nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Jak przebiega wypowiedzenie ubezpieczenia na życie?

Wiedza o ubezpieczeniach

Choć ubezpieczenie na życie to świetny sposób na zabezpieczenie bytu swoich najbliższych, to czasami musimy z niego zrezygnować. Oznacza to wypowiedzenie polisy na życie, co wiąże się zarówno z pewnymi formalnościami, jak i konsekwencjami. Jak zrezygnować z ubezpieczenia? Wyjaśniamy.

Czy przedwczesne zerwanie umowy ubezpieczeniowej jest korzystne finansowo?

To podstawowe pytanie, na które każdy, kto chce złożyć wypowiedzenie polisy na życie, chce znać odpowiedź. Decyzja o zerwaniu umowy ubezpieczeniowej na życie przed jej terminem zakończenia nie zawsze jest korzystna finansowo. W zależności od warunków umowy oraz tego, ile składek zostało już wpłaconych, możliwe jest, że stracimy część lub nawet całość wpłaconych pieniędzy. Zanim zdecydujemy się na wypowiedzenie umowy, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i skonsultować się np. z doradcą w multiagencji. Samodzielne podejmowanie decyzji może się okazać fatalne w skutkach. Jednocześnie warto pamiętać, że rozwiązywanie tego typu umów są objęte kodeksem cywilnym.

Jakie formalności należy dopełnić, aby efektywnie zakończyć umowę?

Jeśli jesteśmy zdecydowany na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie, należy dopełnić następujących formalności:

  1. Wypełniamy formularz wypowiedzenia, który zazwyczaj jest dostępny na stronie internetowej lub w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego.
  2. Podpisujemy formularz i przekazujemy go do towarzystwa ubezpieczeniowego. Możemy to zrobić osobiście, przez kuriera lub przez pocztę. Muszą w nim znaleźć
  3. Pamiętajmy o udokumentowaniu sposobu przekazania wypowiedzenia. W przypadku przesłania pocztą warto wysłać list polecony za potwierdzeniem odbioru. W ten sposób mamy dowód, że wypowiedzenie zostało doręczone do towarzystwa ubezpieczeniowego.
  4. Następnie otrzymamy potwierdzenie odebrania wypowiedzenia oraz informację o zwrocie wpłaconych składek (jeśli towarzystwo daje taką możliwość).
  5. Ponadto nie zapominajmy o zakończeniu wszelkich dodatkowych usług związanych z ubezpieczeniem, takich jak np. assistance.

Skutki wypowiedzenia umowy ubezpieczenia na życie

W przypadku podpisania umowy, która będzie trwać dłużej, niż 6 miesięcy (co w przypadku polisy est dość oczywiste) możemy zrezygnować z ubezpieczenia do 30 dni. W niektórych wypadkach zapłacimy tylko jedną składkę, a umowa zostanie rozwiązana. W sytuacji, gdy zrezygnujemy z polisy po 30 dniach, sytuacja może wyglądać zgoła inaczej. Z tego powodu musimy wcześniej czytać dokładnie OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. Dzięki temu będziemy świadomi konsekwencji rozwiązania polisy. Mogą się one wiązać np. z utratą wpłaconych pieniędzy, co ma miejsce, gdy okres opłacania składek był krótki, ale wciąż dłuższy niż 30 dni. Innym rozwiązaniem jest potrącenie części zwracanych środków, które wpłaciliśmy. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie nie jest więc równoznaczne z całkowitą utratą pieniędzy.

Kiedy warto zrezygnować z polisy?

Jednym z najczęstszych powodów wypowiadania umowy tego typu jest poszukiwanie oszczędności w domowym budżecie. Ponadto powodem takiej decyzji jest to, iż aktualna polisa okazała się mało atrakcyjna, np. z powodu wąskiego zakresu. Nawet jeśli opłacamy składki, zawsze możemy poszukać lepszego rozwiązani i np. udać się do multiagencji, aby otrzymać korzystniejszą propozycję.

Podobne wpisy

Czym zajmuje się i jak funkcjonuje towarzystwo ubezpieczeniowe?

Zakup ubezpieczenia komunikacyjnego, majątkowego lub na życie to ważna decyzja w życiu każdego z nas. Oferty tego typu posiadają towarzystwa ubezpieczeniowe, które zgodnie z obowiązującym prawem prowadzą działalność w naszym kraju. Czy jednak jedynym sposobem na zabezpieczanie majątku jest wizyta w towarzystwie ubezpieczeniowym?  Czym jest towarzystwo ubezpieczeniowe? Towarzystwo ubezpieczeniowe to firma zajmująca się oferowaniem polis...

Czytaj dalej...

Czym jest ubezpieczenie od rezygnacji z lotu?

Na udane wakacje czy pobyt zagraniczny składa się kilka czynników. Jednym z nich jest nasze dobre samopoczucie - w końcu nikt nie chce wyjeżdżać np. w chorobie czy z myślą, że zostania w kraju niezwykle istotne sprawy (np. śmierć i związany z nią pogrzeb bliskiej osoby). W takiej sytuacji bardzo przydatne jest ubezpieczenie od rezygnacji...

Czytaj dalej...

Na czym polega ubezpieczenie od utraty pracy?

Trudna sytuacja ekonomiczna w wielu branżach sprawiła, że ryzyko utraty pracy dotyk coraz więcej Polaków. W wielu gospodarstwach domowych brak dochodu jednej z osób może być niezwykle trudną sytuacją, szczególnie w kontekście dużych zobowiązań takich jak kredyt hipoteczny. Jak możemy się chronić przed skutkami takiego zdarzenia? Czy ubezpieczenie od utraty pracy będzie najlepszym rozwiązaniem? Czym...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu


Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.