+48 22 311 14 44

Czy możliwe jest ubezpieczenie samochodu na miesiąc?

Motoryzacja

Bardzo dobrze znane wszystkim OC, czyli ubezpieczenie samochodu od odpowiedzialności cywilnej jest zazwyczaj wykupywane na 12 miesięcy. Niewiele osób wie o tym, że jest możliwość skorzystania z krótkoterminowego ubezpieczenia OC na miesiąc. Jednak mogą podpisać taką umowę tylko niektórzy posiadacze pojazdów mechanicznych. Warto trochę bardziej zagłębić się w ten temat.

Co należy zrobić, żeby ubezpieczyć samochód na 30 dni?

Z ubezpieczenia OC krótkoterminowego można skorzystać w kilku sytuacjach. Ubezpieczenie samochodu na 30 dni wiąże się z identycznym zakresem ochrony jak w przypadku standardowego OC. Taką polisę ubezpieczeniową mogą sobie wykupić między innymi właściciele pojazdów historycznych. Są to auta, które mają co najmniej 40 lat. Gdy rzeczoznawca, orzeknie, że ten samochód jest unikatowy lub ma znaczenie dla historii motoryzacji, to wystarczy wiek 25 lat.

Drugą grupą kierowców, mogących wykupić ubezpieczenie na krócej, są właściciele pojazdów wolnobieżnych. Są to pojazdy mechaniczne, które rozwijają maksymalną prędkość 25 km/h. Mogą to być na przykład maszyny budowlane lub leśne. Wyjątkiem są ciągniki wykorzystywane w gospodarstwach rolnych. Wtedy ubezpieczenie OC, musi być zawarte standardowo, czyli na 12 miesięcy. Pojazdy wolnobieżne mogą być ubezpieczone minimalnie na 3 miesiące.

Następna grupa to osoby zajmujące się na co dzień handlem samochodami. Właśnie stąd wzięła się inna nazwa ubezpieczenia krótkoterminowego, czyli komisowe. Dzięki temu, właściciele komisów samochodowych, mogą w bardzo dużym stopniu zmniejszyć koszty związane z ubezpieczeniami OC pojazdów. To jeszcze nie jest ostatnia grupa.

Dalsi w kolejności są posiadacze pojazdów zarejestrowanych czasowo. Mamy tutaj na myśli tych, którzy na przykład kupili samochód osobowy za granicą i mają 30 dni na jego przerejestrowanie. Odrębną kategorią są posiadacze samochodów sprowadzonych do naszego kraju, które są zarejestrowane za granicą i nie mają polisy OC, ani zielonej karty. W takiej sytuacji. Nie masz prawa wykupić na takie auto rocznego ubezpieczenia OC. Co w związku z tym możesz zrobić? Jedynym rozwiązaniem jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej na 30 dni. Gdy załatwisz już wszystkie formalności, to wtedy będziesz mógł wykupić OC na rok.

Jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu na miesiąc?

Nie da się z góry tego ocenić. Niezależnie od tego, czy chcesz ubezpieczyć samochód na 12 miesięcy, czy na 30 dni, ubezpieczyciel musi wziąć pod uwagę te same czynniki. Dlatego, jeżeli potrzebujesz polisy krótkoterminowej, to powinieneś się skontaktować ze swoim zakładem ubezpieczeniowym i poprosić o przeprowadzenie kalkulacji kosztów. Musisz tutaj wziąć jeszcze pod uwagę fakt, że ubezpieczenie krótkoterminowe nie przedłuży się. Wygaśnie po 30 dniach i nie możesz go ponownie wykupić.

Kilka słów podsumowania

Ubezpieczenie OC samochodu na 30 dni wydaje się być bardzo atrakcyjną alternatywą dla rocznej polisy. Jednak powinieneś pamiętać o tym, że te polisy są dostępne wyłącznie dla wąskiego grona osób. Jeżeli nie ma Cię w żadnej z wymienionych powyżej kategorii, to będziesz musiał zdecydować się na klasyczne OC pojazdu. W dodatku, koszt krótkoterminowego OC samochodu jest zależny od tych samych parametrów, co zwykłe ubezpieczenie. Dlatego nie możesz traktować go jako szybkiego i skutecznego sposobu na zaoszczędzenie. Jednym wyjątkiem jest sytuacja, gdy na co dzień handlujesz samochodami. Wtedy zawsze oszczędzasz całkiem sporo na ubezpieczeniu.

Zapraszamy do naszych warszawskich oddziałów!

Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa

Podobne wpisy

Jak ubezpieczyć samochód od nagłych awarii?

Na pewno nieraz zepsuł Ci się samochód. Pamiętasz dobrze te wszystkie nieprzyjemne uczucia z tym związane. Możemy wśród nich wymienić: zaskoczenie, zdezorientowanie, strach, złość, niepokój. Czy da się tego w jakikolwiek sposób uniknąć? Nie ma aut, które byłyby całkowicie bezawaryjne, wbrew zapewnieniom producentów. Jednak możesz w dużym stopniu zmniejszyć odczuwany stres, gdy wykupisz ubezpieczenie samochodu...

Czytaj dalej...

Jak wygląda ubezpieczenie samochodu od skutków gradu?

Jedyną pewną rzeczą w pogodzie jest jej nieprzewidywalność. Silne burze sieją spustoszenie w otoczeniu, niszczą mienie. Nasz samochód może łatwo ulec nieestetycznym wgnieceniom, jeśli burza zasypie go gradem. Pokrycie szkód spowodowanych gradem Koszt naprawy uszkodzeń spowodowanych gradem bywa szokująco wysoki, ponieważ uszkodzenia zwykle obejmują cały pojazd. Dobra wiadomość jest taka, że szkody powstałe w wyniku...

Czytaj dalej...

Jak kupić dobre ubezpieczenie od kradzieży samochodu w Warszawie?

Zgodnie ze statystykami Komendy Głównej Policji w 2020 zgłoszono w Polsce 8784 przypadków kradzieży samochodów. Ryzyko, że łupem złodziei padnie nas pojazd, jest niestety realne. I o ile nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć auta tak, aby zręczny złodziej się do niego ostatecznie dostał, to możemy wybrać ubezpieczenie od kradzieży samochodu. Na jaki produkt warto w...

Czytaj dalej...