami Ustawy z...

Czytaj dalej...

Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy jest posiadanie ważnej polisy OC. Dzięki temu ubezpieczeniu można uniknąć wielu finansowych kłopotów w przypadku wypadku, kolizji lub innych nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Co dzieje się z polisą OC, po zakupie samochodu używanego? Czy przechodzi ona na nowego właściciela? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego warto wyjaśnić...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.