nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Chroń swój samochód przed upadkiem drzewa

Motoryzacja

Wichury, huragany i innego rodzaju wiatry oraz zjawiska atmosferyczne są wyjątkowo niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale też dla samochodów. Z każdym rokiem można mieć wrażenie, że wywołują coraz więcej zniszczeń. Zmiany klimatyczne to dobry powód do tego, żeby wykupić sobie polisę dla samochodu. Chociaż w podstawowej wersji. Właśnie tam masz ubezpieczenie nieruchomości od upadku drzewa i masztu. Inne ryzyka również się tam znajdują i to całkiem sporo. 

Upadki drzew się zdarzają bardzo często

Do upadków drzew dochodzi praktycznie na terenie całej Polski. Najwięcej tego rodzaju wypadków losowych jest w sezonie letnim, bo wtedy nie omijają nas burze. Warto wtedy zastanowić się nad wykupieniem polisy, która dawałaby lepszą ochronę Twojemu samochodowi w razie przywalenia przez drzewo. Dowiedz się, jak najlepiej rozwiązać ten problem. Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie samochodu przed drzewo? Co możesz wtedy zrobić? Czy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest w stanie pokryć koszty naprawy szkody? A może musisz wykupić ubezpieczenie AC? Koniecznie przeczytaj!

Drzewo uszkodziło samochód. Kto jest winny?

Kodeks cywilny mówi, że drzewo stanowi integralną część gruntu, na którym stoi. Natomiast każdy grunt jest czyjąś własnością lub ma osobę odpowiedzialną za utrzymanie go w dobrym stanie. Są to: osoba prywatna, firma, miasto czy spółdzielnia.

Jeżeli drzewo spadło na samochód, to mogło wyrządzić duże zniszczenia. Trzeba je jak najszybciej naprawić. Niestety nie zawsze właściciel gruntu jest odpowiedzialny za to, że drzewo się przewróciło. Uszkodzony samochód przez drzewo możesz naprawić z ubezpieczenia OC nieruchomości. To zaskakujące, ale prawdziwe.

Czy należy Ci się odszkodowanie za upadek drzewa na samochód?

Co możesz zrobić, gdy właściciel gruntu nie miał takiej polisy? Czy Twoje ubezpieczenie samochodu pokryje te straty? Nie możesz na to liczyć? Ubezpieczenie OC nie bierze pod uwagę tego rodzaju sytuacji. Co jeszcze Ci pozostaje?

Jednym ze sposobów jest udanie się z tą sprawą do sądu. Wtedy Twoim obowiązkiem będzie udowodnienie, że drzewo lub jego część spadła na auto przez zaniedbanie właściciela nieruchomości. Niestety musimy tutaj podkreślić, że zazwyczaj jest to żmudny i mozolny proces. Zresztą nie zawsze wygrany. 

Możesz spróbować to załatwić inną metodą. Zacznij od uzyskania oświadczenia, że właściciel wiedział, że drzewo jest chore i trzeba jej wyciąć. To był jego obowiązek, którego nie dopilnował. Może gałęzie już od dawna zwisały sobie nad parkingiem osiedlowym. A spółdzielnia nie zrobiła nic, żeby zapewnić Tobie jako mieszkańcowi osiedla odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jednak jak pewnie sam możesz się domyślić, zdobycie takich dokumentów wcale nie jest proste. W końcu nikt nie chce przyznawać się do winy. Jeszcze na piśmie.

Co Ci pozostaje? 

Największe prawdopodobieństwo uzyskania odszkodowania występuje wtedy, gdy miałeś wykupione AC. Wtedy wystarczy, że wykonasz zdjęcia dokładnie obrazujące uszkodzenia samochodu. Warto sfotografować również najbliższą okolicę. Dobrym pomysłem jest również zebranie danych osobowych świadków zdarzenia. Jednak musisz pamiętać, że nie możesz tego robić bez ich zgody. 

Niestety nie każde autocasco da Ci gwarancję, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za szkody wyrządzone przez drzewo. Ubezpieczyciel może powiedzieć, że jako właściciel pojazdu masz obowiązek dbać o jego bezpieczeństwo. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie AC o jak największym zakresie. 

Odwiedź jeden z naszych oddziałów w Warszawie:
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa

Podobne wpisy

Autocasco a Assistance – jakie są różnice?

Dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne cieszą się coraz większą popularnością, a do najchętniej wybieranych należą Autocasco i Assistance. Z tego powodu towarzystwa ubezpieczeniowe proponują swoim klientom rozbudowaną ofertę nieobowiązkowych polis komunikacyjnych. Ze względu na podobne brzmienie nazw obu polis wielu klientów myli je ze sobą. Autocasco odróżnia od Assistance wyższa średnia składka. Kolejną cechą odmienną jest to,...

Czytaj dalej...

Ile wynosi kara za brak OC w 2024?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy kierowca. Zadaniem tego produktu jest ochrona interesów uczestników ruchu drogowego w sytuacji, gdy dochodzi do stłuczki, wypadku lub innego zdarzenia. Co jednak w sytuacji, gdy kierowca nie ma wykupionego OC? Jaka grozi kara za brak w 2024 roku? Dlaczego OC jest obowiązkowe? Zgodnie z zapisami Ustawy z...

Czytaj dalej...

Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy jest posiadanie ważnej polisy OC. Dzięki temu ubezpieczeniu można uniknąć wielu finansowych kłopotów w przypadku wypadku, kolizji lub innych nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Co dzieje się z polisą OC, po zakupie samochodu używanego? Czy przechodzi ona na nowego właściciela? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego warto wyjaśnić...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.