22 311 14 44

Co obejmuje ubezpieczenie instrumentów muzycznych?

Oszczędzaj czas i pieniądze ubezpieczając się z Eurofinance Dowiedz się więcej
Mienie ruchome

Pozwalają realizować hobby, ale również zarabiać na życie. Instrumenty muzyczne, bo o nich mowa, służą swoim właścicielom nierzadko przez dziesiątki lat. To niezwykle cenne przedmioty, które należy chronić przed kradzieżą czy zniszczeniem. Ryzyko wystąpienia takiego zdarzenia jednak istnieje, dlatego dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie instrumentu muzycznego

Ubezpieczenie instrumentu – zakres

Ubezpieczenie instrumentów muzycznych to coraz popularniejszy sposób na ochronę tak ważnego przedmiotu. Życie muzyka wiąże się z częstym przenoszeniem instrumentu, stąd ubezpieczenie powinno obejmować nie tylko szkody powstałe np. w domu, ale i w trakcie podróży krajowych, jak i zagranicznych. Bez względu na to, czy mówimy o instrumentach klasycznych, czy nowoczesnych, ich wartość zazwyczaj sięga kilku tysięcy złotych. Uszkodzenie w trakcie podróży czy kradzież oznacza więc nie tylko stratę pieniędzy, ale przede wszystkim narzędzia pracy. Koszty naprawy instrumentów muzycznych są również wysokie, dlatego ubezpieczenie instrumentu powinno je pokryć. Z tego powodu przed podpisaniem umowy powinniśmy przeczytać dokładnie OWU, czyli ogólnie warunki ubezpieczenia. W tym dokumencie dowiemy się, w jakich sytuacjach i miejscach ubezpieczenie instrumentu będzie miało zastosowanie. Najczęściej mówi się o kradzieży lub uszkodzeniu przedmiotu w domu, pojeździe, sali koncertowej oraz w trakcie podróży. 

Ubezpieczenie instrumentu w ramach polisy majątkowej

Jeśli jednak instrument jest używany tylko w domu i możliwości jego transportu (np. ze względu na wagę czy gabaryty) są bardzo ograniczone, to możemy go włączyć do standardowej polisy mieszkaniowej. To produkt, który obejmuje ochroną elementy stałe budynku (ściany, dach i tym podobne) oraz, w wariancie rozszerzonym, tak zwane ruchomości. Otrzymujemy w ten sposób ubezpieczenie instrumentu oraz innych elementów majątku, np. mebli, sprzętu RTV i AGD, dzieł sztuki i wielu innych. Standardowo polisa majątkowa na dom lub mieszkanie kosztuje kilkaset złotych. Biorąc pod uwagę, że umowę zawieramy na 12 miesięcy, a składkę płacimy raz – jest to atrakcyjna oferta, gdy mamy w domu np. cenny fortepian. Jeśli stracimy go w pożarze lub zostanie zalany i zniszczony – towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci stosowną rekompensatę. 

Jak wyznaczyć sumę ubezpieczenia?

Aby TU mogło wydać zgodę na ubezpieczenie jakiegokolwiek przedmiotu, musi określić sumę ubezpieczenia. To maksymalna kwota, którą muzyk może otrzymać w ramach odszkodowania. W przypadku takiej polisy musi ona być równa wartości instrumentu muzycznego. Aby dopełnić tej formalności, należy skorzystać z usług profesjonalnego rzeczoznawcy, który wyceni instrument. Ponadto muzyk musi mieć dowód na to, iż jest faktycznym właścicielem instrumentu. To najważniejsze elementy, bez których podpisanie umowy o ubezpieczenie instrumentu muzycznego nie jest możliwe. Co równie istotne, instrument musi być odpowiednio przechowywany, aby ubezpieczyciel nie zakwestionował wypłaty odszkodowania. Nie możemy więc dopuścić się rażącego niedbalstwa, czyli np. pozostawienia instrumentu bez ochrony. 

Interesuje cię ubezpieczenie instrumentu? Skontaktuj się z jednym z oddziałów Eurofinance, nasi agenci chętnie udzielą Ci wszystkich informacji i pomogą dobrać najlepszą ofertę.

Podobne wpisy

Jak wykupić ubezpieczenie samochodu od pożaru?

Pożar samochodu to zdarzenie, które w praktyce oznacza, że pojazd będzie nadawał się jedynie do kasacji. Dla każdego kierowcy to ogromna strata i duży kłopot. Zorganizowanie innego środka transportu może być wymagające finansowo, dlatego warto uprzednio wykupić ubezpieczenie samochodu od pożaru. Jak to zrobić? W jakich sytuacjach może dojść do pożaru samochodu? Samozapłon samochodu może...

Czytaj dalej...

Jak wygląda ubezpieczenie drona?

Popularność dronów w naszym kraju rośnie. To urządzenia, które pozwalają na wykonanie niezwykłych zdjęć i materiałów wideo. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że nierzadko sprzęt tego typu jest drogi, a do tego może zagrażać innym, to warto wcześniej pomyśleć o ubezpieczeniu drona. Więcej na ten temat znajdziesz w poniższym tekście.  Czy drona należy ubezpieczyć?  Dron...

Czytaj dalej...

Co to jest mienie ruchome?

Decydując się na ubezpieczenie majątkowe, naszym obowiązkiem jest dokładne przestudiowanie OWU - ogólnych warunków ubezpieczenia. W dokumencie tym znajdziemy informacje na temat przedmiotu ubezpieczenia. Wśród nich może znaleźć się mienie ruchome. Co to jest? Jakie elementy majątku zaliczamy do mienia ruchomego? Wyjaśniamy.  Mienie ruchome - definicja Mówiąc najprościej, mienie ruchome to taki element majątku, który...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu


Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.