nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Wymiana szyby z ubezpieczenia – jak przebiega?

Motoryzacja

Wymiana szyby samochodowej to często nieprzewidziany wydatek, który może poważnie obciążyć budżet. Uszkodzenie szyby może zdarzyć się każdemu kierowcy – wystarczy kamień wyrzucony spod kół innego pojazdu, gradobicie, czy akt wandalizmu, aby szyba nadawała się do wymiany. Na szczęście istnieją produkty ubezpieczeniowe, które pozwolą na wymianę bezkosztowo lub za znacznie niższą cenę. Jak przebiega proces wymiany szyby z ubezpieczenia? Jaka polisa będzie nas chronić przed kosztami wymiany szyby?

Jakie ubezpieczenie pokrywa wymianę szyby?

Wymiana szyby samochodowej może być pokryta przez różne rodzaje ubezpieczeń. Podstawowym z nich jest AC, czyli autocasco. Musimy być jednak pewni, iż obejmuje ochronę pojazdu przed uszkodzeniem szyb. Wówczas nie ma znaczenia, czy szkoda jest skutkiem naszego działania (czyli np. spowodowanej kolizji), czy efektem od nas niezależnym, czyli np. opadami gradu, przewróconego drzewa, wandalizmu itp. Warto ponadto sprawdzić, czy polisa uwzględnia nie tylko przednią zwykłą szybę, jak również panoramiczną, tylną, i szyby boczne.

Dodatkowe ubezpieczenie szyb to rozwiązanie, które możemy spotkać podczas poszukiwania polisy OC. Takie ubezpieczenie jest tańszą alternatywą dla AC, ale obejmuje jedynie uszkodzenia szyb, co jest korzystne dla osób, które obawiają się tylko takich uszkodzeń, a nie chcą płacić pełnej składki za AC.

Natomiast wymianę szyby z ubezpieczenia OC (bez dodatkowych opcji) otrzymamy tylko w sytuacji, gdy sprawcą uszkodzenia jest inny kierowca. Nie ma znaczenia, czy osoba ta ma faktycznie wykupione OC. Jeśli okaże się, że prowadził pojazdem bez ważnego ubezpieczenia, to odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Zobacz ofertę naszych ubezpieczeń komunikacyjnych i chroń swój pojazd!

Jak przebiega proces wymiany szyby z ubezpieczenia?

Wymiana szyby z ubezpieczenia zwykle przebiega według poniższych kroków. Pierwszym z nich jest oczywiście zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. Można to zrobić telefonicznie, online lub osobiście. Przy zgłoszeniu szkody zazwyczaj należy podać dane pojazdu, opis zdarzenia oraz dostarczyć zdjęcia uszkodzonej szyby, które będą dokumentować szkody. W niektórych wypadkach może okazać się zasadne podanie numeru konta bankowego, na który ubezpieczyciel przeleje odszkodowanie. Czasami możemy spotkać się z ofertą bezgotówkową, tzn. firma ubezpieczeniowa zostanie obciążona kosztami naprawy lub wymiany szyby.

Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel przystępuje do weryfikacji okoliczności. Najczęściej jednak, gdy tylko samodzielny transport samochodu jest możliwy, powinniśmy udać się do serwisu, który wyceni koszt naprawy szkody. Ubezpieczyciele zazwyczaj posiadają listę autoryzowanych warsztatów, które współpracują z firmą m.in. w zakresie wymiany szyb. Skorzystanie z takiego warsztatu jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ koszty są rozliczane bezpośrednio między warsztatem a ubezpieczycielem. W niektórych przypadkach możemy samodzielnie wybrać warsztat.

Po zaakceptowaniu zgłoszenia i wybraniu warsztatu przystępuje się do wymiany szyby. W przypadku mniejszych uszkodzeń, takich jak drobne odpryski, możliwa jest naprawa szyby, co jest tańszą i szybszą opcją. Gdy mowa o większych uszkodzeniach konieczna może być wymiana całej szyby. Trwa to zazwyczaj kilka godzin, w zależności od dostępności części (tu istotna jest także umowa z ubezpieczycielem, która stanowi o tym, czy do naprawy muszą zostać użyte części oryginalne, czy możemy skorzystać z zamienników) i rodzaju szyby.

Po wymianie szyby możemy odebrać pojazd, a koszty zostają rozliczone z ubezpieczycielem. Jeśli korzystaliśmy z warsztatu partnerskiego, całość rozliczeń odbywa się pomiędzy warsztatem a ubezpieczycielem. W przypadku wyboru innego warsztatu ubezpieczyciel może wymagać od właściciela pojazdu dostarczenia faktury, na podstawie której nastąpi zwrot poniesionych kosztów.

Podobne wpisy

Ile wynosi kara za brak OC w 2025?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy kierowca. Zadaniem tego produktu jest ochrona interesów uczestników ruchu drogowego w sytuacji, gdy dochodzi do stłuczki, wypadku lub innego zdarzenia. Co jednak w sytuacji, gdy kierowca nie ma wykupionego OC? Jaka grozi kara za brak w 2025 roku? Dlaczego OC jest obowiązkowe? Zgodnie z zapisami Ustawy z...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej – ile kosztuje?

Przyczepka samochodowa to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które wykorzystujemy do przewożenia różnego rodzaju ładunków – od narzędzi i materiałów budowlanych po sprzęt rekreacyjny czy nawet meble. Posiadanie przyczepki wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami, w tym z koniecznością jej ubezpieczenia. Wielu kierowców zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie przyczepki samochodowej. Jakie są rodzaje ubezpieczeń dla przyczepek i...

Czytaj dalej...

Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?

Zakup samochodu w leasingu to popularne rozwiązanie, gdyż pozwala na korzystanie z nowego auta bez konieczności angażowania dużych środków finansowych na początkową inwestycję. Jednak decydując się na leasing, trzeba pamiętać, że ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, a jego specyfika różni się od tradycyjnego ubezpieczenia auta na własność. Jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu w leasingu? Dlaczego ubezpieczenie...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.