Czy warto chronić swój garaż przed skutkami niespodziewanych zdarzeń, takich jak kradzież czy wystąpienie żywiołu? Podobnie jak każdy inny element naszego majątku, tak i garaż można ubezpieczyć i nie obawiać się finansowych konsekwencji jego zniszczenia. Jak ubezpieczyć garaż? Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy? Więcej na ten temat w poniższym tekście.
Kiedy warto ubezpieczyć garaż?
Garaż często służy nam nie tylko do parkowania samochodu i chronienia go przed zjawiskami atmosferycznymi. To również miejsce, w którym składujemy sprzęt, nierzadko bardzo cenny, np. rowery, przyrządy do ćwiczeń, narzędzia, nieużywane sprzęty AGD i tym podobne. Jeśli garaż służy Ci także jako przechowalnia tego typu, to warto pomyśleć o tym, aby miejsce to było ubezpieczone dokładnie tak samo, jak chronisz swój dom przed skutkami żywiołów, włamania i dewastacji. Garaż najczęściej znajduje się na parterze lub pod poziomem grunt, w związku z czym jest szczególnie narażony na zalanie i zniszczenie. Należy przy tym pamiętać, iż ubezpieczenie garażu dotyczy jedynie samego budynku oraz sprzętu – nie obejmuje samochodu, za który odpowiadają ubezpieczenia komunikacyjne.
Warunki ubezpieczenia garażu
Podobnie jak w wypadku innych typów ubezpieczeń, tak i w przypadku garażu towarzystwa stosują swoją definicję tego pomieszczenia. Najczęściej jest to po prostu budynek trwale zespolony z gruntem budynek niemieszkalny służący do parkowania pojazdów mechanicznych. Garaż może znajdować się w bryle budynku, przynależeć do niego lub być osobnym budynkiem. Ostateczna definicja musi znajdować się w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), którą musimy dokładnie przeczytać przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Co istotne, zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych nie oferuje polis tylko dla garażu. Ubezpieczenie garażu wchodzi w skład ubezpieczeń majątkowych (pozwala to ubezpieczyć również elementy małej architektury, basen, ogrodzenie itp.). Oznacza to, że kupując ubezpieczenie, zapewniamy sobie również ubezpieczenie garażu w bloku czy w domu, ponieważ spełnia on powyższe warunki i jest objęty ochroną automatycznie, bez dodatkowych zapisów. Nie spełnia ich natomiast garaż blaszany, gdyż nie jest on trwale zespolony z gruntem. Tu towarzystwo nie wyrazi zgody na ubezpieczenia.
Od czego możemy ubezpieczyć garaż?
Podobnie jak w wypadku ubezpieczenia nieruchomości, tak i garaż w podstawowym wariancie może być ubezpieczony od np. pożaru, powodzi czy uderzenia pioruna, a w wariancie dodatkowych od kradzieży czy dewastacji. Warto przy tym pamiętać, iż ubezpieczenia garażu nie gwarantuje żadnej sumy odszkodowania w przypadku kradzieży samochodu. Jeśli chcemy, aby nasz pojazd był bezpieczny, musimy wykupić odpowiednie ubezpieczenie, w tym wypadku będzie to AC.
Wykupując dodatkowo ubezpieczenie garażu od kradzieży, zwróćmy uwagę na to, czy suma ubezpieczenia dotyczy wartości odtworzeniowej, czy wartości rzeczywistej. W pierwszym wariancie ubezpieczyciel wypłaci sumę odpowiadającą wartości sprzętu w dniu jego zakupu. Natomiast w drugim wypadku suma ta będzie obniżona o zużycie techniczne.
Wyłączenia odpowiedzialności
Ponieważ ubezpieczenie garażu jest połączone z ubezpieczeniem domu lub mieszkania, wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa będą identyczne. Zazwyczaj dotyczą one sytuacji, w której np. dokonaliśmy zniszczenia pomieszczenia pod wpływem alkoholu lub przez rażące niedbalstwo. Gdy mówimy o pożarze natomiast, musi być on efektem niespodziewanego zdarzenia i musi powstać bez udziału osoby ubezpieczonej.
Aby więc ubezpieczenie garażu od kradzieży mogło być honorowane, musimy zadbać o jego bezpieczeństwo. Ważne, aby był zamykany na klucz oraz aby miał szczelne, zamykane okna. W przeciwnym razie, gdy ubezpieczyciel wykaże nam rażące niedbalstwo w tym zakresie (np. garaż był otwarty całą noc), możemy nie otrzymać żadnego odszkodowania. W przypadku kradzieży cennego sprzętu garaż musi mieć ślady włamania, np. rozbite okno, zniszczona brama itp.
Koszt ubezpieczenia garażu
Roczny koszt ubezpieczenia garażu (a co za tym idzie, mieszkania) to od 100 do 300 zł rocznie, nie jest to więc kwota zbyt wygórowana. Chcesz wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie majątkowe, które będzie chronić Twoje mienie przed skutkami niespodziewanych zdarzeń? Skontaktuj się z Eurofinance, pomożemy Ci w podjęciu decyzji i wyborze najlepszej polisy, która zagwarantuje Ci ubezpieczenie garażu.
Zapraszamy do kontaktu w naszych oddziałach mieszcząych się m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Ursynowie w Warszawie czy Szczecinie.
Opublikowano dnia: 16.11.2020 14:21
Podobne wpisy
Ubezpieczenie mieszkania od zalania – jak działa i co obejmuje?
Zalanie mieszkania to jedno z najczęściej występujących zagrożeń, które mogą spotkać właścicieli i najemców nieruchomości. Pęknięta rura, awaria pralki, a czasami nawet zalanie przez sąsiada z góry – to tylko niektóre z sytuacji, które mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi. Aby uchronić się przed kosztami związanymi z usunięciem szkód, warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania od zalania. Na...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi – jak działa w praktyce?
W Polsce niestety powodzie zdarzają się coraz częściej, co ma związek z gwałtownymi zmianami klimatycznymi oraz nieprzewidywalnymi anomaliami pogodowymi. Co gorsza, skutki powodzi mogą być katastrofalne zarówno dla domów jednorodzinnych, mieszkań, jak i budynków gospodarczych. W takiej sytuacji warto pomyśleć o ochronie swojego mienia przed ewentualnymi zniszczeniami. Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi to forma ochrony, która...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie pomostowe – co to jest i dlaczego warto je mieć?
Ubezpieczenie pomostowe to termin, który może wydawać się nieco tajemniczy, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy zetknęły się z tematem kredytów hipotecznych. Jednak to właśnie ono odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu nieruchomości. Dlaczego banki wymagają ubezpieczenia pomostowego? Na czym ono polega? Czym jest ubezpieczenie pomostowe? Ubezpieczenie pomostowe to tymczasowe zabezpieczenie interesów banku, które...
Czytaj dalej...