nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Jak wygląda ubezpieczenie samochodu od wandalizmu?

Motoryzacja

Czy możesz otrzymać odszkodowanie za akt wandalizmu na Twoim samochodzie? W takim przypadku zazwyczaj nie wiadomo, kto jest sprawcą szkody. Wandale najczęściej atakują na parkingach lub w garażach podziemnych. Jeżeli jesteś pasjonatem majsterkowania, to możesz sobie z takim uszkodzeniem w dość prosty sposób poradzisz. Koszty naprawy również nie będą zbyt wysokie. A co w sytuacji, gdy nie chcesz lub nie umiesz naprawiać samochodu na własną rękę? Czy wtedy przysługuje Ci wypłata odszkodowania z ubezpieczenia? Czy umowa AC jest wystarczającą ochroną przed aktami wandalizmu, czy jednak powinieneś ją rozszerzyć? Co musisz wziąć pod uwagę, gdy podpisujesz umowę autocasco? 

Przed czym chroni ubezpieczenie autocasco?

Autocasco, czyli AC zapewnia ochronę głównie przed skutkami zdarzeń wywołanych działaniami sił natury. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim takie wydarzenia, jak: pożar, zalanie, grad, huragan, trzęsienie ziemi. Autocasco chroni również w razie wypadków, kolizji, wandalizmu lub kradzieży. Ubezpieczyciel powinien Ci pomóc również w sytuacji, gdy zostaną zniszczone lub zagubione Twoje dokumenty, takie jak na przykład prawo jazdy, czy dowód rejestracyjny. Jesteś również chroniony przed utratą kluczyków lub sterowników od samochodu. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tak zwane smart casco. Ta wersja ubezpieczenia chroni wyłącznie przed kradzieżą i pożarem auta. 

Czy po akcie wandalizmu możesz dostać odszkodowanie z autocasco? 

Co możesz zrobić, jeżeli ktoś rozbije Ci lusterko w samochodzie lub wybije szybę? Czy możesz wtedy liczyć na odszkodowanie? Wandalizm może być wymieniony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To rodzaj działania osób trzecich. Polega on na umyślnym zniszczeniu lub uszkodzeniu samochodu. 

Warto tutaj również wspomnieć o tym, że zanim będziesz miał pretensje do towarzystwa ubezpieczeniowego, to powinieneś zapoznać się bardzo dokładnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Właśnie dlatego każde towarzystwo ma prawo przyjmować swoją definicję jego zakresu. Bardzo ważną sprawą są wyłączenia odpowiedzialności. Odnoszą się one do szkód występujących z powodu na przykład: zamieszek, aktów terroru lub strajków. Jeżeli chcesz uniknąć sytuacji, w której ubezpieczyciel odmawia Ci wypłaty odszkodowania, to powinieneś sprawdzić, co dokładnie zawiera wybrana oferta. Masz również możliwość poproszenia o pomoc w znalezieniu odpowiedniego ubezpieczenia konsultanta. On ma największą wiedzę o sprzedawanych produktach. 

Jak ubezpieczyciel likwiduje szkodę spowodowaną aktem wandalizmu? 

Jeżeli wybierzesz kosztorys, czyli metodę gotówkową, to będziesz mógł liczyć na przelew świadczenia na konto na podstawie wyceny szkody. Jednak musisz ją wcześniej naprawić w wybranym przez Ciebie warsztacie na własny koszt. Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że wtedy musisz często naprawić samochód przy pomocy części zamiennych. Będzie to miało znaczący wpływ na ostateczną wysokość odszkodowania. 

Natomiast, jeżeli zdecydujesz się na opcję bezgotówkową, to zakład ubezpieczeniowy będzie się rozliczał bezpośrednio z warsztatem samochodowym partnerskim. To znaczy z takim, z którym na co dzień współpracuje lub z warsztatem autoryzowanym (ASO). W praktyce oznacza to, że czasami możesz skorzystać z kosztorysu. Wtedy rozliczać się samodzielnie z warsztatem autoryzowanym lub partnerskim. Pamiętaj jednak o tym, że musisz to od razu zgłosić likwidatorowi szkody. 

Zapraszamy do warszawskich oddziałów:
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa

Podobne wpisy

Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy jest posiadanie ważnej polisy OC. Dzięki temu ubezpieczeniu można uniknąć wielu finansowych kłopotów w przypadku wypadku, kolizji lub innych nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Co dzieje się z polisą OC, po zakupie samochodu używanego? Czy przechodzi ona na nowego właściciela? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego warto wyjaśnić...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie motoru od kradzieży

Ubezpieczenie motoru od kradzieży to ważny produkt ubezpieczeniowy dla każdego motocyklisty. Zabezpiecza on przed stratami finansowymi w przypadku kradzieży pojazdu, której niestety nie da się całkowicie uniknąć. Jaki produkt należy wybrać, aby chronić swój majątek przed skutkami tego przestępstwa? Jak ubezpieczyć się przed kradzieżą? Ubezpieczenie motoru od kradzieży to ważny produkt ubezpieczeniowy dla każdego motocyklisty,...

Czytaj dalej...

Jak ubezpieczyć się od skutków zalania samochodu?

Zalanie samochodu jest jednym z najczęstszych nieprzewidywalnych zdarzeń, które może spotkać każdego kierowcę. W jaki sposób właściciele aut mogą chronić swoje finanse przed skutkami takiego zdarzenia?  Przyczyny i skutki zalania samochodu Najczęstszymi przyczynami zalania samochodu mogą być między innymi ulewne deszcze, powodzie, wylewy wód czy awarie instalacji wodociągowej. Konsekwencje zalania samochodu mogą być bardzo poważne...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.