Kalkulator ubezpieczeń OC/AC w Eurofinance
Szukasz miejsca, w którym szybko otrzymasz propozycję ubezpieczenia komunikacyjnego? Chcesz dowiedzieć się, ile zapłacisz za OC i AC w tym roku bez wychodzenia z domu? Sprawdź nasze narzędzie – kalkulator – które umożliwia łatwe porównanie ofert wielu ubezpieczycieli w jednym miejscu, zupełnie bezpłatnie.
Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze, unikając konieczności samodzielnego kontaktowania się z różnymi firmami ubezpieczeniowymi. Kalkulator OC/AC nie tylko automatycznie porównuje propozycje różnych ubezpieczycieli, ale także uwzględnia indywidualne parametry pojazdu i kierowcy, co pozwala uzyskać precyzyjne wyliczenia.
Możesz z niego korzystać w dowolnym miejscu i czasie, bez potrzeby odwiedzania oddziałów towarzystw ubezpieczeniowych czy odbywania rozmów telefonicznych. W zaledwie kilka minut otrzymasz wyniki i będziesz wiedział, która oferta jest dla Ciebie najlepsza. Kalkulator umożliwia wybór najkorzystniejszej oferty, co często prowadzi do znacznych oszczędności, szczególnie w kontekście OC.
Jak wybrać ubezpieczenie OC z pomocą kalkulatora?
Ubezpieczenie OC (czyli od odpowiedzialności cywilnej) to obowiązkowa w naszym kraju polisa dla właścicieli pojazdów mechanicznych. Jej zadaniem jest ochrona przed roszczeniami i kosztami związanymi z wyrządzeniem szkody osobom trzecim. W Polsce każdy kierowca poruszający się po drogach publicznych musi mieć ważne OC, a jego brak skutkuje nałożeniem wysokiej kary finansowej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Co istotne, ponieważ sumy gwarantowane oraz zakres polisy jest identyczny w każdym przypadku, to najważniejszym czynnikiem wyboru jest jego cena. OC wykupujemy na 12 miesięcy. Jedynym wyjątkiem są samochody zabytkowe, tj. spełniające warunki zawarte w Kodeksie drogowym. Właściciele tych pojazdów mogą wykupić OC na okres od 30 dni do 12 miesięcy.
Sumy gwarancje i zakres OC
Zakres ubezpieczenia OC jest ściśle określony przez prawo i obejmuje pokrycie kosztów naprawy mienia oraz leczenia osób poszkodowanych w wypadku spowodowanym przez kierowcę. Polisa nie obejmuje jednak naprawy szkód wyrządzonych w pojeździe sprawcy, co oznacza, że OC chroni wyłącznie interesy osób trzecich. OC działa w przypadku wielu sytuacji, takich jak zderzenia z innymi pojazdami, rowerzystami czy pieszymi.
Bez względu na to, jakie szkody zostały wyrządzone, to ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za ich finansowe pokrycie w granicach ustalonych w polisie. Sprawca natomiast, nawet jeśli zdarzenie wywoła szkody w jego pojeździe, z tytułu OC nie otrzymuje żadnej rekompensaty. Obecnie minimalna suma gwarancyjna w wypadku OC to 1,05 mln euro na szkody majątkowe oraz 5,21 mln euro na szkody osobowe.
OC na raty
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia ratalną płatność ubezpieczenia OC. To bardzo korzystna opcja szczególnie dla młodych kierowców, którzy z racji braku zniżek i krótkiego stażu mogą mierzyć się z wysoką kwotą za OC. Należy jednak przy tym pamiętać, że im więcej rat, tym łączna suma będzie wyższa.
Czym grozi brak OC?
Jak już wspomnieliśmy, brak ubezpieczenia OC pojazdu wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Wysokość kary nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zależy od dwóch czynników. Bazą jest minimalne wynagrodzenie w Polsce, które w 2024 roku zmieniało się dwukrotnie (od 1 lipca wynosi 4300 zł). Drugim czynnikiem jest czas, jaki upłynął od ważności poprzedniej polisy OC. Kierowcy mogą wpaść w trzy okresy: do 3 dni, od 4 do 14 dni, powyżej 14 dni. W najdroższym wariancie nałożona kara wyniesie (dla samochodu osobowego) 8600 zł.
