nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Czy możliwe jest ubezpieczenie samochodu na miesiąc?

Motoryzacja

Bardzo dobrze znane wszystkim OC, czyli ubezpieczenie samochodu od odpowiedzialności cywilnej jest zazwyczaj wykupywane na 12 miesięcy. Niewiele osób wie o tym, że jest możliwość skorzystania z krótkoterminowego ubezpieczenia OC na miesiąc. Jednak mogą podpisać taką umowę tylko niektórzy posiadacze pojazdów mechanicznych. Warto trochę bardziej zagłębić się w ten temat.

Co należy zrobić, żeby ubezpieczyć samochód na 30 dni?

Z ubezpieczenia OC krótkoterminowego można skorzystać w kilku sytuacjach. Ubezpieczenie samochodu na 30 dni wiąże się z identycznym zakresem ochrony jak w przypadku standardowego OC. Taką polisę ubezpieczeniową mogą sobie wykupić między innymi właściciele pojazdów historycznych. Są to auta, które mają co najmniej 40 lat. Gdy rzeczoznawca, orzeknie, że ten samochód jest unikatowy lub ma znaczenie dla historii motoryzacji, to wystarczy wiek 25 lat.

Drugą grupą kierowców, mogących wykupić ubezpieczenie na krócej, są właściciele pojazdów wolnobieżnych. Są to pojazdy mechaniczne, które rozwijają maksymalną prędkość 25 km/h. Mogą to być na przykład maszyny budowlane lub leśne. Wyjątkiem są ciągniki wykorzystywane w gospodarstwach rolnych. Wtedy ubezpieczenie OC, musi być zawarte standardowo, czyli na 12 miesięcy. Pojazdy wolnobieżne mogą być ubezpieczone minimalnie na 3 miesiące.

Następna grupa to osoby zajmujące się na co dzień handlem samochodami. Właśnie stąd wzięła się inna nazwa ubezpieczenia krótkoterminowego, czyli komisowe. Dzięki temu, właściciele komisów samochodowych, mogą w bardzo dużym stopniu zmniejszyć koszty związane z ubezpieczeniami OC pojazdów. To jeszcze nie jest ostatnia grupa.

Dalsi w kolejności są posiadacze pojazdów zarejestrowanych czasowo. Mamy tutaj na myśli tych, którzy na przykład kupili samochód osobowy za granicą i mają 30 dni na jego przerejestrowanie. Odrębną kategorią są posiadacze samochodów sprowadzonych do naszego kraju, które są zarejestrowane za granicą i nie mają polisy OC, ani zielonej karty. W takiej sytuacji. Nie masz prawa wykupić na takie auto rocznego ubezpieczenia OC. Co w związku z tym możesz zrobić? Jedynym rozwiązaniem jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej na 30 dni. Gdy załatwisz już wszystkie formalności, to wtedy będziesz mógł wykupić OC na rok.

Jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu na miesiąc?

Nie da się z góry tego ocenić. Niezależnie od tego, czy chcesz ubezpieczyć samochód na 12 miesięcy, czy na 30 dni, ubezpieczyciel musi wziąć pod uwagę te same czynniki. Dlatego, jeżeli potrzebujesz polisy krótkoterminowej, to powinieneś się skontaktować ze swoim zakładem ubezpieczeniowym i poprosić o przeprowadzenie kalkulacji kosztów. Musisz tutaj wziąć jeszcze pod uwagę fakt, że ubezpieczenie krótkoterminowe nie przedłuży się. Wygaśnie po 30 dniach i nie możesz go ponownie wykupić.

Kilka słów podsumowania

Ubezpieczenie OC samochodu na 30 dni wydaje się być bardzo atrakcyjną alternatywą dla rocznej polisy. Jednak powinieneś pamiętać o tym, że te polisy są dostępne wyłącznie dla wąskiego grona osób. Jeżeli nie ma Cię w żadnej z wymienionych powyżej kategorii, to będziesz musiał zdecydować się na klasyczne OC pojazdu. W dodatku, koszt krótkoterminowego OC samochodu jest zależny od tych samych parametrów, co zwykłe ubezpieczenie. Dlatego nie możesz traktować go jako szybkiego i skutecznego sposobu na zaoszczędzenie. Jednym wyjątkiem jest sytuacja, gdy na co dzień handlujesz samochodami. Wtedy zawsze oszczędzasz całkiem sporo na ubezpieczeniu.

Zapraszamy do naszych warszawskich oddziałów!

Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa

Podobne wpisy

Autocasco a Assistance – jakie są różnice?

Dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne cieszą się coraz większą popularnością, a do najchętniej wybieranych należą Autocasco i Assistance. Z tego powodu towarzystwa ubezpieczeniowe proponują swoim klientom rozbudowaną ofertę nieobowiązkowych polis komunikacyjnych. Ze względu na podobne brzmienie nazw obu polis wielu klientów myli je ze sobą. Autocasco odróżnia od Assistance wyższa średnia składka. Kolejną cechą odmienną jest to,...

Czytaj dalej...

Ile wynosi kara za brak OC w 2024?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy kierowca. Zadaniem tego produktu jest ochrona interesów uczestników ruchu drogowego w sytuacji, gdy dochodzi do stłuczki, wypadku lub innego zdarzenia. Co jednak w sytuacji, gdy kierowca nie ma wykupionego OC? Jaka grozi kara za brak w 2024 roku? Dlaczego OC jest obowiązkowe? Zgodnie z zapisami Ustawy z...

Czytaj dalej...

Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy jest posiadanie ważnej polisy OC. Dzięki temu ubezpieczeniu można uniknąć wielu finansowych kłopotów w przypadku wypadku, kolizji lub innych nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Co dzieje się z polisą OC, po zakupie samochodu używanego? Czy przechodzi ona na nowego właściciela? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego warto wyjaśnić...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.