W Polsce każdy właściciel nieruchomości może wykupić ubezpieczenie, które chroni go przed finansowymi skutkami różnego rodzaju szkód. Jednakże, czy w Polsce można otrzymać dwa odszkodowania w przypadku ubezpieczenia nieruchomości? Czy wykupienie dwóch polis jest korzystne finansowo? Wyjaśniamy.
Czy można mieć dwa ubezpieczenia mieszkania?
Zgodnie z polskim prawem, każdy właściciel nieruchomości ma prawo uzyskać w razie szkody rekompensatę z tylko jednego źródła, tj. polisy majątkowej. Dlatego też, posiadanie dwóch polis na tę samą nieruchomość, choć jest możliwe, nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Gdyby było powszechne, to dochodziłoby do sytuacji, w której ubezpieczony mógłby próbować uzyskać odszkodowanie z obu ubezpieczeń, co jest niezgodne z prawem. Z tego względu zasada jedna nieruchomość – jedno ubezpieczenia ma tylko mały wyjątek, tj. możemy wykupić dwa produkty tego typu, jeśli ich zakres (czyli lista ryzyk) są różne. Rozwiązanie to jednak jest niezwykle rzadkie. Odpowiedź na pytanie, czy można mieć dwa ubezpieczenia mieszkania, brzmi więc tak, ale tylko w bardzo nielicznych przypadkach ma to sens.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku polis niemajątkowych, a więc takich, w których przedmiotem ubezpieczenia jest życie lub zdrowie. Prawo nie wyklucza posiadania dwóch takich ubezpieczeń, dlatego możemy uzyskać dwa odszkodowania w konsekwencji jednego i tego samego zdarzenia, np. złamania nogi.
Konsekwencje posiadania dwóch polis majątkowych
Zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego (art. 8241) “odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia nie może być wyższe od poniesionej szkody.”. W związku z tym, jeśli dojdzie do szkody całkowitej (np. spalenia) mieszkania o wartości 500000 zł, zgodnie z prawem nie możemy otrzymać wyższego odszkodowania, niż ta wartość.
Dotyczy to nie tylko intencjonalnie zawartych umów, ale także możliwości uzyskania rekompensat z jednostek samorządu terytorialnego za skutki katastrof naturalnych, np. powodzi. W takiej sytuacji musimy zdecydować, z jakiego źródła otrzymamy odszkodowanie, czy z funduszy państwowych, czy z prywatnej polisy majątkowej. Sytuacja, w której uzyskamy dwa odszkodowania za straty na majątku jest traktowana jako przestępstwo ubezpieczeniowe.
Co za tym idzie, opłacanie dwóch polis majątkowych to strata pieniędzy, jeśli w każdej z nich suma ubezpieczenia jest równa faktycznej wartości mieszkania czy innej nieruchomości. Dlatego też, jeśli posiadasz ubezpieczenie na swoją nieruchomość, nie warto wykupywać kolejnej polisy, ponieważ może to prowadzić do niepotrzebnych kosztów i komplikacji. Zamiast tego, warto skonsultować się z multiagencją taką jak Eurofinance, która doradzi, jak wybrać ubezpieczenie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Posiadanie ubezpieczenia na swoją nieruchomość to ważny krok w kierunku ochrony swojego mienia przed różnego rodzaju szkodami. Jednakże, aby cieszyć się pełnym zabezpieczeniem, warto zwrócić uwagę na wybór właściwej polisy, tj. jego zakres, odpowiednią sumę ubezpieczenia i wysokość składki, aby w ciągu 12 miesięcy ochrony czuć się bezpiecznie.
Opublikowano dnia: 25.04.2023 10:05
Podobne wpisy
Ubezpieczenie mieszkania od zalania – jak działa i co obejmuje?
Zalanie mieszkania to jedno z najczęściej występujących zagrożeń, które mogą spotkać właścicieli i najemców nieruchomości. Pęknięta rura, awaria pralki, a czasami nawet zalanie przez sąsiada z góry – to tylko niektóre z sytuacji, które mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi. Aby uchronić się przed kosztami związanymi z usunięciem szkód, warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania od zalania. Na...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi – jak działa w praktyce?
W Polsce niestety powodzie zdarzają się coraz częściej, co ma związek z gwałtownymi zmianami klimatycznymi oraz nieprzewidywalnymi anomaliami pogodowymi. Co gorsza, skutki powodzi mogą być katastrofalne zarówno dla domów jednorodzinnych, mieszkań, jak i budynków gospodarczych. W takiej sytuacji warto pomyśleć o ochronie swojego mienia przed ewentualnymi zniszczeniami. Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi to forma ochrony, która...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie pomostowe – co to jest i dlaczego warto je mieć?
Ubezpieczenie pomostowe to termin, który może wydawać się nieco tajemniczy, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy zetknęły się z tematem kredytów hipotecznych. Jednak to właśnie ono odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu nieruchomości. Dlaczego banki wymagają ubezpieczenia pomostowego? Na czym ono polega? Czym jest ubezpieczenie pomostowe? Ubezpieczenie pomostowe to tymczasowe zabezpieczenie interesów banku, które...
Czytaj dalej...