nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC i AC?

Motoryzacja

Ubezpieczenie OC i AC należą do jednych z najczęściej nabywanych produktów. Każdy właściciel pojazdu co roku porównuje oferty różnych ubezpieczycieli, żeby wybrać nie tylko najlepszą, ale i najtańszą. Ogólnie ubezpieczenie OC i AC dotyczy ruchu lądowego, a dokładniej pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenie to obejmuje zakresem ochronę ryzyka osób, które w razie wypadku są narażone na straty materialne, ale również zdrowotne. Sprawca ponosi odpowiedzialność oczywiście. Jest to wariant podstawowy. W zależności od naszych preferencji, możemy zdecydować się jedynie na OC lub też dorzucić do tego AC, NNW i Assistance.

  • Czym jest ubezpieczenie OC i AC?
  • Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC i AC?
  • Jakie kryteria powinno się brać pod uwagę, podejmując decyzję dotyczącą wyboru OC i AC?

Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Zakup OC i AC

Każdy kierowca, czy też właściciel innego pojazdu mechanicznego, raz w roku staje przed koniecznością zakupu polisy OC, często również AC. Jest to moment, którego obawiamy się, gdyż wiemy, z jakim wydatkiem się to wiąże. O ile kusi nas pójście do pierwszej reklamowanej i znanej firmy w celu podpisania umowy, o tyle wszyscy doskonale wiemy, że nie jest to rozsądne. Rozstrzał pomiędzy poszczególnymi ofertami często bywa ogromny, dlatego też powinniśmy wszystko dokładnie przemyśleć i porównać.

Ubezpieczenie OC

Jak wiadomo, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Większość kierowców wybiera najtańszą opcję i jest to całkowicie zrozumiałe. Tym samym podjęcie decyzji jest bardzo szybkie – wystarczy porównać oferty poszczególnych firm. Samo ubezpieczenie OC, a więc ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest to polisa, która chroni osobę ubezpieczoną w przypadku konieczności naprawienia wyrządzonych szkód. Szkody te powstały w wyniku czynu niedozwolonego. Warto podkreślić, że brak aktualnego OC skutkuje solidnym mandatem w razie kontroli.

Ubezpieczenie AC

AC, czyli autocasco, to ubezpieczenie dodatkowe, którego zakres jest ustalany przed towarzystwo. Kierowca zawiera je dobrowolnie. Zawieranie umowy jest tutaj nieco bardziej skomplikowane i nierzadko budzi obawy właścicieli pojazdów. Autocasco pozwala na dobrowolne ubezpieczenie pojazdów mechanicznych, a jego główne założenie dotyczy ochrony pojazdu na wypadek zniszczenia, kradzieży, utraty lub uszkodzenia. Nie jest tajemnicą, że cena AC nie zawsze jest niska i jest uzależniona od szeregu różnych czynników.

Co wpływa na cenę AC?

Czynnikiem decydującym o cenie AC jest zakres ochrony, na jaką się decydujemy. Poszczególne firmy oferują nam szereg różnorodnych opcji. Jeśli chcemy się zdecydować na pełną ochronę, to wybierzmy tzw. all risks. Obejmuje ona swym zasięgiem wszelkie szkody, zarówno te zdefiniowane, jak i niezdefiniowane. Zawierając umowę tego rodzaju, należy zwrócić uwagę na tak zwane wyłączenia od odpowiedzialności.

Standardowe AC zapewnia nam ochronę przed określonymi zdarzeniami, a więc przed finansowymi skutkami kolizji lub wypadków, przed pożarem i zjawiskami przyrody, takimi jak huragan, piorun itp. Jeśli chodzi o dodatkowe kwestie, takie jak kradzież, to nierzadko musimy za nie zapłacić. Decydując się na zawarcie umowy AC, zastanów się, która opcja przyda Ci się najbardziej – tym samym, czy wystarczający dla Ciebie będzie wariant podstawowy, czy może rozszerzony.

