+48 22 311 14 44

Rezygnacja z polisy na życie w praktyce

Życie

Jak wygląda wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie w praktyce? Zazwyczaj większość z nas, gdy podpisuje jakąkolwiek umowę, to nie myśli o jej rozwiązywaniu. Dopiero, gdy okoliczności się zmienią, to nagle okazuje się, że te warunki wcale nie były takie atrakcyjne. To samo dotyczy podpisywania umów o ubezpieczenie na życie. Czy są sytuacje, gdy warto zrezygnować z tego rodzaju polisy? Jakie masz inne możliwości?

Życie się zmienia

Polisę na życie podpisujesz na lata. Czasami na kilka, a innym razem na kilkadziesiąt. Właśnie to powoduje, że bywa potrzeba wycofania się z niej. Życie się zmienia, a wraz z nim Twoje potrzeby i oczekiwania. Rewolucje życiowe mogą być zarówno korzystne jak i niekorzystne. Do tych drugich z pewnością możesz zaliczyć problemy finansowe. Wtedy pierwszym, co Ci przychodzi na myśl jest cięcie kosztów. Dlatego zastanawiasz się, czy nie lepiej byłoby zrezygnować z polisy na życie. W końcu podejmujesz tę bardzo trudną decyzję. Teraz zostały Ci już tylko tak zwane kwestie formalne. Od czego powinieneś zacząć? Jak rozwiązać umowę ubezpieczenia na życie? Czy to się w ogóle opłaca?

Kiedy możesz zrezygnować z polisy na życie?

Występują pewne określone okoliczności, które umożliwiają Ci rozwiązanie umowy o ubezpieczenie na życie. Jedną z nich są właśnie nieprzewidziane problemy finansowe, spowodowane na przykład utratą pracy. Wtedy konieczność płacenia co miesiąc za polisę stanie się dla Ciebie niemałym obciążeniem. Musimy tutaj również wspomnieć o tym, że jest jeszcze kilka sytuacji, w których rezygnacja z polisy na życie jest dozwolona.

Pierwsza z nich ma miejsce wtedy, gdy znalazłeś atrakcyjniejszą ofertę u innego ubezpieczyciela. Duga sytuacja to taka, gdy nie odpowiada Ci dotychczasowy zakres ubezpieczenia i nie masz możliwości go rozszerzyć w Twoim towarzystwie ubezpieczeniowym.

Pozostałe przypadki, gdy warto zrezygnować z polisy na życie

Przejdźmy teraz do kolejnej sytuacji, polega ona na tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło Ci zbyt małe ubezpieczenie lub wcale nie otrzymałeś od niego pieniędzy. Wtedy masz pełne prawo do tego, aby z takim ubezpieczycielem zerwać umowę. W końcu nie dotrzymał jej postanowień i tym samym nie spełnił Twoich oczekiwań. Rozwiązanie umowy z ubezpieczycielem jest możliwe również wtedy, gdy możesz skorzystać z bardziej atrakcyjnego pod względem cenowym ubezpieczenia grupowego, na przykład w miejscu pracy.

Dobrze. Mamy już umówione wszystkie przypadki, w których powinieneś zerwać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Oczywiście ostateczną decyzję pozostawiamy Tobie. Zawsze może się okazać, że dobrze jest ochłodzić emocje. Porozmawiać z ubezpieczycielem. Może się okazać, że dojdziecie do porozumienia. Wtedy rezygnacja z ubezpieczenia byłaby niepotrzebnym krokiem.

Jak rozwiązać umowę o polisę na życie?

Zacznij od dokładnego przeczytania samej umowy oraz znajdujących się w niej zapisów dotyczących wypowiedzenia. Zgodnie z prawem powinno być tak, że gdy zawierasz umowę na dłużej niż 6 miesięcy, to możesz od niej odstąpić w ciągu 30 dni. Umowa ubezpieczenia może być rozwiązana w dniu, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe otrzyma wniosek o jej rozwiązanie. Na sam koniec dodamy jeszcze, że wtedy i tak będziesz zmuszony do opłacenia składki za okres obowiązywania umowy. Dlatego jest to korzystne rozwiązanie wyłącznie w sytuacji, gdy ubezpieczenie na życie już Ci się kończy. Jeżeli natomiast umowa ubezpieczenia obowiązywała dłużej niż 30 dni, to musisz się kierować zapisami zawartego w OWU. Gdy nie ma takiego zapisu, to umowa przestaje obowiązywać ze skutkiem natychmiastowym.

Zapraszamy do naszych oddziałów!

Eurofinance – ubezpieczenia na życie Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia na życie Bemowo Warszawa

Podobne wpisy

Jak wyglądają ubezpieczenia na wypadek śmierci?

Dlaczego warto ubezpieczyć się na wypadek śmierci? Jak wyglądają tego rodzaju polisy? Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zawieraniu takiej umowy z ubezpieczycielem? Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu na wypadek śmierci. Dlaczego dobrze jest wykupić ubezpieczenie na wypadek śmierci? Gdy wykupisz ubezpieczenie na wypadek śmierci, to tym samym udzielisz wsparcia pozostawionym bliskim. Muszą oni pokryć...

Czytaj dalej...

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Decyzję o wykupieniu polisy na życie podejmujemy zazwyczaj tylko raz. W związku z tym jest to niezwykle istotny krok, który zaważy na przyszłości ubezpieczonego, jak i jego bliskich. Trudno jednak w takich chwilach nie myśleć o kosztach. Ile kosztuje ubezpieczenie na życie? W jaki sposób możemy opłacać składkę? Wyjaśniamy. Od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej?...

Czytaj dalej...

Czy możliwe jest ubezpieczenie od wojny i jej skutków?

Groźba wystąpienia działań wojennych na terenie naszego kraju czy ościennych jeszcze do niedawna wydawała się niewielka. Straszna rzeczywistość jest jednak taka, że musimy wziąć pod uwagę, jak produkty ubezpieczeniowe, które posiadamy, chronią nas przed skutkami wojny lub ataków terrorystycznych.  Ubezpieczenie od wojny w ramach polisy turystycznej Jednym z podstawowych produktów, który może nas chronić od...

Czytaj dalej...