Hulajnogi elektryczne szturmem wzięły ulice i chodniki większości dużych polskich miast. Choć prawo komunikacyjne jeszcze nie nadąża za ich ekspansją, to towarzystwa ubezpieczeniowe stworzyły ofertę skrojoną na miarę potrzeb użytkowników hulajnóg. Jaką polisę możemy zawrzeć, aby chronić się np. przed skutkami wypadku w drodze do pracy podczas jazdy hulajnogą?
Na czym polega ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej?
Obecny ład prawny nie uwzględnia hulajnóg jako osobnego środka transportu, w związku z czym jej użytkownicy są traktowani jako piesi. Z tego powodu ubezpieczenie OC na hulajnogę nie jest obowiązkowe, jak to jest w przypadku samochodu czy motoru. Niestety, nie oznacza to, że hulajnogą nie możemy spowodować wypadku. Jak się okazuje, w Polsce dochodzi do dziesiątek kolizji z udziałem osób użytkujących hulajnogi. Najczęstszymi skutkami są stłuczenia, złamania, zwichnięcia, otarcia (w tym osób postronnych), ale i uszkodzenie innych pojazdów.
Na szczęście możemy wykupić ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej, które w razie potrzeby pokryje szkody wynikłe w związku z kolizją czy potrąceniem. Jeśli często korzystamy z tego środka transportu, to mimo faktu, iż ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, to warto je zakupić. Pozwoli to uniknąć poważnych kosztów, które wiążą się np. z naprawą uszkodzonego pojazdu czy koniecznością rehabilitacji osoby, którą przypadkowo potrącimy podczas jazdy hulajnogą.
Ile kosztuje OC na hulajnogę?
Obecnie ubezpieczyciele oferują ogólne ubezpieczenia OC i NNW, które mają zastosowanie w przypadku zdarzeń z udziałem hulajnogi, a także Assistance. Pierwsze z nich chronią sprawcę wypadku przed kosztami, które są skutkiem zdarzenia. Mogą to być wszelkie roszczenia, o które wystąpi osoba poszkodowana, np. zwrot kosztów leczenia. OC w życiu prywatnym w kontekście użytkowania hulajnogi nie może mieć wyłączenia odpowiedzialności, które mówi, iż szkoda nie będzie uznana, gdy właściciel polisy prowadził pojazd mechaniczny. Ważne również, aby w OWU znalazł się zapis, iż szkoda będzie uznawana, gdy ubezpieczony będzie poruszał się pojazdami wypożyczonymi. OC na hulajnogę to w tym wypadku koszt podstawowej polisy OC w życiu prywatnym, w której znajdują się wymienione wyżej warunki.
Dodatkowe ubezpieczenia hulajnogi
NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, chroni osobę, która wykupiła polisę. Nie chodzi tu jedynie o wspomniane już koszty leczenia, ale także zniszczenie czy kradzież, które dotyczą samej hulajnogi. W tym wypadku ważna jest suma ubezpieczenia, do której towarzystwo wypłaci odszkodowanie.
Dodatkową usługą może być Assistance, gdy hulajnoga ulegnie awarii. Towarzystwo ubezpieczeniowe może wówczas wysłać serwisanta (koszt wymiany części pokrywa ubezpieczony) lub pokryć koszty transportu do szpitala. Jeśli dojdzie do kradzieży hulajnogi, TU zapewni Ci transport do domu lub hotelu.
Stan prawny
Hulajnoga wkrótce ma trafić do grupy UTO, czyli urządzeń transportu osobistego. Prawdopodobnie zmieni to zasady i warunki ubezpieczeń oferowanych przez towarzystwa. Nie zmienia to faktu, że ze względu na swoją dynamikę jazdy i ryzyko wypadku/urazów, ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej po prostu lepiej wykupić, aby w razie niespodziewanego zdarzenia nie być obarczonym poważnymi kwotami.
Zapraszamy do kontaktu w naszych oddziałach mieszcząych się m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Ursynowie w Warszawie czy Szczecinie.
Opublikowano dnia: 16.11.2020 13:49
Podobne wpisy
Ubezpieczenie OCP – czym jest i co obejmuje?
W branży transportowej liczy się nie tylko terminowość dostaw, ale także bezpieczeństwo przewożonych ładunków. Nawet najlepiej zorganizowany transport może napotkać trudności - kradzież, wypadek, uszkodzenie towaru czy niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą narazić przewoźnika na duże straty finansowe i wizerunkowe. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie działalności poprzez ubezpieczenie OCP, czyli Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika. Czym jest...
Czytaj dalej...Czy ubezpieczenie GAP jest obowiązkowe?
Zakup nowego samochodu - niezależnie od tego, czy jest to pojazd prosto z salonu, czy kilkuletnie auto z drugiej ręki - to poważna inwestycja. Niestety, jego wartość rynkowa zaczyna spadać niemal od razu po wyjeździe na drogę. Co się stanie, jeśli Twój samochód zostanie skradziony lub ulegnie szkodzie całkowitej w ciągu pierwszych lat użytkowania? W...
Czytaj dalej...Ile wynosi kara za brak OC w 2025?
OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy kierowca. Zadaniem tego produktu jest ochrona interesów uczestników ruchu drogowego w sytuacji, gdy dochodzi do stłuczki, wypadku lub innego zdarzenia. Co jednak w sytuacji, gdy kierowca nie ma wykupionego OC? Jaka grozi kara za brak w 2025 roku? Dlaczego OC jest obowiązkowe? Zgodnie z zapisami Ustawy z...
Czytaj dalej...