+48 22 311 14 44

Chroń swój samochód przed upadkiem drzewa

Motoryzacja

Wichury, huragany i innego rodzaju wiatry oraz zjawiska atmosferyczne są wyjątkowo niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale też dla samochodów. Z każdym rokiem można mieć wrażenie, że wywołują coraz więcej zniszczeń. Zmiany klimatyczne to dobry powód do tego, żeby wykupić sobie polisę dla samochodu. Chociaż w podstawowej wersji. Właśnie tam masz ubezpieczenie nieruchomości od upadku drzewa i masztu. Inne ryzyka również się tam znajdują i to całkiem sporo. 

Upadki drzew się zdarzają bardzo często

Do upadków drzew dochodzi praktycznie na terenie całej Polski. Najwięcej tego rodzaju wypadków losowych jest w sezonie letnim, bo wtedy nie omijają nas burze. Warto wtedy zastanowić się nad wykupieniem polisy, która dawałaby lepszą ochronę Twojemu samochodowi w razie przywalenia przez drzewo. Dowiedz się, jak najlepiej rozwiązać ten problem. Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie samochodu przed drzewo? Co możesz wtedy zrobić? Czy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest w stanie pokryć koszty naprawy szkody? A może musisz wykupić ubezpieczenie AC? Koniecznie przeczytaj!

Drzewo uszkodziło samochód. Kto jest winny?

Kodeks cywilny mówi, że drzewo stanowi integralną część gruntu, na którym stoi. Natomiast każdy grunt jest czyjąś własnością lub ma osobę odpowiedzialną za utrzymanie go w dobrym stanie. Są to: osoba prywatna, firma, miasto czy spółdzielnia.

Jeżeli drzewo spadło na samochód, to mogło wyrządzić duże zniszczenia. Trzeba je jak najszybciej naprawić. Niestety nie zawsze właściciel gruntu jest odpowiedzialny za to, że drzewo się przewróciło. Uszkodzony samochód przez drzewo możesz naprawić z ubezpieczenia OC nieruchomości. To zaskakujące, ale prawdziwe.

Czy należy Ci się odszkodowanie za upadek drzewa na samochód?

Co możesz zrobić, gdy właściciel gruntu nie miał takiej polisy? Czy Twoje ubezpieczenie samochodu pokryje te straty? Nie możesz na to liczyć? Ubezpieczenie OC nie bierze pod uwagę tego rodzaju sytuacji. Co jeszcze Ci pozostaje?

Jednym ze sposobów jest udanie się z tą sprawą do sądu. Wtedy Twoim obowiązkiem będzie udowodnienie, że drzewo lub jego część spadła na auto przez zaniedbanie właściciela nieruchomości. Niestety musimy tutaj podkreślić, że zazwyczaj jest to żmudny i mozolny proces. Zresztą nie zawsze wygrany. 

Możesz spróbować to załatwić inną metodą. Zacznij od uzyskania oświadczenia, że właściciel wiedział, że drzewo jest chore i trzeba jej wyciąć. To był jego obowiązek, którego nie dopilnował. Może gałęzie już od dawna zwisały sobie nad parkingiem osiedlowym. A spółdzielnia nie zrobiła nic, żeby zapewnić Tobie jako mieszkańcowi osiedla odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jednak jak pewnie sam możesz się domyślić, zdobycie takich dokumentów wcale nie jest proste. W końcu nikt nie chce przyznawać się do winy. Jeszcze na piśmie.

Co Ci pozostaje? 

Największe prawdopodobieństwo uzyskania odszkodowania występuje wtedy, gdy miałeś wykupione AC. Wtedy wystarczy, że wykonasz zdjęcia dokładnie obrazujące uszkodzenia samochodu. Warto sfotografować również najbliższą okolicę. Dobrym pomysłem jest również zebranie danych osobowych świadków zdarzenia. Jednak musisz pamiętać, że nie możesz tego robić bez ich zgody. 

Niestety nie każde autocasco da Ci gwarancję, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za szkody wyrządzone przez drzewo. Ubezpieczyciel może powiedzieć, że jako właściciel pojazdu masz obowiązek dbać o jego bezpieczeństwo. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie AC o jak największym zakresie. 

Odwiedź jeden z naszych oddziałów w Warszawie:
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa

Podobne wpisy

Jak wygląda ubezpieczenie samochodu od wandalizmu?

Czy możesz otrzymać odszkodowanie za akt wandalizmu na Twoim samochodzie? W takim przypadku zazwyczaj nie wiadomo, kto jest sprawcą szkody. Wandale najczęściej atakują na parkingach lub w garażach podziemnych. Jeżeli jesteś pasjonatem majsterkowania, to możesz sobie z takim uszkodzeniem w dość prosty sposób poradzisz. Koszty naprawy również nie będą zbyt wysokie. A co w sytuacji,...

Czytaj dalej...

Jak ubezpieczyć samochód od nagłych awarii?

Na pewno nieraz zepsuł Ci się samochód. Pamiętasz dobrze te wszystkie nieprzyjemne uczucia z tym związane. Możemy wśród nich wymienić: zaskoczenie, zdezorientowanie, strach, złość, niepokój. Czy da się tego w jakikolwiek sposób uniknąć? Nie ma aut, które byłyby całkowicie bezawaryjne, wbrew zapewnieniom producentów. Jednak możesz w dużym stopniu zmniejszyć odczuwany stres, gdy wykupisz ubezpieczenie samochodu...

Czytaj dalej...

Czy możliwe jest ubezpieczenie samochodu na miesiąc?

Bardzo dobrze znane wszystkim OC, czyli ubezpieczenie samochodu od odpowiedzialności cywilnej jest zazwyczaj wykupywane na 12 miesięcy. Niewiele osób wie o tym, że jest możliwość skorzystania z krótkoterminowego ubezpieczenia OC na miesiąc. Jednak mogą podpisać taką umowę tylko niektórzy posiadacze pojazdów mechanicznych. Warto trochę bardziej zagłębić się w ten temat. Co należy zrobić, żeby ubezpieczyć...

Czytaj dalej...