nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Czy ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej jest obowiązkowe?

Motoryzacja

elektryczna hulajnoga ubezpiecznieHulajnogi elektryczne szturmem wzięły ulice i chodniki większości dużych polskich miast. Choć prawo komunikacyjne jeszcze nie nadąża za ich ekspansją, to towarzystwa ubezpieczeniowe stworzyły ofertę skrojoną na miarę potrzeb użytkowników hulajnóg. Jaką polisę możemy zawrzeć, aby chronić się np. przed skutkami wypadku w drodze do pracy podczas jazdy hulajnogą?

Na czym polega ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej?

Obecny ład prawny nie uwzględnia hulajnóg jako osobnego środka transportu, w związku z czym jej użytkownicy są traktowani jako piesi. Z tego powodu ubezpieczenie OC na hulajnogę nie jest obowiązkowe, jak to jest w przypadku samochodu czy motoru. Niestety, nie oznacza to, że hulajnogą nie możemy spowodować wypadku. Jak się okazuje, w Polsce dochodzi do dziesiątek kolizji z udziałem osób użytkujących hulajnogi. Najczęstszymi skutkami są stłuczenia, złamania, zwichnięcia, otarcia (w tym osób postronnych), ale i uszkodzenie innych pojazdów.

Na szczęście możemy wykupić ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej, które w razie potrzeby pokryje szkody wynikłe w związku z kolizją czy potrąceniem. Jeśli często korzystamy z tego środka transportu, to mimo faktu, iż ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, to warto je zakupić. Pozwoli to uniknąć poważnych kosztów, które wiążą się np. z naprawą uszkodzonego pojazdu czy koniecznością rehabilitacji osoby, którą przypadkowo potrącimy podczas jazdy hulajnogą.

Ile kosztuje OC na hulajnogę?

Obecnie ubezpieczyciele oferują ogólne ubezpieczenia OC i NNW, które mają zastosowanie w przypadku zdarzeń z udziałem hulajnogi, a także Assistance. Pierwsze z nich chronią sprawcę wypadku przed kosztami, które są skutkiem zdarzenia. Mogą to być wszelkie roszczenia, o które wystąpi osoba poszkodowana, np. zwrot kosztów leczenia. OC w życiu prywatnym w kontekście użytkowania hulajnogi nie może mieć wyłączenia odpowiedzialności, które mówi, iż szkoda nie będzie uznana, gdy właściciel polisy prowadził pojazd mechaniczny. Ważne również, aby w OWU znalazł się zapis, iż szkoda będzie uznawana, gdy ubezpieczony będzie poruszał się pojazdami wypożyczonymi. OC na hulajnogę to w tym wypadku koszt podstawowej polisy OC w życiu prywatnym, w której znajdują się wymienione wyżej warunki.

Dodatkowe ubezpieczenia hulajnogi

NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, chroni osobę, która wykupiła polisę. Nie chodzi tu jedynie o wspomniane już koszty leczenia, ale także zniszczenie czy kradzież, które dotyczą samej hulajnogi. W tym wypadku ważna jest suma ubezpieczenia, do której towarzystwo wypłaci odszkodowanie.

Dodatkową usługą może być Assistance, gdy hulajnoga ulegnie awarii. Towarzystwo ubezpieczeniowe może wówczas wysłać serwisanta (koszt wymiany części pokrywa ubezpieczony) lub pokryć koszty transportu do szpitala. Jeśli dojdzie do kradzieży hulajnogi, TU zapewni Ci transport do domu lub hotelu.

Stan prawny

Hulajnoga wkrótce ma trafić do grupy UTO, czyli urządzeń transportu osobistego. Prawdopodobnie zmieni to zasady i warunki ubezpieczeń oferowanych przez towarzystwa. Nie zmienia to faktu, że ze względu na swoją dynamikę jazdy i ryzyko wypadku/urazów, ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej po prostu lepiej wykupić, aby w razie niespodziewanego zdarzenia nie być obarczonym poważnymi kwotami.

Zapraszamy do kontaktu w naszych oddziałach mieszcząych się m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Ursynowie w Warszawie czy Szczecinie.

Podobne wpisy

Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy jest posiadanie ważnej polisy OC. Dzięki temu ubezpieczeniu można uniknąć wielu finansowych kłopotów w przypadku wypadku, kolizji lub innych nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Co dzieje się z polisą OC, po zakupie samochodu używanego? Czy przechodzi ona na nowego właściciela? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego warto wyjaśnić...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie motoru od kradzieży

Ubezpieczenie motoru od kradzieży to ważny produkt ubezpieczeniowy dla każdego motocyklisty. Zabezpiecza on przed stratami finansowymi w przypadku kradzieży pojazdu, której niestety nie da się całkowicie uniknąć. Jaki produkt należy wybrać, aby chronić swój majątek przed skutkami tego przestępstwa? Jak ubezpieczyć się przed kradzieżą? Ubezpieczenie motoru od kradzieży to ważny produkt ubezpieczeniowy dla każdego motocyklisty,...

Czytaj dalej...

Jak ubezpieczyć się od skutków zalania samochodu?

Zalanie samochodu jest jednym z najczęstszych nieprzewidywalnych zdarzeń, które może spotkać każdego kierowcę. W jaki sposób właściciele aut mogą chronić swoje finanse przed skutkami takiego zdarzenia?  Przyczyny i skutki zalania samochodu Najczęstszymi przyczynami zalania samochodu mogą być między innymi ulewne deszcze, powodzie, wylewy wód czy awarie instalacji wodociągowej. Konsekwencje zalania samochodu mogą być bardzo poważne...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.