Inwestowanie w nieruchomości jest pełne pułapek, a wiele z nich może być bardzo kosztownych. Dlatego też warto posiadać ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim. Zapewni Ci ono spokój ducha i bezpieczeństwo finansowe na wypadek najgorszego.
Jak ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim?
Podczas budowy lub przebudowy nieruchomości dobrze jest uzupełnić luki w standardowej polisie ubezpieczeniowej, wykupując dodatkowe ubezpieczenie. Podmioty takie jak właściciele nieruchomości, deweloperzy, wykonawcy, kredytodawcy czy architekci mogą posiadać ubezpieczenie związane z konkretnym projektem budowlanym. Istnieją różne rodzaje polis ubezpieczeniowych, które można wykupić w celu zabezpieczenia nieruchomości stanie budowy. Obejmują one ochronę przed kradzieżą, pokrycie roszczeń osób trzecich z tytułu szkód związanych z projektem oraz ochronę materiałów budowlanych.
Co to jest ubezpieczenie od ryzyka budowlanego?
Ubezpieczenie od ryzyka budowlanego obejmuje nieruchomości w trakcie budowy lub remontu. Wykonawcy, właściciele nieruchomości lub deweloperzy często wykupują polisy ubezpieczeniowe od ryzyka budowlanego, gdy projekt jest już w trakcie realizacji. Polisa ta zapewnia ochronę w przypadku kradzieży lub wandalizmu narzędzi lub sprzętu budowlanego.
Niektóre polisy obejmują również materiały budowlane i sprzęt przechowywany poza terenem budowy. Standardowe pokrycie polisy wiąże się zazwyczaj z kosztami remontu oraz wymiany materiałów budowlanych uszkodzonych w wyniku pożaru, działania czynników atmosferycznych lub wandalizmu. Polisa może też pokrywać koszty związane z opóźnieniami w budowie spowodowanymi m.in. uszkodzeniem mienia.
Polisa na ryzyko dewelopera dostosowywana jest właściwie do każdego projektu. Jeden z przykładów stanowi ubezpieczenie obejmujące określone elementy, takie jak rusztowania lub usuwanie i utylizacja gruzu.
Ubezpieczenie dla wykonawcy
Wykonawcom oferowane są polisy ubezpieczeniowych dla firm, które chronią ich przed ryzykiem związanym z realizacją projektów. Wśród tych polis znajdują się: ogólna polisa odpowiedzialności cywilnej, polisa odszkodowawcza dla pracowników, polisa od ryzyka budowlanego oraz polisa nieruchomości komercyjnych. Wykonawca może wybrać tę, która najlepiej pasują do konkretnego projektu jest kompatybilna z charakterem realizowanego projektu.
Kontrahent zazwyczaj posiada ogólną polisę odpowiedzialności cywilnej. Obejmuje ona roszczenia osób trzecich, takie jak obrażenia ciała podczas budowy, koszty leczenia lub szkody majątkowe związane z pracą wykonawcy.
Ubezpieczenie budowlane
Ubezpieczenie budowy to ogólny termin określający różne polisy ubezpieczeniowe, które zapewniają ochronę podczas realizacji projektów budowlanych. Jaką polisę wybrać na czas budowy? Wykonawcy zazwyczaj wykupują ogólne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i odszkodowań pracowniczych, ale polisy budowlane mogą być dostosowane do indywidualnych projektów. Czynniki decydujące o rodzaju wymaganej polisy to m.in. rodzaj ubezpieczenia wykupywanego przez osobę fizyczną lub firmę oraz rola danej osoby w projekcie (np. właściciel nieruchomości, wykonawca, rodzaj ubezpieczanego mienia).
Podsumowanie
Istnieje wiele opcji ubezpieczenia, które chronią właścicieli nieruchomości, deweloperów oraz wykonawców przed ryzykiem związanym z projektami budowlanymi. Poziom i szczegóły polis różnią się w zależności od projektu. Jeśli jako wykonawca lub potencjalny nabywca zastanawiasz się nad rodzajem ubezpieczenia nieruchomości będącej w stanie realizacji, zgłoś się do najbliższego oddziału Eurofinance, a my wybierzemy dla Ciebie ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Zobacz nasze oddziały:
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa
Opublikowano dnia: 30.05.2022 16:00
Podobne wpisy
Ubezpieczenie mieszkania od zalania – jak działa i co obejmuje?
Zalanie mieszkania to jedno z najczęściej występujących zagrożeń, które mogą spotkać właścicieli i najemców nieruchomości. Pęknięta rura, awaria pralki, a czasami nawet zalanie przez sąsiada z góry – to tylko niektóre z sytuacji, które mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi. Aby uchronić się przed kosztami związanymi z usunięciem szkód, warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania od zalania. Na...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi – jak działa w praktyce?
W Polsce niestety powodzie zdarzają się coraz częściej, co ma związek z gwałtownymi zmianami klimatycznymi oraz nieprzewidywalnymi anomaliami pogodowymi. Co gorsza, skutki powodzi mogą być katastrofalne zarówno dla domów jednorodzinnych, mieszkań, jak i budynków gospodarczych. W takiej sytuacji warto pomyśleć o ochronie swojego mienia przed ewentualnymi zniszczeniami. Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi to forma ochrony, która...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie pomostowe – co to jest i dlaczego warto je mieć?
Ubezpieczenie pomostowe to termin, który może wydawać się nieco tajemniczy, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy zetknęły się z tematem kredytów hipotecznych. Jednak to właśnie ono odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu nieruchomości. Dlaczego banki wymagają ubezpieczenia pomostowego? Na czym ono polega? Czym jest ubezpieczenie pomostowe? Ubezpieczenie pomostowe to tymczasowe zabezpieczenie interesów banku, które...
Czytaj dalej...