+48 22 311 14 44

Jak wygląda ubezpieczenie samochodu od wandalizmu?

Motoryzacja

Czy możesz otrzymać odszkodowanie za akt wandalizmu na Twoim samochodzie? W takim przypadku zazwyczaj nie wiadomo, kto jest sprawcą szkody. Wandale najczęściej atakują na parkingach lub w garażach podziemnych. Jeżeli jesteś pasjonatem majsterkowania, to możesz sobie z takim uszkodzeniem w dość prosty sposób poradzisz. Koszty naprawy również nie będą zbyt wysokie. A co w sytuacji, gdy nie chcesz lub nie umiesz naprawiać samochodu na własną rękę? Czy wtedy przysługuje Ci wypłata odszkodowania z ubezpieczenia? Czy umowa AC jest wystarczającą ochroną przed aktami wandalizmu, czy jednak powinieneś ją rozszerzyć? Co musisz wziąć pod uwagę, gdy podpisujesz umowę autocasco? 

Przed czym chroni ubezpieczenie autocasco?

Autocasco, czyli AC zapewnia ochronę głównie przed skutkami zdarzeń wywołanych działaniami sił natury. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim takie wydarzenia, jak: pożar, zalanie, grad, huragan, trzęsienie ziemi. Autocasco chroni również w razie wypadków, kolizji, wandalizmu lub kradzieży. Ubezpieczyciel powinien Ci pomóc również w sytuacji, gdy zostaną zniszczone lub zagubione Twoje dokumenty, takie jak na przykład prawo jazdy, czy dowód rejestracyjny. Jesteś również chroniony przed utratą kluczyków lub sterowników od samochodu. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tak zwane smart casco. Ta wersja ubezpieczenia chroni wyłącznie przed kradzieżą i pożarem auta. 

Czy po akcie wandalizmu możesz dostać odszkodowanie z autocasco? 

Co możesz zrobić, jeżeli ktoś rozbije Ci lusterko w samochodzie lub wybije szybę? Czy możesz wtedy liczyć na odszkodowanie? Wandalizm może być wymieniony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To rodzaj działania osób trzecich. Polega on na umyślnym zniszczeniu lub uszkodzeniu samochodu. 

Warto tutaj również wspomnieć o tym, że zanim będziesz miał pretensje do towarzystwa ubezpieczeniowego, to powinieneś zapoznać się bardzo dokładnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Właśnie dlatego każde towarzystwo ma prawo przyjmować swoją definicję jego zakresu. Bardzo ważną sprawą są wyłączenia odpowiedzialności. Odnoszą się one do szkód występujących z powodu na przykład: zamieszek, aktów terroru lub strajków. Jeżeli chcesz uniknąć sytuacji, w której ubezpieczyciel odmawia Ci wypłaty odszkodowania, to powinieneś sprawdzić, co dokładnie zawiera wybrana oferta. Masz również możliwość poproszenia o pomoc w znalezieniu odpowiedniego ubezpieczenia konsultanta. On ma największą wiedzę o sprzedawanych produktach. 

Jak ubezpieczyciel likwiduje szkodę spowodowaną aktem wandalizmu? 

Jeżeli wybierzesz kosztorys, czyli metodę gotówkową, to będziesz mógł liczyć na przelew świadczenia na konto na podstawie wyceny szkody. Jednak musisz ją wcześniej naprawić w wybranym przez Ciebie warsztacie na własny koszt. Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że wtedy musisz często naprawić samochód przy pomocy części zamiennych. Będzie to miało znaczący wpływ na ostateczną wysokość odszkodowania. 

Natomiast, jeżeli zdecydujesz się na opcję bezgotówkową, to zakład ubezpieczeniowy będzie się rozliczał bezpośrednio z warsztatem samochodowym partnerskim. To znaczy z takim, z którym na co dzień współpracuje lub z warsztatem autoryzowanym (ASO). W praktyce oznacza to, że czasami możesz skorzystać z kosztorysu. Wtedy rozliczać się samodzielnie z warsztatem autoryzowanym lub partnerskim. Pamiętaj jednak o tym, że musisz to od razu zgłosić likwidatorowi szkody. 

Zapraszamy do warszawskich oddziałów:
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa

Podobne wpisy

Chroń swój samochód przed upadkiem drzewa

Wichury, huragany i innego rodzaju wiatry oraz zjawiska atmosferyczne są wyjątkowo niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale też dla samochodów. Z każdym rokiem można mieć wrażenie, że wywołują coraz więcej zniszczeń. Zmiany klimatyczne to dobry powód do tego, żeby wykupić sobie polisę dla samochodu. Chociaż w podstawowej wersji. Właśnie tam masz ubezpieczenie nieruchomości od upadku...

Czytaj dalej...

Jak ubezpieczyć samochód od nagłych awarii?

Na pewno nieraz zepsuł Ci się samochód. Pamiętasz dobrze te wszystkie nieprzyjemne uczucia z tym związane. Możemy wśród nich wymienić: zaskoczenie, zdezorientowanie, strach, złość, niepokój. Czy da się tego w jakikolwiek sposób uniknąć? Nie ma aut, które byłyby całkowicie bezawaryjne, wbrew zapewnieniom producentów. Jednak możesz w dużym stopniu zmniejszyć odczuwany stres, gdy wykupisz ubezpieczenie samochodu...

Czytaj dalej...

Czy możliwe jest ubezpieczenie samochodu na miesiąc?

Bardzo dobrze znane wszystkim OC, czyli ubezpieczenie samochodu od odpowiedzialności cywilnej jest zazwyczaj wykupywane na 12 miesięcy. Niewiele osób wie o tym, że jest możliwość skorzystania z krótkoterminowego ubezpieczenia OC na miesiąc. Jednak mogą podpisać taką umowę tylko niektórzy posiadacze pojazdów mechanicznych. Warto trochę bardziej zagłębić się w ten temat. Co należy zrobić, żeby ubezpieczyć...

Czytaj dalej...