+48 22 311 14 44

Co to jest mienie ruchome?

Mienie ruchome

Decydując się na ubezpieczenie majątkowe, naszym obowiązkiem jest dokładne przestudiowanie OWU – ogólnych warunków ubezpieczenia. W dokumencie tym znajdziemy informacje na temat przedmiotu ubezpieczenia. Wśród nich może znaleźć się mienie ruchome. Co to jest? Jakie elementy majątku zaliczamy do mienia ruchomego? Wyjaśniamy. 

Mienie ruchome – definicja

Mówiąc najprościej, mienie ruchome to taki element majątku, który można wynieść z nieruchomości bez potrzeby demontażu, rozkręcania, zerwania itp. W pewnym sensie są przeciwieństwem elementów stałych majątku, takich mur, podłoga czy dach. Do mienia ruchomego zaliczamy więc:

 • meble,
 • sprzęt RTV,
 • sprzęt AGD,
 • instrumenty muzyczne,
 • sprzęt turystyczny, sportowy,
 • elektronikę (np. smartfon, tablet, komputer, sprzęt fotograficzny),
 • dzieła sztuki (mogą nim być obrazy, rzeźby, kolekcje, tkaniny, medale, instalacje, fotografie itp.),
 • biżuteria,
 • ubrania,
 • gotówka,
 • w niektórych wypadkach również zwierzęta domowe.

Dokładna lista przedmiotów, które są częścią mienia ruchomego, zależy od wybranego ubezpieczyciela. Choć w większości wypadków firmy mają bardzo zbieżne zasady w tym zakresie, to nie może to sprawić, że nie przeczytamy dokładnie warunków polisy majątkowej. W przeciwnym razie może się okazać, że nie otrzymamy odszkodowania np. za pozostawianą luzem gotówkę, bo firma ubezpieczeniowa nie zawarła jej w umowie. Warto przy tym wymienić przedmioty, które nie będą uznawane za mienie ruchome. Najczęściej są to sztaby metali (np. złota), egzotyczne zwierzęta, rośliny domowe, karty płatnicze czy papiery wartościowe. 

Ubezpieczenie mienia ruchomego w mieszkaniu lub w domu

Polisy majątkowe są dostępne w kilku wariantach. Oznacza to, że mogą nie obejmować mienia ruchomego, ale tylko elementy stałe nieruchomości. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim mury domu lub mieszkania, ale również wszelkiego rodzaju zabudowy (np. szafę czy kuchnię), elementy wykończenia, dach, okna, drzwi, podłogi, sufity, armaturę łazienkową i tym podobne. W wypadku domów ubezpieczenie elementów stałych obejmie także ogrodzenie, basen, małą architekturę czy garaż (nawet jeśli jest to osobny budynek). 

 

Taki wariant ubezpieczenia jest jednak mało korzystny w sytuacji, kiedy dojdzie do pożaru czy zalania, wskutek czego zniszczeniu ulegnie cały lokal. Odszkodowanie pozwoli uzyskać środki na odbudowę miejsca zamieszkania, ale niekoniecznie na jego pełne wyposażenie. Mienie ruchome w mieszkaniu lub w domu musi być w związku z tym objęte polisą. Szczególną uwagę powinni zwrócić na to właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem. Ubezpieczenie mienia ruchomego jest również możliwe, gdy nie jesteśmy właścicielem mieszkania. Dotyczy to w szczególności lokali komunalnych, których prawowitym właścicielem jest gmina lub miasto. Oferta ta nie jest jednak dostępna u wszystkich ubezpieczycieli. 

Od jakich ryzyk warto ubezpieczyć majątek ruchomy?

Bez względu na rodzaj polisy, ubezpieczenie mienia ruchomego oznacza, że wybrany zakładu ubezpieczeń wzajemnych bierze finansową odpowiedzialność za szkody, które są skutkiem zdarzeń wpisanych w umowie. Ma to swoje odzwierciedlenie w sumie ubezpieczenia, która jest równa sumie wartości nieruchomości oraz wartości mienia ruchomego (wyceny dokona rzeczoznawca). 

 

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, jak ubezpieczyciel rozumie wartość owego mienia. Istnieją dwie możliwości – odtworzeniowa oraz rzeczywista. Pierwszy wariant jest korzystniejszy, gdyż pozwoli na zakup sprzętu nowego o podobnych parametrach, czyli na odtworzeniu wyposażenia lokalu sprzed wystąpienia szkody (bez możliwości jego ulepszania). W drugim wariancie ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie pomniejszone o zużycie przedmiotów, co sprawi, że prawdopodobnie nie będziemy w stanie zakupić np. nowych mebli w identycznym standardzie. Dlatego jeśli zależy nam, aby w razie szkody odzyskać mienie ruchome w 100%, to powinniśmy zdecydować się na odszkodowanie w wysokości wartości odtworzeniowej. Wiąże się to wprawdzie z wyższą składka ubezpieczeniową, ale ma swoje uzasadnienie, jeśli cenimy sobie aktualny komfort w miejscu zamieszkania. 

 

Sprawdź oddziały naszej firmy:

Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Gdańsk
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe  Lublin
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe  Bemowo Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Szczecin
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Wrocław
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Legionowo

Podobne wpisy

Sprawdzamy, jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie aparatu fotograficznego

Aparat fotograficzny dla osoby profesjonalnie zajmującej się robieniem zdjęć to narzędzie pracy o ogromnej wartości. Nie inaczej jest w wypadku osób prywatnych, które lubią fotografować w wolnym czasie i również inwestują w drogi sprzęt. Biorąc pod uwagę, że mówimy o aparatach i akcesoriach wartych kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych, zasadne jest pytanie, czy możemy...

Czytaj dalej...

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie roweru?

W Polsce powstaje coraz więcej dróg rowerowych. Spotykamy je w dużych miastach, jak i poza głównymi trasami. Popularność rowerowego stylu życia, związanego z postawą proekologiczną, również rośnie. Rowerzyści są więc uczestnikami ruchu drogowego, co niestety niesie ze sobą ryzyko wypadków i kolizji. Efektem tych zdarzeń mogą być poważne konsekwencje finansowe. Można się jednak przed nimi...

Czytaj dalej...

Z czego składa się ubezpieczenie sprzętu sportowego?

Ubezpieczenie sprzętu sportowego to świetne, niedrogie rozwiązanie, gdy regularnie uprawiamy sport. Chroni nas od konsekwencji takich zdarzeń jak zniszczenie czy kradzież sprzętu. Bez ubezpieczenia musimy liczyć się z poważnymi wydatkami - w poniższym tekście dowiesz się, jak ich uniknąć.  Jak definiujemy sprzęt sportowy? Mówiąc o sprzęcie sportowym, najczęściej myślimy o tym w wydaniu zimowym, czyli...

Czytaj dalej...