Należy się jednak spodziewać, iż od 1 stycznia 2025 roku wysokość kar wzrośnie. Innymi słowy, jeśli brak OC w wypadku samochodu osobowego wynosi do 3 dni, to kara wyniesie 20% pełnej opłaty (czyli dwukrotności wynagrodzenia minimalnego), od 4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty, a w wypadku powyżej 14 dni – 100% opłaty. Warto pamiętać, iż dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów wysokość pełnej kary równe jest trzykrotności płacy minimalnej.
Czym jest ubezpieczenie AC?
Aby zabezpieczyć przed finansowymi skutkami zdarzeniami niezależnymi od kierowcy (np. upadek drzewa czy zalanie) niezbędne będzie autocasco (AC). Inaczej mówiąc, jest to dobrowolne ubezpieczenie, które chroni pojazd właściciela przed skutkami różnych zdarzeń losowych. Obejmuje ono zarówno zniszczenia samochodu wynikające z kolizji, kradzieży pojazdu, jak i szkody powstałe w wyniku działania sił natury, takich jak powodzie, gradobicia czy pożary.
AC, w przeciwieństwie do OC, ma na celu ochronę interesów kierowcy i właściciela pojazdu. Co istotne w kontekście kosztów – polisy AC mogą się różnić pod względem zakresu ochrony. Pełne AC obejmuje wszystkie możliwe ryzyka, podczas gdy tzw. mini AC ogranicza się do wybranych zdarzeń, takich jak kradzież pojazdu lub szkody spowodowane przez żywioły. Ponadto w kontekście kalkulatora OC/AC i ceny za autocasco istotny jest wspomniany już zakres ochrony, ale także suma ubezpieczenia oraz dodatkowe opcje, takie jak udział własny w szkodzie i franszyza. Oba te zapisy dotyczą sytuacji, w której ubezpieczony bierze na siebie część odpowiedzialności finansowej za szkody, np. w postaci 10% wartości naprawy.
Czy można wykupić AC bez OC?
Warto wziąć pod uwagę, iż nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe zgadzają się na wykup AC bez OC. To pytanie często zadają sobie kierowcy – nie ma jednak na nie jednej, uniwersalnej odpowiedzi. W wielu wypadkach wykup OC i AC w dwóch różnych firmach nie jest korzystny finansowo, poza tym takie rozwiązanie nie ułatwia działania, gdy faktycznie dojdzie do szkody i musimy skontaktować się z przedstawicielami dwóch różnych firm.
Czym jest kalkulator ubezpieczeń OC/AC?
Kalkulator ubezpieczeń OC/AC to prosty w obsłudze system online, który pozwala na szybkie porównanie ofert ubezpieczeniowych. Dzięki temu narzędziu można uzyskać dostęp do szerokiej gamy ofert od różnych ubezpieczycieli w jednym miejscu, co znacząco przyspiesza i ułatwia proces wyboru odpowiedniej polisy. W Eurofinance współpracujemy z kilkunastoma towarzystwami ubezpieczeniowymi, co sprawia, że z łatwością znajdziemy dla Ciebie korzystną opcję. Kalkulator OC/AC został przygotowany z myślą o osobach prywatnych, jak i tych, które chcą ubezpieczyć samochód firmowy.
Dodatkowe opcje w kalkulatorze OC/AC
Kalkulator OC/AC działa na podstawie wprowadzonych przez Ciebie danych – analizuje informacje dotyczące pojazdu, kierowcy oraz oczekiwań dotyczących zakresu ubezpieczenia, aby przedstawić najlepiej dopasowane oferty. W ten sposób możesz w ciągu kilku minut uzyskać wyniki i porównać ceny polis OC, AC oraz dodatkowych opcji, takich jak NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) czy assistance.