Przy zakupie AC, istotną kwestią jest również suma ubezpieczenia, a więc górna granica odszkodowania. Może ona być stała przez cały okres ubezpieczenia lub też zmienna, a więc uzależniona od wartości rynkowej. Stała suma ubezpieczenia jest polecana, jeśli jesteśmy właścicielami nowego pojazdu. Jest ona jednak droższa od ubezpieczenia ze zmienną sumą.

Udział własny to kolejny element wpływający na koszt ubezpieczenia AC. O co tu chodzi? Otóż jest to umowna kwota, o jaką zostaje pomniejszone odszkodowanie. Decydując się na taką opcję, podejmujemy pewnego rodzaju ryzyko, jednakże składka za ubezpieczenie może być niższa o sporą sumę. Pamiętaj również, że w razie braku szczęścia i sytuacji takiej, jak wypadek, musisz posiadać gotówkę na naprawę auta. Przed podpisaniem umowy, dokładnie przeczytaj, ile wynosi Twój udział własny i jak jest on określony.

Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty ubezpieczeń OC i AC?

Eurofinance to multiagencja, a tym samym masz dostęp do różnych firm ubezpieczeniowych i bez problemu możesz porównać różnorodne oferty. Dobierzemy dla Ciebie najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne, które będzie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Już nie musisz indywidualnie porównywać różnych ofert – wszystko zrobi za Ciebie nasz agent. W ciągu zaledwie chwili możesz wybrać wszystkie polisy komunikacyjne, jakich potrzebujesz. Eurofinance proponuje Klientom jedynie ubezpieczenia OC i AC od najlepszych firm. Bierzemy na siebie wszystkie formalności, a dodatkowo czuwamy nad przebiegiem spotkania. Teraz nie musisz się już o nic martwić – wspólnie wybierzemy wszystkie polisy komunikacyjne, których potrzebujesz.

Jak wybrać ubezpieczenie OC i AC?

Zanim zdecydujesz się na konkretne ubezpieczenie OC i AC, zastanów się, czego oczekujesz i weź pod uwagę następujące wyznaczniki:

  1. Zwracaj uwagę na zakres ubezpieczenia – ten najtańszy nie zawsze zawiera wszystko to, czego potrzebujesz.
  2. Najlepsza firma niekoniecznie musi posiadać oferty ubezpieczeń, które będą nam odpowiadać.
  3. Przeczytaj dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia.
  4. Dowiedz się, co może zaproponować Ci konkretny ubezpieczyciel i porównuj różne oferty.
  5. Ubezpieczenie OC i AC powinno być dopasowane do Twoich potrzeb.

Pamiętaj, że pakiet OC i AC to gwarancja, że jesteś bezpieczny. Nie musisz się o nic martwić – wszystkie szkody powstałe u poszkodowanego lub w naszym pojeździe zostają pokryte przez ubezpieczyciela. Ty sam, jesteś zabezpieczony na każdą ewentualność.

Podobne wpisy

Autocasco a Assistance – jakie są różnice?

Dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne cieszą się coraz większą popularnością, a do najchętniej wybieranych należą Autocasco i Assistance. Z tego powodu towarzystwa ubezpieczeniowe proponują swoim klientom rozbudowaną ofertę nieobowiązkowych polis komunikacyjnych. Ze względu na podobne brzmienie nazw obu polis wielu klientów myli je ze sobą. Autocasco odróżnia od Assistance wyższa średnia składka. Kolejną cechą odmienną jest to,...

Czytaj dalej...

Ile wynosi kara za brak OC w 2024?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy kierowca. Zadaniem tego produktu jest ochrona interesów uczestników ruchu drogowego w sytuacji, gdy dochodzi do stłuczki, wypadku lub innego zdarzenia. Co jednak w sytuacji, gdy kierowca nie ma wykupionego OC? Jaka grozi kara za brak w 2024 roku? Dlaczego OC jest obowiązkowe? Zgodnie z zapisami Ustawy z...

Czytaj dalej...

Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy jest posiadanie ważnej polisy OC. Dzięki temu ubezpieczeniu można uniknąć wielu finansowych kłopotów w przypadku wypadku, kolizji lub innych nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Co dzieje się z polisą OC, po zakupie samochodu używanego? Czy przechodzi ona na nowego właściciela? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego warto wyjaśnić...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.