Poczucie bezpieczeństwa podczas wyjazdu turystycznego to podstawa. Bez względu na to, czy jedziemy w ramach zorganizowanej wycieczki, czy na własną rękę, musimy mieć pewność, że w razie jakiegokolwiek nieszczęśliwego zdarzenia otrzymamy wsparcie. Za granicą możemy jednak napotkać na problem – usługi medyczne są często drogie, co naraża nas na koszty. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wyrobienie karty EKUZ, ale czy ona wystarczy?
Czym jest karta EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli właśnie EKUZ, to dokument uprawniający do skorzystania z usług medycznych na terenie krajów Unii Europejskiej, jest również respektowana w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie podstawowych usług medycznych, tj. takich, które są również dostępne dla obywateli tych krajów. W każdym z krajów członkowskich zakres tych usług jest inny, np. transport helikopterem ze stoku będzie dodatkowo płatny w Czechach czy Austrii. W ramach karty EKUZ nie możemy liczyć np. na transport medyczny do kraju, niemniej jest to przydatne rozwiązanie w przypadku nieskomplikowanych urazów czy chorób.
Jak wyrobić EKUZ?
Bez wątpienia jedną z zalet karty EKUZ jest to, że jest darmowa. To jednak nie wszystko, EKUZ możemy wyrobić przez internet, wybierając odpowiednią opcję w swoim internetowym koncie pacjenta (IKP). Kartę otrzymamy pocztą, ale możemy ją również wyrobić w lokalnym oddziale NFZ. Aby było to możliwe, musimy być ubezpieczeni, np. poprzez umowę o pracę. W przypadku zamówienia przez internet karta EKUZ przyjdzie do nas pocztą w ciągu kilku dni. Jej ważność wynosi 3 lata.
Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne
Ograniczony zakres karty EKUZ sprawia, że w wielu wypadkach dobrym rozwiązaniem jest wykupienie stosownego ubezpieczenia turystycznego. Ma to uzasadnienie przede wszystkim tam, gdzie nie możemy wykorzystać karty EKUZ, czyli poza granicami Unii Europejskiej, np. w Stanach Zjednoczonych, Azji, czy w Afryce. Ponadto ubezpieczenie turystyczne może pomóc w bardzo specyficznych okolicznościach, gdy np. niezbędny będzie transport medyczny do kraju, hospitalizacja czy przeprowadzenie akcji ratowniczej. Karta EKUZ będzie wówczas niewystarczająca, a ubezpieczenie turystyczne pozwoli nam uniknąć bardzo wysokich kosztów, sięgających wielu tysięcy złotych. Kosztami tego typu nie musi być koniecznie tylko samo leczenie, ale np. wykonanie telefonu do lekarza w kraju poza Unią Europejską. Kilkudziesięciominutowa rozmowa również może nas sporo kosztować. Co równie ważne, samo ubezpieczenie turystyczne jest relatywnie tanie (o ile nie mamy specjalnych wymagań i np. nie uprawiamy sportów ekstremalnych) i dzień ubezpieczenia dla jednej osoby może wynieść kilka złotych.
W ramach ubezpieczenia turystycznego możemy również zadbać o bezpieczeństwo sprzętu sportowego oraz bagażu. Oznacza to, że będziemy uprawnieni do otrzymania odszkodowania, jeśli dojdzie do zgubienia, kradzieży lub zniszczenia bagażu czy sprzętu. Jeśli naszą pasją są sporty zimowe, to świetnym rozwiązaniem będzie także wykupienie OC w życiu prywatnym. Jak działa ten produkt? OC w życiu prywatnym ma zastosowanie w sytuacji, gdy wyrządzimy szkodę osobie trzeciej (np. w zdrowiu lub mieniu). Osoba ta może wysunąć roszczenia, które (jeśli okażą się zasadne) pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe. Oczywiście firma pokryje kwotę tylko do wysokości sumy ubezpieczenia, którą wcześniej ustaliliśmy.
Opublikowano dnia: 16.12.2022 15:53
Podobne wpisy
Jak ubezpieczyć skuter wodny?
Skutery wodne z roku na rok zyskują na popularności, stając się nie tylko atrakcją turystyczną, ale także pasją wielu miłośników sportów wodnych. Wraz z rosnącą liczbą użytkowników rośnie także świadomość potrzeby ich odpowiedniego zabezpieczenia. Wypadki, kradzieże czy uszkodzenia mogą przydarzyć się każdemu, dlatego coraz więcej właścicieli zastanawia się, jak wygląda ubezpieczenie skutera wodnego i czy...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego – co obejmuje, o czym pamiętać?
W dobie cyfryzacji sprzęt elektroniczny stał się nieodłącznym elementem codziennego życia. Korzystamy z laptopów, smartfonów, tabletów, smartwatchy, a także sprzętów RTV i AGD w pracy, nauce oraz rozrywce. To urządzenia nie tylko kosztowne, ale często zawierające dane o dużej wartości osobistej lub zawodowej. Ich uszkodzenie, kradzież czy awaria może oznaczać poważne straty. Dlatego coraz więcej...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie NNW dla Studenta – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Studia to czas rozwoju, nauki i odkrywania nowych możliwości, ale także moment, w którym młodzi ludzie często podejmują większą odpowiedzialność za swoje życie. Niezależnie od tego, czy student mieszka w akademiku, wynajmuje mieszkanie, czy dojeżdża na uczelnię, codzienne wyzwania, jakie napotyka, wiążą się z pewnym ryzykiem. Dlatego ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) dla studentów...
Czytaj dalej...