Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma zaletami, ale również z ryzykiem. Wyzwaniem dla osób rozliczających się w modelu B2B jest brak zabezpieczenia finansowego w przypadku choroby, wypadku lub czasowej niezdolności do pracy. Właśnie w takich sytuacjach pomocne może być ubezpieczenie od utraty dochodu B2B, które zyskuje coraz większą popularność wśród osób samozatrudnionych. Kto może z niego skorzystać i co dokładnie obejmuje taka polisa?
Czym jest ubezpieczenie od utraty dochodu B2B?
Ubezpieczenie od utraty dochodu B2B to produkt, który zapewnia wsparcie przedsiębiorcom w sytuacjach, gdy z różnych powodów nie mogą wykonywać swojej pracy i tym samym zarabiać. W przeciwieństwie do osób zatrudnionych na etat samozatrudnieni nie mają dostępu do płatnych zwolnień lekarskich w takim zakresie, jak pracownicy etatowi, a zasiłki z ZUS są często niewystarczające. Polisa B2B, w zależności od zakresu ubezpieczenia, gwarantuje wypłatę określonego świadczenia w przypadku:
- czasowej lub trwałej niezdolności do pracy,
- hospitalizacji,
- poważnych zachorowań (np. nowotwory, zawał, udar),
- wypadków losowych, które uniemożliwiają wykonywanie zawodu.
W ramach umowy ubezpieczony otrzymuje miesięczne świadczenie lub jednorazową wypłatę, które może przeznaczyć na pokrycie kosztów życia, opłacenie zobowiązań czy leczenie.
Kto może skorzystać z ubezpieczenia od utraty dochodu?
Ubezpieczenie B2B jest przeznaczone dla szerokiego grona osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub współpracujących z firmami na podstawie kontraktów. Mogą z niego skorzystać m.in.:
- Freelancerzy – graficy, programiści, copywriterzy, tłumacze i inne osoby świadczące usługi zdalnie.
- Specjaliści IT – coraz częściej zatrudniani w modelu B2B zamiast na umowę o pracę.
- Lekarze, stomatolodzy, fizjoterapeuci – wykonujący wolne zawody i prowadzący własne gabinety.
- Architekci, inżynierowie, geodeci – wykonujący zawody wymagające pełnej sprawności fizycznej i umysłowej.
- Rzemieślnicy i technicy – np. mechanicy, elektrycy, budowlańcy, których dochody są ściśle powiązane z możliwością wykonywania pracy.
- Doradcy, trenerzy, konsultanci – pracujący z klientami na kontraktach.
Ubezpieczenie B2B jest dostępne dla osób, które mają określony staż pracy zawodowej, są aktywne zawodowo i nie przekroczyły zwykle 60. roku życia (choć zależy to od konkretnego ubezpieczyciela).
Jakie korzyści daje ubezpieczenie od utraty dochodu?
Kluczową kwestią dla osób pracujących w ramach umów B2B jest bezpieczeństwo finansowe, dlatego wspomniane ubezpieczenie w razie choroby lub wypadku sprawi, że nie zostajesz bez środków do życia. Równocześnie polisa może stanowić gwarancję ciągłości współpracy lub pokrycia zobowiązań. Pozwala także na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji, gdyż wypłacone środki można wykorzystać na potrzeby zdrowotne. Zakres ubezpieczenia i jego sumę można dostosować do specyfiki wykonywanego zawodu i poziomu dochodów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?
Decydując się na ubezpieczenie od utraty dochodu B2B, warto dokładnie przeanalizować warunki umowy. Przede wszystkim istotny jest zakres ochrony, tj. czy polisa obejmuje tylko czasową niezdolność do pracy, czy także poważne choroby, wypadki, hospitalizację i tym podobne.
Istotny jest także okres karencji. To inaczej czas od zawarcia umowy, po którym ubezpieczyciel rozpocznie wypłatę świadczenia (najczęściej 30-90 dni). Ważna jest ponadto suma ubezpieczenia, czyli kwota, którą otrzymasz miesięcznie lub jednorazowo. Warto, by odpowiadała Twoim realnym dochodom, ale jednocześnie wpływa na wysokość stawki. Ta poza tym zależy między innymi od wieku, zawodu, ryzyka zawodowego i wspomnianego już zakresu ochrony.
Ubezpieczenie od utraty dochodu B2B – dlaczego warto?
Polia chronią przed niespodziewaną utratą dochodu w ramach umów B2B to kluczowe zabezpieczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą i pracujących w modelu samozatrudnienia. W sytuacji, gdy zdrowie lub wypadek uniemożliwią wykonywanie pracy, taka polisa zapewnia nie tylko finansową stabilność, ale również spokój i bezpieczeństwo Twoim bliskim.
Opublikowano dnia: 17.04.2025 13:05
Podobne wpisy
Ubezpieczenie jednoosobowej działalności gospodarczej – co obejmuje OC?
W Polsce rejestruje się co miesiąc kilkadziesiąt tysięcy nowych jednoosobowych działalności gospodarczych. Powstają one w różnym celu - niekiedy są wymogiem przy pracy w konkretnym zawodzie. Właściciele tych podmiotów mogą się zastanawiać nad ochroną swoich interesów przed różnorodnymi roszczeniami, które mogą wynikać np. ze szkód wyrządzonych osobom trzecim lub na mieniu. Jak w tym kontekście...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie maszyn w firmie
Maszyny i urządzenia firmowe mają to do siebie, że się psują. Awarie tego typu są jednak znacznie bardziej kosztowne, niż w przypadku domowego sprzętu. Oznaczają stratę pieniędzy, kłopoty z dotrzymaniem terminowości czy wręcz zatrzymanie działalności. Nawet jeśli konserwacja urządzeń jest prawidłowa, to i tak nie jesteśmy w stanie zapobiec uszkodzeniom. Możemy jednak zadbać o bezpieczeństwo...
Czytaj dalej...Najważniejsze ubezpieczenia firmowe
Nie ma wątpliwości, że ubezpieczenia firmowe zmniejszają ryzyko, które wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej. Na jakie elementy oferty towarzystw ubezpieczeniowych warto zwrócić uwagę? Jaką polisę wykupić w wypadku floty, a jaką gdy chcemy chronić budynki firmy? Podpowiadamy Ubezpieczenie firmowe OC Działalność każdej firmy wiąże się z ryzykiem wyrządzenia szkód osobom trzecim i innym przedsiębiorstwom....
Czytaj dalej...