nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Czy ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej jest obowiązkowe?

Motoryzacja

elektryczna hulajnoga ubezpiecznieHulajnogi elektryczne szturmem wzięły ulice i chodniki większości dużych polskich miast. Choć prawo komunikacyjne jeszcze nie nadąża za ich ekspansją, to towarzystwa ubezpieczeniowe stworzyły ofertę skrojoną na miarę potrzeb użytkowników hulajnóg. Jaką polisę możemy zawrzeć, aby chronić się np. przed skutkami wypadku w drodze do pracy podczas jazdy hulajnogą?

Na czym polega ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej?

Obecny ład prawny nie uwzględnia hulajnóg jako osobnego środka transportu, w związku z czym jej użytkownicy są traktowani jako piesi. Z tego powodu ubezpieczenie OC na hulajnogę nie jest obowiązkowe, jak to jest w przypadku samochodu czy motoru. Niestety, nie oznacza to, że hulajnogą nie możemy spowodować wypadku. Jak się okazuje, w Polsce dochodzi do dziesiątek kolizji z udziałem osób użytkujących hulajnogi. Najczęstszymi skutkami są stłuczenia, złamania, zwichnięcia, otarcia (w tym osób postronnych), ale i uszkodzenie innych pojazdów.

Na szczęście możemy wykupić ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej, które w razie potrzeby pokryje szkody wynikłe w związku z kolizją czy potrąceniem. Jeśli często korzystamy z tego środka transportu, to mimo faktu, iż ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, to warto je zakupić. Pozwoli to uniknąć poważnych kosztów, które wiążą się np. z naprawą uszkodzonego pojazdu czy koniecznością rehabilitacji osoby, którą przypadkowo potrącimy podczas jazdy hulajnogą.

Ile kosztuje OC na hulajnogę?

Obecnie ubezpieczyciele oferują ogólne ubezpieczenia OC i NNW, które mają zastosowanie w przypadku zdarzeń z udziałem hulajnogi, a także Assistance. Pierwsze z nich chronią sprawcę wypadku przed kosztami, które są skutkiem zdarzenia. Mogą to być wszelkie roszczenia, o które wystąpi osoba poszkodowana, np. zwrot kosztów leczenia. OC w życiu prywatnym w kontekście użytkowania hulajnogi nie może mieć wyłączenia odpowiedzialności, które mówi, iż szkoda nie będzie uznana, gdy właściciel polisy prowadził pojazd mechaniczny. Ważne również, aby w OWU znalazł się zapis, iż szkoda będzie uznawana, gdy ubezpieczony będzie poruszał się pojazdami wypożyczonymi. OC na hulajnogę to w tym wypadku koszt podstawowej polisy OC w życiu prywatnym, w której znajdują się wymienione wyżej warunki.

Dodatkowe ubezpieczenia hulajnogi

NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, chroni osobę, która wykupiła polisę. Nie chodzi tu jedynie o wspomniane już koszty leczenia, ale także zniszczenie czy kradzież, które dotyczą samej hulajnogi. W tym wypadku ważna jest suma ubezpieczenia, do której towarzystwo wypłaci odszkodowanie.

Dodatkową usługą może być Assistance, gdy hulajnoga ulegnie awarii. Towarzystwo ubezpieczeniowe może wówczas wysłać serwisanta (koszt wymiany części pokrywa ubezpieczony) lub pokryć koszty transportu do szpitala. Jeśli dojdzie do kradzieży hulajnogi, TU zapewni Ci transport do domu lub hotelu.

Stan prawny

Hulajnoga wkrótce ma trafić do grupy UTO, czyli urządzeń transportu osobistego. Prawdopodobnie zmieni to zasady i warunki ubezpieczeń oferowanych przez towarzystwa. Nie zmienia to faktu, że ze względu na swoją dynamikę jazdy i ryzyko wypadku/urazów, ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej po prostu lepiej wykupić, aby w razie niespodziewanego zdarzenia nie być obarczonym poważnymi kwotami.

Zapraszamy do kontaktu w naszych oddziałach mieszcząych się m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Ursynowie w Warszawie czy Szczecinie.

Podobne wpisy

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w krajach Europy

Wybierasz się zagranicę samochodem osobowym? Nie zapominaj, że w innych krajach obowiązują inne zasady i przepisy. Ewentualne braki w wyposażeniu czy np. brak winiety może skutkować wysokimi mandatami. Dowiedz się, jakie elementy są niezbędne podczas podróży samochodem w innych krajach Europy, aby ze spokojną głową jechać na wakacje. Co musisz mieć w samochodzie? W Polsce...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – co warto wiedzieć?

Posiadanie samochodu zabytkowego to nie tylko pasja, ale również zobowiązanie. Klasyczne pojazdy, choć cieszą się wyjątkowym uznaniem wśród kolekcjonerów i miłośników motoryzacji, wymagają szczególnego traktowania - także w zakresie ubezpieczenia. Standardowe polisy komunikacyjne nie zawsze sprawdzają się w przypadku aut z historią. Dlatego właściciele klasyków powinni wiedzieć, czym charakteryzuje się ubezpieczenie samochodu zabytkowego i jak...

Czytaj dalej...

Kara za brak OC motocykla 2025 – ile wynosi?

Posiadanie motocykla to pasja, emocje, wolność i wyjątkowy styl życia. Ale niezależnie od tego, jak często i jak daleko jeździsz na dwóch kółkach, obowiązkowe ubezpieczenie OC to niezbędna ochrona - zarówno dla Ciebie, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. W 2025 roku kary za brak ważnej polisy OC motocykla nie uległy zmianie, ale ich...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.