Wymiana szyby samochodowej to często nieprzewidziany wydatek, który może poważnie obciążyć budżet. Uszkodzenie szyby może zdarzyć się każdemu kierowcy – wystarczy kamień wyrzucony spod kół innego pojazdu, gradobicie, czy akt wandalizmu, aby szyba nadawała się do wymiany. Na szczęście istnieją produkty ubezpieczeniowe, które pozwolą na wymianę bezkosztowo lub za znacznie niższą cenę. Jak przebiega proces wymiany szyby z ubezpieczenia? Jaka polisa będzie nas chronić przed kosztami wymiany szyby?
Jakie ubezpieczenie pokrywa wymianę szyby?
Wymiana szyby samochodowej może być pokryta przez różne rodzaje ubezpieczeń. Podstawowym z nich jest AC, czyli autocasco. Musimy być jednak pewni, iż obejmuje ochronę pojazdu przed uszkodzeniem szyb. Wówczas nie ma znaczenia, czy szkoda jest skutkiem naszego działania (czyli np. spowodowanej kolizji), czy efektem od nas niezależnym, czyli np. opadami gradu, przewróconego drzewa, wandalizmu itp. Warto ponadto sprawdzić, czy polisa uwzględnia nie tylko przednią zwykłą szybę, jak również panoramiczną, tylną, i szyby boczne.
Dodatkowe ubezpieczenie szyb to rozwiązanie, które możemy spotkać podczas poszukiwania polisy OC. Takie ubezpieczenie jest tańszą alternatywą dla AC, ale obejmuje jedynie uszkodzenia szyb, co jest korzystne dla osób, które obawiają się tylko takich uszkodzeń, a nie chcą płacić pełnej składki za AC.
Natomiast wymianę szyby z ubezpieczenia OC (bez dodatkowych opcji) otrzymamy tylko w sytuacji, gdy sprawcą uszkodzenia jest inny kierowca. Nie ma znaczenia, czy osoba ta ma faktycznie wykupione OC. Jeśli okaże się, że prowadził pojazdem bez ważnego ubezpieczenia, to odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Zobacz ofertę naszych ubezpieczeń komunikacyjnych i chroń swój pojazd!
Jak przebiega proces wymiany szyby z ubezpieczenia?
Wymiana szyby z ubezpieczenia zwykle przebiega według poniższych kroków. Pierwszym z nich jest oczywiście zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. Można to zrobić telefonicznie, online lub osobiście. Przy zgłoszeniu szkody zazwyczaj należy podać dane pojazdu, opis zdarzenia oraz dostarczyć zdjęcia uszkodzonej szyby, które będą dokumentować szkody. W niektórych wypadkach może okazać się zasadne podanie numeru konta bankowego, na który ubezpieczyciel przeleje odszkodowanie. Czasami możemy spotkać się z ofertą bezgotówkową, tzn. firma ubezpieczeniowa zostanie obciążona kosztami naprawy lub wymiany szyby.
Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel przystępuje do weryfikacji okoliczności. Najczęściej jednak, gdy tylko samodzielny transport samochodu jest możliwy, powinniśmy udać się do serwisu, który wyceni koszt naprawy szkody. Ubezpieczyciele zazwyczaj posiadają listę autoryzowanych warsztatów, które współpracują z firmą m.in. w zakresie wymiany szyb. Skorzystanie z takiego warsztatu jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ koszty są rozliczane bezpośrednio między warsztatem a ubezpieczycielem. W niektórych przypadkach możemy samodzielnie wybrać warsztat.
Po zaakceptowaniu zgłoszenia i wybraniu warsztatu przystępuje się do wymiany szyby. W przypadku mniejszych uszkodzeń, takich jak drobne odpryski, możliwa jest naprawa szyby, co jest tańszą i szybszą opcją. Gdy mowa o większych uszkodzeniach konieczna może być wymiana całej szyby. Trwa to zazwyczaj kilka godzin, w zależności od dostępności części (tu istotna jest także umowa z ubezpieczycielem, która stanowi o tym, czy do naprawy muszą zostać użyte części oryginalne, czy możemy skorzystać z zamienników) i rodzaju szyby.
Po wymianie szyby możemy odebrać pojazd, a koszty zostają rozliczone z ubezpieczycielem. Jeśli korzystaliśmy z warsztatu partnerskiego, całość rozliczeń odbywa się pomiędzy warsztatem a ubezpieczycielem. W przypadku wyboru innego warsztatu ubezpieczyciel może wymagać od właściciela pojazdu dostarczenia faktury, na podstawie której nastąpi zwrot poniesionych kosztów.
Opublikowano dnia: 13.11.2024 11:01
Podobne wpisy
Ubezpieczenie taksówki – ile kosztuje ubezpieczenie taxi?
Prowadzenie działalności jako taksówkarz to odpowiedzialne zajęcie, które wiąże się z codziennym kontaktem z klientami, jak również z wysokim ryzykiem na drodze. Właśnie dlatego ubezpieczenie taksówki to nie tylko obowiązek, ale też inwestycja w bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i samochodu. W tym artykule podpowiadamy, czym różni się ubezpieczenie taxi od standardowego OC. Czym jest ubezpieczenie taxi?...
Czytaj dalej...Jak działa ubezpieczenie opon?
Usterka opony może przydarzyć się każdemu kierowcy - niezależnie od doświadczenia za kierownicą czy modelu samochodu. Wystarczy najechać na gwóźdź, wjechać w dziurę w jezdni czy złapać kapcia w nieodpowiednim momencie, by podróż zamieniła się w niemały koszmar. Naprawa lub wymiana opony bywa kosztowna, a nieprzewidziane wydatki nie są mile widziane. Dlatego warto rozważyć dodatkową...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie OCP – czym jest i co obejmuje?
W branży transportowej liczy się nie tylko terminowość dostaw, ale także bezpieczeństwo przewożonych ładunków. Nawet najlepiej zorganizowany transport może napotkać trudności - kradzież, wypadek, uszkodzenie towaru czy niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą narazić przewoźnika na duże straty finansowe i wizerunkowe. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie działalności poprzez ubezpieczenie OCP, czyli Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika. Czym jest...
Czytaj dalej...