+48 22 311 14 44

Od czego warto ubezpieczyć dom?

Nieruchomości

Ubezpieczenie domu nie stanowi luksusu, a pragmatyczną konieczność. Nie tylko dlatego, że chroni dom i dobytek przed zniszczeniem lub kradzieżą. Większość banków udzielających kredytów hipotecznych wymaga od kredytobiorców posiadania ubezpieczenia na pełną lub częściową wartość nieruchomości (jest nią zazwyczaj cena zakupu). Co więcej, nie udzielą one kredytu ani nie sfinansują transakcji bez dowodu posiadania takiego ubezpieczenia.

Niezależnie jednak od faktu, czy kredytodawca wymaga ubezpieczenia, dobrze posiadać tego rodzaju ochronę. Poniżej przedstawimy Ci podstawowe informacje na temat polis ubezpieczeniowych dla właścicieli domów.

Co zapewnia polisa ubezpieczeniowa dla właściciela domu? 

Polisa ubezpieczeniowa na dom, choć można ją w nieskończoność dostosowywać do własnych potrzeb, implikuje standardowe elementy, które określają, jakie koszty pokryje ubezpieczyciel.

W przypadku szkód spowodowanych pożarem, huraganem, uderzeniem pioruna, wandalizmem lub innymi katastrofami ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, dzięki czemu dom będzie mógł zostać wyremontowany lub nawet całkowicie odbudowany. Zniszczenia wywołane powodziami, trzęsieniem ziemi lub niewłaściwą konserwacją zazwyczaj nie są objęte ubezpieczeniem i wymagają oddzielnych klauzul. Wolnostojące garaże, szopy i inne budowle znajdujące się na posesji również mogą obligować do oddzielnego ubezpieczenia (z zastosowaniem tych samych wytycznych, co w przypadku ubezpieczenia domu).

Wynajem lokalu zastępczego na czas odbudowy lub remontu domu

Zdarza się, że w wyniku zniszczenia nieruchomości na skutek wypadku, jej właściciel zostaje zmuszony do opuszczenia domu i zamieszkania w lokalu zastępczym. Ta część ochrony ubezpieczeniowej, rozumiana jako dodatkowe koszty utrzymania, zwraca nakład pieniężny wynajmu lokalu, pokoju hotelowego, wyżywienia i innych kosztów dodatkowych, które poniesiesz, czekając, aż Twój dom będzie nadawał się do zamieszkania. Warto przy tym pamiętać, że polisy narzucają ścisłe limity dzienne związane z wydatkami. 

Różne rodzaje ubezpieczeń dla właścicieli domów

Istnieje kilka rodzajów ubezpieczenia domu. Oferują one różne zakresy ochrony. 

Rzeczywista wartość gotówkowa

Obejmuje rynkową wartość domu oraz mienia po odliczeniu amortyzacji (tzn. ile obecnie warte są przedmioty).

Koszt odtworzenia

Polisy na wartość odtworzeniową pokrywają rzeczywistą wartość gotówkową domu i mienia bez potrącenia amortyzacji, dzięki czemu można nwyremontować lub odbudować dom do pierwotnej wartości.

Gwarantowany (lub rozszerzony) koszt odtworzenia/wartość odtworzeniowa

Ta najbardziej kompleksowa polisa z buforem inflacyjnym pokrywa wszelkie koszty naprawy lub odbudowy domu. Niektórzy ubezpieczyciele oferują rozszerzone odtworzenie, co jest równoznaczne z  większą ochroną niż wykupiona polisa.

Co nie jest objęte ubezpieczeniem domu?

Ubezpieczenie nieruchomości zakłada większość scenariuszy, w których może dojść do szkody, jednak niektóre zdarzenia są wyłączone z polisy, np. klęski żywiołowe oraz działania wojenne.

Co zrobić, jeśli mieszka się w rejonie zagrożonym powodzią lub huraganem? Albo na obszarze, na którym w przeszłości występowały trzęsienia ziemi? W takim przypadku należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie lub dodatkową polisę na wypadek trzęsienia ziemi lub powodzi.

Jak ustalane są stawki ubezpieczenia nieruchomości?

Bardzo często ceny i warunki ubezpieczenia zależne są od konstrukcji budynku, rodzaju dachu, stanu i wieku domu, typu ogrzewania, położenia nieruchomości na terenach zalewowych lub potencjalnie niebezpiecznych oraz systemu bezpieczeństwa.

Zobacz nasze oddziały:

Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa

 

Podobne wpisy

Kiedy warto ubezpieczyć mieszkanie deweloperskie?

Inwestowanie w nieruchomości jest pełne pułapek, a wiele z nich może być bardzo kosztownych. Dlatego też warto posiadać ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim. Zapewni Ci ono spokój ducha i bezpieczeństwo finansowe na wypadek najgorszego. Jak ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim? Podczas budowy lub przebudowy nieruchomości dobrze jest uzupełnić luki w standardowej polisie ubezpieczeniowej, wykupując dodatkowe...

Czytaj dalej...

Czy można ubezpieczyć mieszkanie komunalne?

Co to jest mieszkanie komunalne? Mieszkanie komunalne, zwane inaczej mieszkaniem socjalnym, to nieruchomość będąca własnością gminy, którą przyznaje się osobom w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Lokal komunalny traktowany jest jako forma pomocy socjalnej. Mieszkania socjalne zapewniają stabilność, w której ludzie mogą pozostać przez dłuższy czas. Czynsze są bardziej przystępne cenowo, a umowy najmu bezpieczniejsze...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie all risk – na czym polega?

Kluczowym punktem polisy majątkowej jest jej zakres. Rozumiemy przez to listę zdarzeń, które mogą wywołać szkody w majątku, a za które finansową odpowiedzialność bierze towarzystwo ubezpieczeniowe. W niektórych wypadkach pojawia się jednak konieczność, aby wykupić ubezpieczenie all risk. Na czym ono polega? Ile kosztuje? Objaśniamy.  Dlaczego warto wykupić polisę majątkową? Bez względu na to, czy...

Czytaj dalej...