Czy możesz otrzymać odszkodowanie za akt wandalizmu na Twoim samochodzie? W takim przypadku zazwyczaj nie wiadomo, kto jest sprawcą szkody. Wandale najczęściej atakują na parkingach lub w garażach podziemnych. Jeżeli jesteś pasjonatem majsterkowania, to możesz sobie z takim uszkodzeniem w dość prosty sposób poradzisz. Koszty naprawy również nie będą zbyt wysokie. A co w sytuacji, gdy nie chcesz lub nie umiesz naprawiać samochodu na własną rękę? Czy wtedy przysługuje Ci wypłata odszkodowania z ubezpieczenia? Czy umowa AC jest wystarczającą ochroną przed aktami wandalizmu, czy jednak powinieneś ją rozszerzyć? Co musisz wziąć pod uwagę, gdy podpisujesz umowę autocasco?
Przed czym chroni ubezpieczenie autocasco?
Autocasco, czyli AC zapewnia ochronę głównie przed skutkami zdarzeń wywołanych działaniami sił natury. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim takie wydarzenia, jak: pożar, zalanie, grad, huragan, trzęsienie ziemi. Autocasco chroni również w razie wypadków, kolizji, wandalizmu lub kradzieży. Ubezpieczyciel powinien Ci pomóc również w sytuacji, gdy zostaną zniszczone lub zagubione Twoje dokumenty, takie jak na przykład prawo jazdy, czy dowód rejestracyjny. Jesteś również chroniony przed utratą kluczyków lub sterowników od samochodu. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tak zwane smart casco. Ta wersja ubezpieczenia chroni wyłącznie przed kradzieżą i pożarem auta.
Czy po akcie wandalizmu możesz dostać odszkodowanie z autocasco?
Co możesz zrobić, jeżeli ktoś rozbije Ci lusterko w samochodzie lub wybije szybę? Czy możesz wtedy liczyć na odszkodowanie? Wandalizm może być wymieniony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To rodzaj działania osób trzecich. Polega on na umyślnym zniszczeniu lub uszkodzeniu samochodu.
Warto tutaj również wspomnieć o tym, że zanim będziesz miał pretensje do towarzystwa ubezpieczeniowego, to powinieneś zapoznać się bardzo dokładnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Właśnie dlatego każde towarzystwo ma prawo przyjmować swoją definicję jego zakresu. Bardzo ważną sprawą są wyłączenia odpowiedzialności. Odnoszą się one do szkód występujących z powodu na przykład: zamieszek, aktów terroru lub strajków. Jeżeli chcesz uniknąć sytuacji, w której ubezpieczyciel odmawia Ci wypłaty odszkodowania, to powinieneś sprawdzić, co dokładnie zawiera wybrana oferta. Masz również możliwość poproszenia o pomoc w znalezieniu odpowiedniego ubezpieczenia konsultanta. On ma największą wiedzę o sprzedawanych produktach.
Jak ubezpieczyciel likwiduje szkodę spowodowaną aktem wandalizmu?
Jeżeli wybierzesz kosztorys, czyli metodę gotówkową, to będziesz mógł liczyć na przelew świadczenia na konto na podstawie wyceny szkody. Jednak musisz ją wcześniej naprawić w wybranym przez Ciebie warsztacie na własny koszt. Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że wtedy musisz często naprawić samochód przy pomocy części zamiennych. Będzie to miało znaczący wpływ na ostateczną wysokość odszkodowania.
Natomiast, jeżeli zdecydujesz się na opcję bezgotówkową, to zakład ubezpieczeniowy będzie się rozliczał bezpośrednio z warsztatem samochodowym partnerskim. To znaczy z takim, z którym na co dzień współpracuje lub z warsztatem autoryzowanym (ASO). W praktyce oznacza to, że czasami możesz skorzystać z kosztorysu. Wtedy rozliczać się samodzielnie z warsztatem autoryzowanym lub partnerskim. Pamiętaj jednak o tym, że musisz to od razu zgłosić likwidatorowi szkody.
Zapraszamy do warszawskich oddziałów:
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa
Opublikowano dnia: 16.08.2022 15:25
Podobne wpisy
Ile wynosi kara za brak OC w 2025?
OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy kierowca. Zadaniem tego produktu jest ochrona interesów uczestników ruchu drogowego w sytuacji, gdy dochodzi do stłuczki, wypadku lub innego zdarzenia. Co jednak w sytuacji, gdy kierowca nie ma wykupionego OC? Jaka grozi kara za brak w 2025 roku? Dlaczego OC jest obowiązkowe? Zgodnie z zapisami Ustawy z...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie przyczepki samochodowej – ile kosztuje?
Przyczepka samochodowa to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które wykorzystujemy do przewożenia różnego rodzaju ładunków – od narzędzi i materiałów budowlanych po sprzęt rekreacyjny czy nawet meble. Posiadanie przyczepki wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami, w tym z koniecznością jej ubezpieczenia. Wielu kierowców zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie przyczepki samochodowej. Jakie są rodzaje ubezpieczeń dla przyczepek i...
Czytaj dalej...Wymiana szyby z ubezpieczenia – jak przebiega?
Wymiana szyby samochodowej to często nieprzewidziany wydatek, który może poważnie obciążyć budżet. Uszkodzenie szyby może zdarzyć się każdemu kierowcy – wystarczy kamień wyrzucony spod kół innego pojazdu, gradobicie, czy akt wandalizmu, aby szyba nadawała się do wymiany. Na szczęście istnieją produkty ubezpieczeniowe, które pozwolą na wymianę bezkosztowo lub za znacznie niższą cenę. Jak przebiega proces...
Czytaj dalej...