Przyczepka samochodowa to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które wykorzystujemy do przewożenia różnego rodzaju ładunków – od narzędzi i materiałów budowlanych po sprzęt rekreacyjny czy nawet meble. Posiadanie przyczepki wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami, w tym z koniecznością jej ubezpieczenia. Wielu kierowców zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie przyczepki samochodowej. Jakie są rodzaje ubezpieczeń dla przyczepek i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?
Czy ubezpieczenie przyczepki samochodowej jest obowiązkowe?
Zgodnie z przepisami, każda zarejestrowana przyczepka samochodowa musi posiadać ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej). Dotyczy to zarówno przyczep lekkich (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg), jak i ciężkich (o masie powyżej 750 kg). Ubezpieczenie OC dla przyczepki działa podobnie jak w przypadku samochodów – chroni właściciela przyczepki przed kosztami związanymi z naprawą szkód wyrządzonych innym osobom w wyniku jej użytkowania. Choć może się wydawać, że przyczepka nie jest pojazdem mechanicznym i nie ma obowiązku jej ubezpieczenia, to jest zgoła inaczej.
W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych znajdziemy informację, iż przyczepa jest uznawana za pojazd mechaniczny. Z tego powodu należy pamiętać, iż brak ważnego ubezpieczenia OC dla przyczepki może skutkuje poważnymi konsekwencjami finansowymi. W przypadku kontroli drogowej właścicielowi przyczepki grozi kara pieniężna nakładana przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Natomiast gdy dojdzie do sytuacji, że przyczepką spowodujemy szkody na mieniu lub zdrowiu osoby trzeciej, to będziemy musieli pokryć koszty i roszczenia z własnej kieszeni.
Ile kosztuje ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej?
Koszt ubezpieczenia OC dla przyczepki samochodowej jest znacznie niższy niż w wypadku samochodów osobowych. Średnia cena polisy wynosi od 30 do 100 zł rocznie, w zależności od rodzaju przyczepki oraz jej parametrów technicznych, takich jak:
- Masa przyczepki – lekkie przyczepki (do 750 kg) są tańsze w ubezpieczeniu niż ciężkie.
- Rodzaj przyczepki – przyczepki kempingowe czy specjalistyczne mogą wiązać się z wyższą składką.
- Miejsce rejestracji – w dużych miastach, gdzie ryzyko kolizji jest większe, składki na ubezpieczenie mogą być wyższe.
- Ubezpieczyciel – ceny różnią się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.i samochodowej jest stosunkowo niski, dlatego nie warto ryzykować braku ochrony.
Identycznie jak podczas ubezpieczenia samochodu OC dla przyczepki ma identyczny zakres w każdej ofercie. Z tego względu cena jest najważniejszym czynnikiem – im taniej, tym lepiej. Warto jednocześnie podkreślić, że koszt polisy OC dla przyczepki samochodowej jest stosunkowo niski, dlatego nie warto ryzykować braku ochrony.
Czy warto ubezpieczyć przyczepkę w ramach AC?
Oprócz OC, właściciele przyczep samochodowych mogą wykupić dodatkowe ubezpieczenie autocasco (AC). Zapewnia ono ochronę w przypadku uszkodzenia, kradzieży lub zniszczenia przyczepki, np. w wyniku wypadku, którego sprawcą jest właściciel, aktu wandalizmu czy działania sił natury (takich jak gradobicie czy wichura).
Koszt ubezpieczenia AC dla przyczepki, podobnie jak OC, zależy od jej wartości i rodzaju i może kosztować od 100 do 500 zł rocznie. Warto dokładnie przeanalizować warunki polisy, aby upewnić się, że obejmuje ona wszystkie ryzyka, które są dla nas istotne.
Jak kupić ubezpieczenie przyczepki?
Jednym z najlepszych rozwiązań w kwestii poszukiwania odpowiedniego OC dla przyczepki i samochodu jest skontaktowanie się z multiagencją. W Eurofinance zbieramy oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Każde z nich nieco inaczej wylicza składkę OC, dlatego ceny mogą się różnić mimo tego, że zakres polisy jest identyczny. Skorzystanie z naszych usług to szybki i wygodny sposób, pozwalający na porównanie ofert różnych firm i wybór najlepszej polisy.
Opublikowano dnia: 10.12.2024 13:55
Podobne wpisy
Ubezpieczenie taksówki – ile kosztuje ubezpieczenie taxi?
Prowadzenie działalności jako taksówkarz to odpowiedzialne zajęcie, które wiąże się z codziennym kontaktem z klientami, jak również z wysokim ryzykiem na drodze. Właśnie dlatego ubezpieczenie taksówki to nie tylko obowiązek, ale też inwestycja w bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i samochodu. W tym artykule podpowiadamy, czym różni się ubezpieczenie taxi od standardowego OC. Czym jest ubezpieczenie taxi?...
Czytaj dalej...Jak działa ubezpieczenie opon?
Usterka opony może przydarzyć się każdemu kierowcy - niezależnie od doświadczenia za kierownicą czy modelu samochodu. Wystarczy najechać na gwóźdź, wjechać w dziurę w jezdni czy złapać kapcia w nieodpowiednim momencie, by podróż zamieniła się w niemały koszmar. Naprawa lub wymiana opony bywa kosztowna, a nieprzewidziane wydatki nie są mile widziane. Dlatego warto rozważyć dodatkową...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie OCP – czym jest i co obejmuje?
W branży transportowej liczy się nie tylko terminowość dostaw, ale także bezpieczeństwo przewożonych ładunków. Nawet najlepiej zorganizowany transport może napotkać trudności - kradzież, wypadek, uszkodzenie towaru czy niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą narazić przewoźnika na duże straty finansowe i wizerunkowe. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie działalności poprzez ubezpieczenie OCP, czyli Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika. Czym jest...
Czytaj dalej...