+48 22 311 14 44

Co to jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Wiedza o ubezpieczeniach

Zakup pojazdu mechanicznego wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego, które jest niezbędne, abyśmy mogli zgodnie z prawem poruszać się po polskich drogach. Co to jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne – co to jest?

Jak wskazuje sama nazwa, ubezpieczenia komunikacyjne dotyczą ryzyka poruszania się pojazdami mechanicznymi, czyli samochodami różnych kategorii i motocyklami. Ubezpieczenia komunikacje należy do segmentu ubezpieczeń majątkowych działu II. Ich zadaniem jest ochrona interesów osób poruszających się wspomnianymi pojazdami. Podstawową polisą tego typu jest oczywiście OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ponadto do tej grupy zaliczamy ubezpieczenie autocasco (AC), NNW (czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków) i Assistance.

Poza OC reszta ubezpieczeń komunikacyjnych jest nieobowiązkowa, ale każde z nich ma swoje zalety. Autocasco chroni finanse kierowcy w sytuacji, gdy sam doprowadził do zdarzenia lub nie ma możliwości ustalenia sprawcy (np. uszkodzenie na parkingu). Ponadto AC będzie bardzo pomocne w sytuacji, gdy dojdzie do kradzieży samochodu lub pojazd zostanie uszkodzony w wyniku działania żywiołów (np. pożar, zalanie, upadek gałęzi).

Assisstance natomiast to niezwykle przydatna usługa w sytuacji, gdy auto ulega awarii na trasie lub dochodzi do innej, nieprzewidzianej sytuacji (np. zatrzaskujemy kluczyki w pojeździe). Dzięki Assistance możemy bez dodatkowych kosztów skorzystać z usług ślusarza czy lawety, aby rozwiązać kłopot z samochodem. W niektórych wypadkach to ubezpieczenie komunikacyjne zapewnia samochód zastępczy czy pokrycie kosztów pobytu w hotelu do momentu podstawienia takiego pojazdu lub naprawy auta w wybranym warsztacie.

NNW, w przeciwieństwie do polis wymienionych wyżej, nie dotyczy bezpośrednio kosztów naprawy samochodu. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków pozwoli uzyskać odszkodowanie, jeśli wskutek zdarzenia drogowego kierowca lub którykolwiek z pasażerów ulegnie trwałemu uszczerbku na zdrowiu.

Ile wynosi kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego?

Jak już wspomnieliśmy, żaden kierowca nie może poruszać się po drogach bez ważnego OC. W praktyce oznacza to, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może nałożyć na kierowcę karę już od pierwszego dnia, w którym jego OC będzie nieważne. Wysokość kary zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia, stąd na 2022 rok wynoszą one:

 • jeśli OC było nieważne do 3 dni, to dla samochodu osobowego kara wyniesie 1200 zł, dla ciężarowego 1810 zł, dla motocykla 200 zł,
 • jeśli OC było nieważne od 4 do 14 dni, to kara wyniesie adekwatnie 3010 zł, 4520 zł oraz 500 zł,
 • jeśli OC było nieważne powyżej 14 dni, to adekwatnie kara wyniesie 6020 zł, 9030 zł i 1000 zł.
 • Podobne wpisy

  Potrącenie zwierzęcia – jakie ubezpieczenie pomoże uniknąć kosztów naprawy?

  Wiele polskich dróg prowadzi przez lasy, tereny przyrodnicze czy szlaki, którymi przemieszczają się zwierzęta. Jadąc taką trasą, każdy kierowca musi się liczyć z ewentualnością kolizji z dzikim zwierzęciem. Co ciekawe, tego typu zdarzenia mają coraz częściej miejsce na drogach podmiejskich i osiedlowych. Zderzenie z dzikiem czy jeleniem może zakończyć się poważnym uszkodzeniem samochodu. Aby otrzymać...

  Czytaj dalej...

  Minicasco – co to za ubezpieczenie? Co obejmuje?

  Minicasco, zwane inaczej mini AC, to ubezpieczenie o nieco węższym zakresie, które istnieje na rynku od kilku lat. Wybierane jest przez klientów ze względu na niższą w porównaniu do AC cenę. Minicasco znajduje się w kręgu zainteresowań coraz większej liczby kierowców. Oprócz obowiązkowego minimum w postaci ubezpieczenia OC, właściciele pojazdów zaczynają zabiegać o szerszy zakres...

  Czytaj dalej...

  Jak przebiega naprawa samochodu z OC sprawcy wypadku?

  Każda kolizja drogowa przysparza nerwów wszystkim uczestnikom zdarzenia, bez względu na to, który z nich był sprawcą. Poszkodowanemu uczestnikowi kolizji lub wypadku drogowego należy się odszkodowanie z OC sprawcy za naprawę szkód. Odszkodowanie jest wypłacane przez ubezpieczyciela sprawcy, ale poszkodowany może się także zgłosić do swojego ubezpieczyciela, pod warunkiem posiadania AC. Jeśli szkody są niewielkie,...

  Czytaj dalej...