+48 22 311 14 44

O czym należy pamiętać w trakcie ubezpieczenia domu?

Nieruchomości

ubezpieczenie domuDom jednorodzinny jest nierzadko ukoronowaniem wysiłków w życiu zawodowym. Traktujemy go jak spełnienie marzeń, uważamy za wręcz niezniszczalny. A to duży błąd – dom, jak każda nieruchomość, może ulec uszkodzeniu, np. z powodu żywiołów czy działania osób trzecich. Możemy się jednak uchronić od skutków takich zdarzeń – wykupując ubezpieczenie domu, które pokryje wszelkie szkody. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia domu?

 

Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Obecnie ubezpieczenie nieruchomości w przypadku osób prywatnych (niebędących rolnikami) nie jest obowiązkowe. Konieczność wykupienia polisy może pojawić się w sytuacji, w której zakup domu finansujemy za pomocą kredytu hipotecznego. Bank wówczas, jako że chce chronić swoją własność, oczekuje ubezpieczenia elementów stałych domu. W przeciwnym wypadku nie udzieli kredytu. Bez względu na to dom i tak warto ubezpieczyć, ponieważ koszty związane z likwidacją szkód (np. zniszczenie dachu podczas huraganu) są znaczące, a cena rocznej składki polisy jest względnie niska – najczęściej wynosi kilkaset złotych.

Zakres ubezpieczenia nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Każda oferta towarzystwa ubezpieczeniowego ma jasny zakres ochrony. W podstawowym wariancie ochroną objęte są elementy stałe, czyli mury oraz np. okna, podłogi, drzwi i tym podobne. Polisa chroni je przed skutkami takich zdarzeń jak:

 • zalanie (zarówno z powodu wady instalacji, jak i powodzi),
 • pożar,
 • silny mróz,
 • śnieg,
 • przepięcie,
 • grad,
 • huragan (lub w wariantach rozszerzonych silny wiatr),
 • eksplozja,
 • osuwanie się/trzęsienie ziemi,
 • lawina,
 • uderzenie słupów, drzew,
 • uderzenie samochodu, samolotu,
 • lawina.

Dzięki ubezpieczeniu domu możemy chronić również tzw. ruchomości, czyli takie elementy, jak sprzęt RTV, AGD, rowery i inne, które są zawarte w OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia). Polisa będzie chronić ruchomości przed dewastacją czy kradzieżą oraz skutkami zdarzeń wymienionych wyżej.

Wartość odtworzeniowa a wartość rzeczywista

Podpisując polisę nieruchomościową, musimy zwrócić uwagę na zasadę wypłaty odszkodowania w razie powstania szkody. Najczęściej spotykamy się z dwoma możliwościami – wypłatą równoważną z wartością odtworzeniową lub wartością rzeczywistą. Na czym polega różnica? Wartość odtworzeniowa to wartość elementów stałych (lub ruchomych) sprzed powstania szkody, natomiast w wypadku wartości rzeczywistej jest ona pomniejszona o zużycie sprzętu. To drugie rozwiązanie jest mniej korzystne.

Suma ubezpieczenia

Aby realnie wybrać sumę ubezpieczenia, warto skorzystać z usługi rzeczoznawcy, który określi wartość domu oraz ruchomości, które się w nim znajdują. Suma ubezpieczenia powinna być równa wartości ubezpieczanego mienia. Jeśli zdecydujemy się na wyższą kwotę ubezpieczenia, w przypadku straty całkowitej otrzymamy kwotę do wartości nieruchomości – taką sytuację nazywamy nadubezpieczeniem. Jeśli jednak ubezpieczymy dom na sumę niższą, niż jego wartość, to otrzymamy odszkodowanie w kwocie równej sumie ubezpieczenia, co jest równie niekorzystne mimo niższej składki za polisę. W związku z tym nie ma również żadnego uzasadnienia wykupowanie kilku polis – środki i tak otrzymamy tylko z jednej, gdyż prawo w tej sytuacji jest jednoznaczne.

Wyłączenia odpowiedzialności

Jednym z najistotniejszych punktów OWU są wyłączenia odpowiedzialności. Są to zarówno zdarzenia, które są objęte polisą, jak i okoliczności wystąpienia niektórych zdarzeń. Dobrym przykładem wyłączenia odpowiedzialności jest rażące niedbalstwo, gdy np. pozostawimy otwarte drzwi do domu i wyjedziemy na dwutygodniowe wakacje. Ubezpieczyciel nie wypłaci nam wówczas odszkodowania za skradziony sprzęt czy zdewastowany dom. Podobnie jest w wypadku szkód, które powstały w momencie, gdy byliśmy pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Jeśli TU wykaże naszą winę ponad wszelką wątpliwość, odszkodowanie nie zostanie wypłacone.

W Eurofinance doskonale rozumiemy, jak trudną i ważną decyzją jest wybranie najkorzystniejszej polisy. Jeśli chcesz w 100% chronić swój cenny majątek, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać ubezpieczenie domu, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Podobne wpisy

Co obejmuje ubezpieczenie majątkowe?

W wymiarze materialnym majątek jest naszą najcenniejszą zdobyczą w życiu. Nierzadko poświęcamy na jego gromadzenie dziesiątki lat. Z tego powodu naszym obowiązkiem jest go chronić. W tym celu towarzystwa ubezpieczeniowe proponują polisę majątkową. W poniższym tekście dowiesz się, jaki zakres ma to ubezpieczenie i jak wybrać najkorzystniejszą propozycję.  Ubezpieczenie majątkowe - definicja Zgodnie z prawną...

Czytaj dalej...

Czy warto wykupić ubezpieczenie na czas remontu?

Remont mieszkania lub domu bywa źródłem niespodziewanych zdarzeń, przed którymi warto się zabezpieczyć wcześniej. Ubezpieczenie na czas remontu to coraz popularniejsze rozwiązanie - Polacy nie chcą ponosić dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów związanych z remontami. Jak wygląda takie ubezpieczenie? Przed czym nas chroni? Jakie szkody mogą pojawić się w czasie remontu? Bez względu na to, czy urządzamy...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie smartfona – czy warto?

Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu. Są na to dowody - przeciętny użytkownik smartfona dotyka go w ciągu dnia nawet kilka tysięcy razy! W niektórych przypadkach sięgamy po niego 200 razy dziennie. W związku z tym pojawia się pytanie, czy kupno ubezpieczenia telefonu to dobre rozwiązanie? Jak ubezpieczyć telefon? Więcej na ten temat przeczytasz poniżej....

Czytaj dalej...