Dzięki tej drugiej opcji możemy liczyć na wsparcie ubezpieczyciela, gdy np. auto ulegnie awarii na trasie lub dochodzi do innej, nieprzewidzianej sytuacji (np. gubimy kluczyki i nie możemy dostać się do pojazdu). Dzięki assistance możesz bez dodatkowych kosztów skorzystać z usług lawety lub innego specjalisty. NNW natomiast to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Umożliwia ono uzyskanie odszkodowanie, jeśli z powodu zdarzenia drogowego kierowca lub którykolwiek z pasażerów uległ trwałemu uszczerbku na zdrowiu.
Co jest potrzebne do wyliczenia ubezpieczenia OC/AC?
Aby skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń OC/AC, konieczne jest podanie kilku kluczowych informacji, które umożliwią narzędziu dokładne wyliczenie składki. Zobacz, co musisz przygotować w kwestii danych o pojeździe:
- Marka i model samochodu, pojemność i moc silnika oraz jego rodzaj (diesel, benzyna, elektryk itp.),
- Wartość pojazdu,
- Rok produkcji,
- Data zakupu,
- Data pierwszej rejestracji.
Istotne w kalkulacji są również dane o kierowcy, czyli:
- Wiek i doświadczenie za kierownicą (liczba lat posiadania prawa jazdy),
- Miejsce zamieszkania,
- Stan cywilny,
- Liczba dzieci,
- Historia ubezpieczeniowa (liczba lat bezszkodowej jazdy, liczba szkód z OC i AC).
Jakie czynniki wpływają na cenę ubezpieczenia OC/AC?
Ceny ubezpieczeń OC i AC różnią się w zależności od wielu okoliczności. Jedną z nich jest wiek i doświadczenie kierowcy. Młodsze osoby, zwłaszcza poniżej 25. roku życia, często muszą liczyć się z wyższymi składkami. Wynika to z faktu, że statystycznie częściej powodują wypadki. Z kolei kierowcy z większym doświadczeniem za kółkiem mogą liczyć na zniżki. Doświadczenie za kierownicą często łączy się z bogatą historią ubezpieczeniową. Im dłuższy okres bezszkodowej jazdy, tym większe zniżki można uzyskać na OC i AC. Z kolei szkody spowodowane w przeszłości mogą skutkować wyższą składką. Znaczenie ma także miejsce zamieszkania. Właściciele pojazdów z większych miast, gdzie ryzyko kolizji jest wyższe, mogą spodziewać.się wyższych składek niż osoby mieszkające na wsiach lub w mniejszych miejscowościach.
Dlaczego kalkulator OC/AC zawiera tyle pól do wypełnienia?
Kalkulacja ubezpieczenia komunikacyjnego wymaga zebrania sporej ilości danych. Ma to związek z tym, iż każda z poszczególnych firm ubezpieczeniowych nieco inaczej oblicza składkę i przykłada inną wagę do poszczególnych czynników. W związku z tym, aby kalkulator OC/AC w Eurofinance mógł przedstawić wiarygodne wyliczenia, musimy zebrać dokładne informacje na temat pojazdu, kierowcy i innych, istotnych okoliczności. Jednocześnie możesz być pewny, iż wszystkie Twoje dane są zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych. Wystarczy, że będziesz wybierał odpowiedzi zgodne ze stanem faktycznym, wówczas nie dojdzie do pomyłki czy błędnego wyliczenia składki.
Ile trwa obliczanie składki ubezpieczeniowej?
Po wpisaniu wszystkich wymaganych danych wystarczy kilka minut, aby nasz system potrzebuje kilka minut, aby zgodnie z algorytmami poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych obliczyć wysokość składki. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie otrzymałeś wyliczeń lub chcesz dopytać o wszelkie kwestie związane z kalkulatorem OC/AC i samym ubezpieczeniem, to koniecznie skontaktuj się z naszą placówką. Nasi specjaliści odpowiedzą na wątpliwości, jakie mogą się pojawić w całym procesie.