Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni kierowców od finansowych skutków kolizji drogowych. Gdy spowodujemy wypadek, druga strona może od naszego ubezpieczyciela domagać się zwrotu kosztów naprawy czy leczenia. Co jednak w sytuacji, gdy jako kierowca doznamy uszczerbku na zdrowiu? Tu pomoże ubezpieczenie NNW samochodu. Czym ono jest? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.
Co to jest ubezpieczenie NNW?
Ubezpieczenie NNW to inaczej polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków, którą możemy podpisać na 12 miesięcy. W przeciwieństwie do OC, NNW nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem. Ponadto wbrew obiegowej opinii czy nazewnictwie, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków nie dotyczy bezpośrednio szkód samochodu. Obejmuje natomiast osoby, które się w nim znajdują lub do niego wsiadają/wysiadają z niego. Jeśli chcemy ubezpieczyć samochód od niespodziewanych szkód (np. zalania, pożaru czy wypadku, gdy niemożliwe jest wykrycie sprawcy), to powinniśmy zainteresować się polisą AC.
Warunki komunikacyjnego NNW
Polisa NNW umożliwia pokrycie kosztów leczenia (w tym np. leków i hospitalizacji) oraz rehabilitacji osób, które przebywały w pojeździe w trakcie wypadku (w kraju lub za granicą). Dotyczy to zarówno pasażerów (którzy mogą również starać się o odszkodowanie z OC sprawcy czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), jak i kierowcy. W tym przypadku nie ma znaczenia, kto jest sprawcą zdarzenia.
Aby jednak polisa mogła zdziałać, muszą być spełnione pewne warunki. Jednym z nich jest np. liczba pasażerów, która nie może być wyższa niż ta wpisana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Ponadto osoby, które przebywają w pojeździe, muszą mieć zapięte pasy. Poza tym uczestnicy wypadku muszą doznać trwałego uszczerbku na zdrowiu (wyrażony w procentach), aby móc ubiegać się o zadośćuczynienie z tytułu ubezpieczenia NNW. Jakie świadczenia może obejmować ta polisa? Są to m.in. koszty:
- pomocy medycznej,
- rehabilitacji, rekonwalescencji,
- pobytu w szpitalu,
- długotrwałej nieobecności w pracy,
- leków.
Innym powodem uruchomienia środków jest śmierć kierowcy lub pasażera. Wówczas odszkodowanie otrzymają najbliżsi. Środki z NNW mogą również posłużyć do transportu zwłok oraz organizacji pogrzebu.
Oczywiście każde towarzystwo ubezpieczeniowe dokładnie precyzuje warunki uruchamiające środki z polisy. Niektórzy ubezpieczyciela w wariantach rozszerzonych oferują np. zwrot kosztów za operację plastyczną, jeśli jej przeprowadzenie wynika z obrażeń, których doznaliśmy w wypadku. W związku z tym warto sprawdzić kilka ofert, aby wybrać z niej najkorzystniejszą dla siebie – zarówno pod względem warunków, jak i ostatecznego kosztu.
Czy warto wykupić ubezpieczenie NNW? Ile ono kosztuje?
Wykup dodatkowej ochrony, szczególnie takiej, która pozwala uniknąć poważnych kosztów leczenia, to zawsze dobra decyzja. Prywatne wizyty czy długa rehabilitacja, których możemy potrzebować do uzyskania zdrowia, mogą znacząco uszczuplić nasz budżet. Poza tym po wypadku może wystąpić czasowa niezdolność do wykonywania pracy, co również może zrekompensować ubezpieczenie NNW. W 2019 roku Policja zanotowała 454455 kolizji i 30 288 wypadków drogowych. Chociaż liczby te z roku na rok są coraz mniejsze, dodatkowe zabezpieczenie ma sens, zwłaszcza w przypadku kierowców młodocianych czy w podeszłym wieku.
Ile kosztuje NNW? W porównaniu do składki za OC, rocznie za to ubezpieczenie zapłacimy znacznie mniej. W podstawowym wariancie cena NNW rozpoczyna się od kilkudziesięciu złotych rocznie. Im wyższy zakres ochrony czy suma ubezpieczenia, tym oczywiście rośnie składka.
Po najkorzystniejsze ubezpieczenia samochodu NNW zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami. W Eurofinance korzystamy z ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu masz pewność, że będziesz chroniony zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.
Opublikowano dnia: 10.01.2021 10:24
Podobne wpisy
Wymiana szyby z ubezpieczenia – jak przebiega?
Wymiana szyby samochodowej to często nieprzewidziany wydatek, który może poważnie obciążyć budżet. Uszkodzenie szyby może zdarzyć się każdemu kierowcy – wystarczy kamień wyrzucony spod kół innego pojazdu, gradobicie, czy akt wandalizmu, aby szyba nadawała się do wymiany. Na szczęście istnieją produkty ubezpieczeniowe, które pozwolą na wymianę bezkosztowo lub za znacznie niższą cenę. Jak przebiega proces...
Czytaj dalej...Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?
Zakup samochodu w leasingu to popularne rozwiązanie, gdyż pozwala na korzystanie z nowego auta bez konieczności angażowania dużych środków finansowych na początkową inwestycję. Jednak decydując się na leasing, trzeba pamiętać, że ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, a jego specyfika różni się od tradycyjnego ubezpieczenia auta na własność. Jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu w leasingu? Dlaczego ubezpieczenie...
Czytaj dalej...Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?
Samochody elektryczne zdobywają coraz większą popularność. Rosnąca świadomość ekologiczna, postęp technologiczny sprawiają, że coraz więcej kierowców decyduje się na zakup pojazdu zasilanego energią elektryczną. Jednak jednym z aspektów, który budzi zainteresowanie potencjalnych nabywców, jest koszt ubezpieczenia takiego pojazdu. Ile więc zapłacimy za ubezpieczenie samochodu elektrycznego? Co wpływa na koszt ubezpieczenia samochodu elektrycznego? Koszt ubezpieczenia samochodu...
Czytaj dalej...