+48 22 311 14 44

Jak wygląda ubezpieczenie OC autobusu?

Motoryzacja

Pojazdy przeznaczone do przewozu większej liczby osób są objęte tym samymi obowiązkami ubezpieczeniowymi, co samochody osobowe. Oznacza to, że musimy wykupić ubezpieczenie OC dla autobusu, jeśli jesteśmy jego właścicielami i prowadzimy przewozy pasażerskie. Poza tym możemy skorzystać z dodatkowych form ubezpieczenia tego typu pojazdów, czyli AC, Assistance i NNW. Czym się kierować podczas ich wyboru?

Ubezpieczenie OC autobusu

Podobnie jak w wypadku samochodów osobowych, autokary i autobusy muszą mieć ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, aby poruszać się po polskich drogach. Ile kosztuje OC dla autobusu? Aby wyliczyć składkę, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę takie czynniki jak:

  • wiek kierowcy i jego doświadczenie za kierownicą autobusu,
  • zniżki za bezszkodową jazdę,
  • rok produkcji i przebieg autobusu, pojemność silnika, marka,
  • miejsce zamieszkania, a nawet stan cywilny kierowcy. 

Co grozi za brak ubezpieczenia OC autobusu? W takiej sytuacji karę nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość kary zależy od liczby dni, które upłynęły od wygaśnięcia poprzedniej polisy. W 2021 kary te wynoszą: 

  • do 3 dni od końca ważności OC – 1680 zł,
  • od 4 do 14 dni – 4200 zł,
  • ponad 14 dni – 8400 zł.

Gdzie ubezpieczyć autobus?

Ubezpieczenie OC autobusu ma z góry określony zakres, dlatego nie ma znaczenia, w jakiej firmie je wykupimy. Najważniejszym kryterium z punktu widzenia kierowcy czy właściciela firmy będzie cena. Dlatego warto skorzystać z usług agenta ubezpieczeniowego, który wskaże, gdzie ubezpieczyć autobus bez ponoszenia nadmiernych kosztów. 

Dodatkowe warianty ubezpieczenia

Autobus służy do przewozu osób, w związku z czym możemy dodatkowo zadbać o ochronę finansową kierowcy pasażera w razie zdarzeń drogowych. Służy do tego polisa NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Rolą tego ubezpieczenia jest wypłata świadczeń w sytuacji, w której kierowca lub pasażerowie przebywający w pojeździe doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu – bez względu na to, kto jest sprawcą wypadku drogowego. Wówczas z polisy NNW osoby te otrzymają odszkodowanie za poniesiony uszczerbek, ale także za koszty leczenia, leków, opatrunków, rehabilitacji czy z tytułu utraconej zdolności do wykonywania pracy. 

Ponadto dla kierowców autobusów, którzy dużo podróżują, dobrym rozwiązaniem będzie usługa Assistance. Eksploatowanie pojazdu wiąże się z dużym ryzykiem awarii w trasie. Na tę ewentualność warto się zabezpieczyć. W razie kłopotów z autobusem, towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach Assistance wezwie pomoc drogową. 

Innym rozwiązaniem ubezpieczenia autobusu jest AC, czyli Autocasco. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że AC dla pojazdów tego typu może być kosztowne, głównie ze względu na wysokie ceny części zamiennych. Nie warto jednak z góry z niego rezygnować, choć takie ubezpieczenie autobusu to spory koszt, pozwala jednak uniknąć znacznie wyższych w przyszłości.  

Jesteś kierowcą autobusu lub prowadzisz firmę przewozową? W Eurofinance znajdziemy dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę spośród kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Z nami nie będziesz musiał wertować ich samodzielnie – podczas jednego spotkania otrzymasz propozycję, która będzie spełniać wszystkie Twoje oczekiwania. 

Podobne wpisy

Co to jest Assistance? W ramach jakich ubezpieczeń możemy z niego skorzystać?

Wśród ofert ubezpieczeniowych spotykamy rozszerzenie polisy o tzw. Assistance. Co to za ubezpieczenie? W jakich sytuacjach znajduje zastosowanie? Co obejmuje Assistance? To jeden z tych produktów ubezpieczeniowych, który zdejmuje z nas stres i koszty związane z nagłą awarią samochodu lub sytuacjami wymagającymi usług fachowca w domu czy mieszkaniu. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej na...

Czytaj dalej...

Niestandardowe szkody, które może objąć dobre ubezpieczenie samochodu

Zdarzenia na polskich drogach potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego kierowcę. Bywa, że jesteśmy uczestnikami niespodziewanych zdarzeń, których niestety podstawowe ubezpieczenia komunikacyjne nie obejmują. Przed skutkami nietypowych szkód możemy się chronić - wymaga to jednak dogłębnej analizy propozycji towarzystw ubezpieczeniowych. Na co warto zwrócić uwagę? Które nietypowe szkody powinniśmy wziąć pod uwagę, ubezpieczając samochód? Ubezpieczenie OC...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie kampera – jak dobrać najlepszą polisę?

Popularność kamperów w Polsce rośnie. Nic w tym dziwnego - dla właścicieli tych pojazdów możliwość przemieszczenia się po kraju bez potrzeby wykupowania miejsca w hotelach to ogromny plus i synonim wolności. Stąd liczba rejestrowanych w Polsce kamperów stale rośnie i to pomimo faktu, że są to pojazdy drogie w porównaniu do samochodów osobowych. Zgodnie z...

Czytaj dalej...