Jednym z pojęć, które pojawia się w kontekście polis majątkowych, komunikacyjnych oraz na życie, jest karencja ubezpieczeniowa. Co ono oznacza? Jakie ograniczenia nakłada? Wyjaśniamy w poniższym tekście
Karencja ubezpieczeniowa – co to jest?
Inaczej mówiąc, karencja ubezpieczeniowa to czasowe ograniczenie odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy umowę. Może to oznaczać, że:
- Firma nie wypłaci odszkodowania za zdarzenie, które jest opisane w zakresie ubezpieczenia, jeśli będzie ono miało miejsce w czasie obowiązywania karencji.
- Wysokość odszkodowania będzie pomniejszona o stosowny procent w związku z faktem, iż zdarzenie powodujące szkodę miało miejsce w trakcie karencji.
Zgodnie z obowiązującymi praktykami karencje nie dotyczą np. ubezpieczeń komunikacyjnych, które są aktywne w 100% od momentu podpisania umowy. W ramach polis majątkowych karencje nie są powszechne, ale mogą dotyczyć spodziewanych zjawisk, np. nawałnicy, huraganów. Choć moment podpisania umowy rozpoczyna bieg ubezpieczenia, które jest ważne 12 miesięcy, to firma może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli na przykład w ciągu pierwszych 30 dni wystąpią szkody z powodu ryzyka objętego karencją.
W jakich produktach spotkamy karencję ubezpieczeniowe?
Karencja służy ochronie interesów towarzystwa ubezpieczeniowego, które w ten sposób broni się przed nieuczciwymi klientami oraz sytuacjami, gdy wkład ubezpieczonego w polisę jest na tyle niski, iż wypłata odszkodowania jest dla firmy ogromną stratą finansową. W związku z tym karencję spotkamy w ubezpieczeniach na życie, które obejmują nie tylko świadczenia z tytułu zgonu (tu ograniczeniu może podlegać suma ubezpieczenia nawet do 2 lat), ale także zapewniają dodatkowe środki, np. z tytułu urodzenia dziecka czy na leczenie poważnych chorób. Zdarzenia te jednak są objęte karencją, dlatego np. nie otrzymamy środków za narodziny dziecka do 9 miesięcy od zawarcia umowy. Firmy chronią się w ten sposób przed osobami, które oczekują potomka i chcą w ten sposób się wzbogacić.
Ponadto może dojść do sytuacji, w której kobieta nie ma świadomości, że jest w ciąży. Wbrew pozorom próby wyłudzenia odszkodowania z polis nie są tak rzadkie, jak się wydaje. Według raportu PIU (Polskiej Izby Ubezpieczeń) w 2020 roku udaremniono wyłudzenia o wartości ponad 46,8 miliona złotych z tytułu samych polis na życie. Karencje ubezpieczeniowe są więc jednym z pierwszych sposobów na eliminowanie tego typu zjawisk.
Karencja a ubezpieczenie zdrowotne
Identycznie sprawa wygląda w przypadku ubezpieczeń zdrowotnych, w których również znajdziemy karencje ubezpieczeniowe. Mogą one dotyczyć leczenia poważnych chorób czy niektórych badań, dlatego zawieranie takiej umowy z myślą o konkretnych badaniach czy wizytach u specjalisty należy poprzedzić dokładną lekturą OWU – ogólnych warunków ubezpieczenia.
Szukasz ubezpieczenia, które będzie obejmowało wszystkie ryzyka od chwili podpisania umowy? To nadal możliwe – zgłoś się do Eurofinance, gdzie pomagamy naszym klientom wybrać taką propozycję, która spełni ich wszystkie oczekiwania. W naszej ofercie znajdziesz polisy kilkunastu sprawdzonych towarzystw ubezpieczeniowych.
Zobacz nasze oddziały:
Eurofinance – ubezpieczenia na życie Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia Bemowo Warszawa
Opublikowano dnia: 12.03.2022 13:08
Podobne wpisy
Ubezpieczenie dla dziecka uprawiającego sport – co powinno zawierać?
Rodzice, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku dobry start, dbają nie tylko o rozwój umysłu, ale również ciała. W końcu uprawianie sportu daje młodym ludziom nie tylko tak potrzebną aktywność fizyczną, ale także pozwala kształtować charakter czy poznawać nowych ludzi. Aby jednak udział w zajęciach tego typu był bezpieczny i nie kojarzył się z dodatkowymi, niespodziewanymi...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych – przed czym chroni?
W dobie cyfryzacji i dynamicznego rozwoju technologii ryzyko związane z atakami hakerskimi staje się coraz bardziej realne. Dla organizacji, które w dużej mierze opierają swoją działalność na systemach informatycznych, ochrona przed zagrożeniami cybernetycznymi jest nie tylko koniecznością, ale także kluczowym elementem zarządzania ryzykiem. W tym kontekście ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych zyskuje na znaczeniu. Jak je...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie zwierząt domowych – na czym polega?
Posiadanie zwierzęcia domowego to nie tylko radość i przyjemność, ale także odpowiedzialność. Niezależnie od tego, czy mamy psa, kota, królika czy inne zwierzę, jego zdrowie i bezpieczeństwo powinny być priorytetem. Nasi pupile mogą się jednak narażać na różne zagrożenia – choroby, wypadki czy inne nieprzewidziane sytuacje. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na...
Czytaj dalej...