+48 22 311 14 44

Ubezpieczenie floty, czyli jak dbać o samochody firmowe

Motoryzacja

ubezpieczenia flotowePrzedsiębiorstwo, którego działalność jest związana z transportem samochodowym, musi zabezpieczyć się przed stratami finansowymi, które wynikają z eksploatacji floty. Służą temu ubezpieczenia flotowe, które poza zapewnieniem obowiązkowego OC oferują opcje stworzone z myślą o różnych potrzebach biznesu.

Czym jest ubezpieczenie floty pojazdów?

Inaczej mówiąc, jest to umowa pomiędzy przedsiębiorcą a towarzystwem ubezpieczeniowym, której przedmiotem są pojazdy wchodzące w skład floty. Tego typu polisa komunikacyjna obejmuje obowiązkowe OC oraz dodatkowe usługi, wśród których warto wymienić NNW, AC czy Assistance. Większość ubezpieczycieli stosuje kryterium liczbowe, tj. ubezpieczenie może zostać zawarte, gdy firma posiada np. co najmniej 10 pojazdów. Identycznie jak w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych indywidualnych, tak i umowy z przedsiębiorcą są zawierane na 12 miesięcy.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodów firmowych?

Oferty towarzystw kierowane są do firm z wszystkich branż, jednak nie oznacza to, że stawki są dla każdej z nich identyczne. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę przede wszystkim historię potencjalnego klienta, czyli liczbę szkód oraz sumę wypłaconych dotychczas środków z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych. Znaczenie ma również typ pojazdów, które będą objęte polisą oraz branża, w której firma działa. Towarzystwa wyżej oceniają ryzyko dla takich firm prowadzących np. wynajem samochodów czy dla taksówek. Ponadto brane są pod uwagę również takie okoliczności jak:

 • gdzie pojazdy będą się poruszać,
 • fakt, czy samochody są leasingowane, czy są własnością przedsiębiorstwa,
 • obecność monitoringu GPS pojazdów,
 • dostępność dodatkowych kursów doskonalenia jazdy dla pracowników,
 • pojemności silnika samochodów i ich stan techniczny.

Dodatkowe usługi

Poza ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej towarzystwa proponują dodatkowe rozwiązania, wśród których znajdują się:

 • zielona karta,
 • AC,
 • Assistance, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, ponieważ pozwala uniknąć wysokich kosztów napraw uszkodzonych pojazdów
 • NNW,
 • ochrona prawna, której celem jest zabezpieczenie przedsiębiorcy przed skutkami sporów prawnych,
  dodatkowe ubezpieczenie szyb, opon.

Zalety ubezpieczenia flotowego

Jeśli Twoja flota spełnia warunki danego towarzystwa ubezpieczeniowego (tj. posiadasz więcej niż 10, 20 czy 30 pojazdów), to wykup jednej polisy jest dużym ułatwieniem w zarządzaniu pojazdami w firmie. Przede wszystkim wszystkie samochody mają identyczny termin, w którym wygasa ubezpieczenie. Dzięki temu nie ma potrzeby śledzenia kilku czy kilkunastu umów, które w stosownym czasie należy przedłużyć. Ubezpieczenia flotowe chronią firmę przed finansowymi skutkami eksploatacji samochodów, co ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. W ten sposób łatwiej można planować koszty i budżet firmy, zwłaszcza że nie zostaniemy obciążeni np. niespodziewaną naprawą czy holowaniem samochodu.

Co równie istotne, ubezpieczenie flotowe można negocjować, dzięki czemu będzie ono tańsze, niż gdybyś chciał wszystkie pojazdy ubezpieczyć osobno. Współpraca z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawia także, że większość formalności związanych ze zgłaszaniem i likwidacją szkód przebiega szybciej i sprawniej.

Jeśli Twoja firma poszukuje takiego ubezpieczenia, koniecznie się z nami skontaktuj. W Eurofinance porównamy dla Ciebie oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu szybko wybierzesz polisę, która będzie dla Twojego biznesu najkorzystniejsza.

Podobne wpisy

Jak wygląda ubezpieczenie OC autobusu?

Pojazdy przeznaczone do przewozu większej liczby osób są objęte tym samymi obowiązkami ubezpieczeniowymi, co samochody osobowe. Oznacza to, że musimy wykupić ubezpieczenie OC dla autobusu, jeśli jesteśmy jego właścicielami i prowadzimy przewozy pasażerskie. Poza tym możemy skorzystać z dodatkowych form ubezpieczenia tego typu pojazdów, czyli AC, Assistance i NNW. Czym się kierować podczas ich wyboru?...

Czytaj dalej...

Niestandardowe szkody, które może objąć dobre ubezpieczenie samochodu

Zdarzenia na polskich drogach potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego kierowcę. Bywa, że jesteśmy uczestnikami niespodziewanych zdarzeń, których niestety podstawowe ubezpieczenia komunikacyjne nie obejmują. Przed skutkami nietypowych szkód możemy się chronić - wymaga to jednak dogłębnej analizy propozycji towarzystw ubezpieczeniowych. Na co warto zwrócić uwagę? Które nietypowe szkody powinniśmy wziąć pod uwagę, ubezpieczając samochód? Ubezpieczenie OC...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie kampera – jak dobrać najlepszą polisę?

Popularność kamperów w Polsce rośnie. Nic w tym dziwnego - dla właścicieli tych pojazdów możliwość przemieszczenia się po kraju bez potrzeby wykupowania miejsca w hotelach to ogromny plus i synonim wolności. Stąd liczba rejestrowanych w Polsce kamperów stale rośnie i to pomimo faktu, że są to pojazdy drogie w porównaniu do samochodów osobowych. Zgodnie z...

Czytaj dalej...