nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Od czego warto ubezpieczyć dom?

Nieruchomości

Ubezpieczenie domu nie stanowi luksusu, a pragmatyczną konieczność. Nie tylko dlatego, że chroni dom i dobytek przed zniszczeniem lub kradzieżą. Większość banków udzielających kredytów hipotecznych wymaga od kredytobiorców posiadania ubezpieczenia na pełną lub częściową wartość nieruchomości (jest nią zazwyczaj cena zakupu). Co więcej, nie udzielą one kredytu ani nie sfinansują transakcji bez dowodu posiadania takiego ubezpieczenia.

Niezależnie jednak od faktu, czy kredytodawca wymaga ubezpieczenia, dobrze posiadać tego rodzaju ochronę. Poniżej przedstawimy Ci podstawowe informacje na temat polis ubezpieczeniowych dla właścicieli domów.

Co zapewnia polisa ubezpieczeniowa dla właściciela domu? 

Polisa ubezpieczeniowa na dom, choć można ją w nieskończoność dostosowywać do własnych potrzeb, implikuje standardowe elementy, które określają, jakie koszty pokryje ubezpieczyciel.

W przypadku szkód spowodowanych pożarem, huraganem, uderzeniem pioruna, wandalizmem lub innymi katastrofami ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, dzięki czemu dom będzie mógł zostać wyremontowany lub nawet całkowicie odbudowany. Zniszczenia wywołane powodziami, trzęsieniem ziemi lub niewłaściwą konserwacją zazwyczaj nie są objęte ubezpieczeniem i wymagają oddzielnych klauzul. Wolnostojące garaże, szopy i inne budowle znajdujące się na posesji również mogą obligować do oddzielnego ubezpieczenia (z zastosowaniem tych samych wytycznych, co w przypadku ubezpieczenia domu).

Wynajem lokalu zastępczego na czas odbudowy lub remontu domu

Zdarza się, że w wyniku zniszczenia nieruchomości na skutek wypadku, jej właściciel zostaje zmuszony do opuszczenia domu i zamieszkania w lokalu zastępczym. Ta część ochrony ubezpieczeniowej, rozumiana jako dodatkowe koszty utrzymania, zwraca nakład pieniężny wynajmu lokalu, pokoju hotelowego, wyżywienia i innych kosztów dodatkowych, które poniesiesz, czekając, aż Twój dom będzie nadawał się do zamieszkania. Warto przy tym pamiętać, że polisy narzucają ścisłe limity dzienne związane z wydatkami. 

Różne rodzaje ubezpieczeń dla właścicieli domów

Istnieje kilka rodzajów ubezpieczenia domu. Oferują one różne zakresy ochrony. 

Rzeczywista wartość gotówkowa

Obejmuje rynkową wartość domu oraz mienia po odliczeniu amortyzacji (tzn. ile obecnie warte są przedmioty).

Koszt odtworzenia

Polisy na wartość odtworzeniową pokrywają rzeczywistą wartość gotówkową domu i mienia bez potrącenia amortyzacji, dzięki czemu można nwyremontować lub odbudować dom do pierwotnej wartości.

Gwarantowany (lub rozszerzony) koszt odtworzenia/wartość odtworzeniowa

Ta najbardziej kompleksowa polisa z buforem inflacyjnym pokrywa wszelkie koszty naprawy lub odbudowy domu. Niektórzy ubezpieczyciele oferują rozszerzone odtworzenie, co jest równoznaczne z  większą ochroną niż wykupiona polisa.

Co nie jest objęte ubezpieczeniem domu?

Ubezpieczenie nieruchomości zakłada większość scenariuszy, w których może dojść do szkody, jednak niektóre zdarzenia są wyłączone z polisy, np. klęski żywiołowe oraz działania wojenne.

Co zrobić, jeśli mieszka się w rejonie zagrożonym powodzią lub huraganem? Albo na obszarze, na którym w przeszłości występowały trzęsienia ziemi? W takim przypadku należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie lub dodatkową polisę na wypadek trzęsienia ziemi lub powodzi.

Jak ustalane są stawki ubezpieczenia nieruchomości?

Bardzo często ceny i warunki ubezpieczenia zależne są od konstrukcji budynku, rodzaju dachu, stanu i wieku domu, typu ogrzewania, położenia nieruchomości na terenach zalewowych lub potencjalnie niebezpiecznych oraz systemu bezpieczeństwa.

Zobacz nasze oddziały:

Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa

 

Podobne wpisy

Dwa ubezpieczenia nieruchomości – rozwiązanie bez korzyści

W Polsce każdy właściciel nieruchomości może wykupić ubezpieczenie, które chroni go przed finansowymi skutkami różnego rodzaju szkód. Jednakże, czy w Polsce można otrzymać dwa odszkodowania w przypadku ubezpieczenia nieruchomości? Czy wykupienie dwóch polis jest korzystne finansowo? Wyjaśniamy. Czy można mieć dwa ubezpieczenia mieszkania? Zgodnie z polskim prawem, każdy właściciel nieruchomości ma prawo uzyskać w razie...

Czytaj dalej...

Jakie korzyści daje ubezpieczenie działki budowlanej?

Koszt ubezpieczenia domu w budowie nie jest duży. Na pewno mniejszy niż straty, które możesz ponieść. Dom w trakcie budowy jest narażony między innymi na pożar, silną wichurę lub powódź. Dom w stanie surowym, zamkniętym, możesz również ubezpieczyć od kradzieży z włamaniem. Wtedy możesz liczyć na przykład na wypłatę odszkodowania, gdy ktoś ukradnie Ci drzwi...

Czytaj dalej...

Czy ubezpieczenie mieszkania od wszystkich ryzyk jest opłacalne?

Zadaniem ubezpieczenia mieszkania od wszystkich ryzyk jest jego ochrona przed każdym możliwym niekorzystnym zdarzeniem. Wyjątek stanowią te wymienione w dokumencie OWU. Wynika to stąd, że są to wyłączenia odpowiedzialności. Jakie są zalety oraz ograniczenia w przypadku tego rodzaju polisy? Jaki jest jej przeciętny koszt?  Jak dzielą się polisy ubezpieczeniowe mieszkania? Ubezpieczenia mieszkaniowe dzielą się na...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.