22 311 14 44

Czy możliwe jest ubezpieczenie dzieł sztuki?

Oszczędzaj czas i pieniądze ubezpieczając się z Eurofinance Dowiedz się więcej
Mienie ruchome

Dzieło sztuki to wyjątkowa pozycja w naszym majątku. Ma nie tylko wartość pieniężną, ale również historyczną i sentymentalną. Z tego powodu, jako właściciele dzieł sztuki, powinniśmy zadbać o ochronę swoich finansów przed skutkami ich kradzieży czy dewastacji. Rozwiązaniem tego problemu jest ubezpieczenie dzieł sztuki. W poniższym tekście dowiesz się wszystkiego na ten temat.  

Jak firmy ubezpieczeniowe definiują dzieła sztuki?

Dzieła sztuki najczęściej zaliczane są do grupy przedmiotów wartościowych (ewentualnie mienia specjalnego), jednak towarzystwa ubezpieczeniowe różnie je definiują. Za dzieła sztuki uważa się m.in.: obrazy, kolaże, porcelanę, trofea myśliwskie, broń, malowidła, grafiki, rysunki, rzeźby i posągi, fotografie, kolekcje przedmiotów, instalacje, znaczki, pocztówki, gobeliny, tkaniny, monety, medale i tym podobne. Aby dany przedmiot uznać za dzieło sztuki, musi wykazywać się ono właściwym pochodzeniem (tzn. jego autorem jest uznany artysta lub dzieło powstało z jego wskazówek), wartością (tą oceni rzeczoznawca) oraz oczywiście autentycznością. Ze względu na różne definicje ubezpieczenie dzieł sztuki należy wybrać tak, aby przedmioty, które posiadamy, były zawarte w OWU. Jaką polisę wybrać? W przypadku dzieł sztuki najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie majątkowe, w którym poza nieruchomością chronimy także ruchomości – w tym wartościowe wytwory artystyczne. 

Zakres ubezpieczenia dzieł sztuki

Gdy już zapoznamy się z definicją dzieła sztuki (czyli przedmiotów wartościowych/mienia specjalnego) i nasza kolekcja wpisuje się w ofertę danej firmy, musimy dowiedzieć się, przed  konsekwencjami których zdarzeń polisa będzie nas chronić. Ubezpieczenie dzieł sztuki obejmuje zazwyczaj szkody wynikłe z takich okoliczności jak:

 • kradzież z włamaniem. Istotnym aspektem są tutaj widoczne ślady włamania do domu/nieruchomości, np. zbita szyba, wyłamane zamki,
 • kradzież bez śladów włamania,
 • zalanie, które może zniszczyć obrazy, znaczki, tkaniny itp.,
 • dewastacja (wandalizm), czyli celowe zniszczenie dzieła sztuki przez osobę trzecią,
 • uszkodzenie w trakcie akcji ratowniczych,
 • stłuczenie elementów szklanych, np. drogiego żyrandola,
 • pożar.

Ponieważ ubezpieczenie dzieł sztuki jest elementem polisy majątkowej, wysokość składki wynosi zazwyczaj kilkaset złotych. To niewielka inwestycja, gdy chcemy chronić swój dobytek. Suma ubezpieczenia powinna odzwierciedlać wartość nieruchomości oraz ruchomości, w tym dzieł sztuki. Aby było to możliwe, musimy na własny koszt wynająć rzeczoznawcę, który oceni, ile nasze zbiory są warte. 

Wyłączenia odpowiedzialności – czego nie możemy ubezpieczyć?

Ze względu na pewną trudność w uchwyceniu definicji dzieł sztuki, nie każde z nich może być ubezpieczone. Towarzystwa nie zawrą umowy, gdy jej przedmiotem miałoby być dzieło sztuki pochodzące z kradzieży, a także nietrwałe (np. stworzone z elementów, które ulegają szybkiej biodegradacji) lub takie, które znajduje się poza budynkiem, co również wpłynie na jego trwałość. 

W przypadku ubezpieczenia dzieł sztuki bardzo ważne są wyłączenia odpowiedzialności. Tu zetkniemy się z opisami sytuacji, w razie których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Są to m.in.:

 • rażące niedbalstwo, czyli dopuszczenie np. do swobodnego dostępu do domu osób trzecich, które dokonały kradzieży lub dewastacji,
 • celowe działania, czyli np. podpalenie nieruchomości,
 • przechowywanie dzieła sztuki w niewłaściwych warunkach (zbyt suchych/wilgotnych pomieszczeniach lub w budynkach do tego nie przeznaczonych, np. gospodarczych),
 • pozostawienie nieruchomości niezamieszkałej przez określony czas, np. miesiąc,
 • szkody wynikły z działania czynników naturalnych,
 • dzieło sztuki uległo zniszczeniu/kradzieży poza nieruchomością,
 • brak odpowiednich zabezpieczeń (alarmu, monitoringu, drzwi antywłamaniowych),
 • zbyt późne zgłoszenie szkody.

Wiemy, jak cenne są dzieła sztuki. To ważny element majątku, który należy ubezpieczyć – jeśli szukasz najkorzystniejszej oferty, zgłoś się do Eurofinance. Nasi agenci znajdą dla Ciebie wartościową propozycję, która obejmie wszelkie ryzyko związane z posiadaniem dzieł sztuki na terenie Twojej nieruchomości. 

 

Podobne wpisy

Jak wykupić ubezpieczenie samochodu od pożaru?

Pożar samochodu to zdarzenie, które w praktyce oznacza, że pojazd będzie nadawał się jedynie do kasacji. Dla każdego kierowcy to ogromna strata i duży kłopot. Zorganizowanie innego środka transportu może być wymagające finansowo, dlatego warto uprzednio wykupić ubezpieczenie samochodu od pożaru. Jak to zrobić? W jakich sytuacjach może dojść do pożaru samochodu? Samozapłon samochodu może...

Czytaj dalej...

Jak wygląda ubezpieczenie drona?

Popularność dronów w naszym kraju rośnie. To urządzenia, które pozwalają na wykonanie niezwykłych zdjęć i materiałów wideo. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że nierzadko sprzęt tego typu jest drogi, a do tego może zagrażać innym, to warto wcześniej pomyśleć o ubezpieczeniu drona. Więcej na ten temat znajdziesz w poniższym tekście.  Czy drona należy ubezpieczyć?  Dron...

Czytaj dalej...

Co to jest mienie ruchome?

Decydując się na ubezpieczenie majątkowe, naszym obowiązkiem jest dokładne przestudiowanie OWU - ogólnych warunków ubezpieczenia. W dokumencie tym znajdziemy informacje na temat przedmiotu ubezpieczenia. Wśród nich może znaleźć się mienie ruchome. Co to jest? Jakie elementy majątku zaliczamy do mienia ruchomego? Wyjaśniamy.  Mienie ruchome - definicja Mówiąc najprościej, mienie ruchome to taki element majątku, który...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu


Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.