+48 22 311 14 44

Jak wygląda ubezpieczenie samochodu od skutków gradu?

Motoryzacja

Jedyną pewną rzeczą w pogodzie jest jej nieprzewidywalność. Silne burze sieją spustoszenie w otoczeniu, niszczą mienie. Nasz samochód może łatwo ulec nieestetycznym wgnieceniom, jeśli burza zasypie go gradem.

Pokrycie szkód spowodowanych gradem

Koszt naprawy uszkodzeń spowodowanych gradem bywa szokująco wysoki, ponieważ uszkodzenia zwykle obejmują cały pojazd. Dobra wiadomość jest taka, że szkody powstałe w wyniku gradobicia pokrywane są z reguły z polisy ubezpieczeniowej samochodu.

Jeśli wykupiłeś polisę ubezpieczeniową obejmującą wyłącznie odpowiedzialność cywilną, nie będziesz objęty ubezpieczeniem od szkód spowodowanych gradem. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni jedynie inne osoby przed szkodami i wydatkami spowodowanymi przez Ciebie, a nie Ciebie lub Twój samochód.

Grad, burza i inne klęski żywiołowe objęte są polisami ubezpieczeniowymi, w których wymieniona jest kompleksowa ochrona pojazdu. Ubezpieczenie należy wykupić przed wystąpieniem szkody. Zdarza się, że ubezpieczyciele uniemożliwiają osobom fizycznym zakup ubezpieczenia samochodowego w ostatniej chwili, tuż przed przewidywanym wystąpieniem niekorzystnych zjawisk pogodowych.

Udziały własne ubezpieczyciela

Uszkodzenia spowodowane gradem traktowane są jak inne standardowe roszczenia. Ubezpieczyciele określają wysokość udziału własnego w momencie zakupu ubezpieczenia samochodu. Wiele firm ubezpieczeniowych wymaga udziału własnego przy polisach kompleksowych, ale czasami oferują zerowy wkład własny za dodatkową opłatą. Celem udziałów własnych jest utrzymanie ogólnych kosztów ubezpieczenia na rozsądnym poziomie. 

Czy grad może zniszczyć mój samochód?

Uszkodzenia gradowe mogą spowodować utratę wartości pojazdu. Jeśli uszkodzenie jest rozległe i wynosi więcej niż jego aktualna wartość, naprawa może okazać się nieopłacalna. 

Pamiętaj, że w przypadku zgłoszenia roszczenia, Twój samochód prawdopodobnie nie był jedynym, który ucierpiał w wyniku gradobicia. Weryfikacja zgłoszenia, a następnie naprawa pojazdu mogą potrwać dłużej niż zwykle.

Jak ocenia się szkody spowodowane gradem?

W momencie zgłoszenia roszczenia, firma ubezpieczeniowa wysyła rzeczoznawcę, który bada skalę uszkodzeń. Eurofinance zaleca, aby oględzin pojazdu dokonywać w garażu lub przynajmniej w zacienionym miejscu, ponieważ blask słońca może utrudniać dostrzeżenie wgnieceń.

Rzeczoznawca uwzględni zakres uszkodzeń celem oszacowania kosztów potencjalnej naprawy. Wykorzysta do tego jedną z dwóch głównych metod:

Bezlakierowe usuwanie wgnieceń – obejmuje robociznę związaną z naprawą wgnieceń od spodu karoserii, bez konieczności ponownego lakierowania pojazdu. Koszt może być oszacowany dla każdego panelu lub każdego wgniecenia. W kosztorysie uwzględnione zostaną również koszty usunięcia i ponownego zamontowania części.

Metoda tradycyjna –  wymagana w przypadku poważniejszych uszkodzeń, np. gdy konieczna jest całkowita wymiana paneli nadwozia. W pozostałych przypadkach szacowane są koszty naprawy i wypełnienia wgnieceń oraz ponownego lakierowania.

Poinformuj firmę ubezpieczeniową, z którego warsztatu planujesz korzystać. W razie problemów z kosztorysem, zakład naprawczy powinien skontaktować się z ubezpieczycielem bez Twojego bezpośredniego udziału.

Usuwanie szkód spowodowanych gradem

Niektóre firmy ubezpieczeniowe wysyłają środki po dokonaniu naprawy, inne prześlą kwotę szacowanego kosztu naprawy po potrąceniu udziału własnego. Jeśli uszkodzenia są jedynie kosmetyczne, możesz zrezygnować z naprawy.

Zobacz nasze oddziały:

Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa

Podobne wpisy

Czy możliwe jest ubezpieczenie samochodu na miesiąc?

Bardzo dobrze znane wszystkim OC, czyli ubezpieczenie samochodu od odpowiedzialności cywilnej jest zazwyczaj wykupywane na 12 miesięcy. Niewiele osób wie o tym, że jest możliwość skorzystania z krótkoterminowego ubezpieczenia OC na miesiąc. Jednak mogą podpisać taką umowę tylko niektórzy posiadacze pojazdów mechanicznych. Warto trochę bardziej zagłębić się w ten temat. Co należy zrobić, żeby ubezpieczyć...

Czytaj dalej...

Jak kupić dobre ubezpieczenie od kradzieży samochodu w Warszawie?

Zgodnie ze statystykami Komendy Głównej Policji w 2020 zgłoszono w Polsce 8784 przypadków kradzieży samochodów. Ryzyko, że łupem złodziei padnie nas pojazd, jest niestety realne. I o ile nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć auta tak, aby zręczny złodziej się do niego ostatecznie dostał, to możemy wybrać ubezpieczenie od kradzieży samochodu. Na jaki produkt warto w...

Czytaj dalej...

Na czym polega assistance drogowy?

Niespodziewana awaria auta w trakcie długiej podróży, zatrzaśnięcie kluczyków czy kolizja, która uniemożliwia dalsze poruszanie się to tylko niektóre zdarzenia na drodze, od których warto się ubezpieczyć. Pomoże w tym assistance drogowy, który możemy wykupić wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem OC.  Czym jest drogowy assistance? Assistance drogowe to usługa, dzięki której możemy uzyskać pomoc związaną z...

Czytaj dalej...