+48 22 311 14 44

Jak kupić dobre ubezpieczenie od kradzieży samochodu w Warszawie?

Motoryzacja

Zgodnie ze statystykami Komendy Głównej Policji w 2020 zgłoszono w Polsce 8784 przypadków kradzieży samochodów. Ryzyko, że łupem złodziei padnie nas pojazd, jest niestety realne. I o ile nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć auta tak, aby zręczny złodziej się do niego ostatecznie dostał, to możemy wybrać ubezpieczenie od kradzieży samochodu. Na jaki produkt warto w związku z tym zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Dlaczego warto ubezpieczyć samochód od kradzieży?

Zgodnie ze wspomnianymi już danymi KGP, wykrywalność sprawców kradzieży w 2020 roku wyniosła 21,1%. Oznacza to, że udaje się odszukać co 5 skradziony samochód. To w gruncie rzeczy niewiele, nawet jeśli skuteczność policji rośnie, a liczba kradzieży systematycznie spada (np. jeszcze w 2010 zanotowano ponad 16 tysięcy kradzieży). Nie zmienia to faktu, że utrata auta w ten sposób jest bardzo dotkliwa. Nie tylko tracimy środek transportu i pozostawione w nim przedmioty, ale przede wszystkim znaczny majątek, szczególnie gdy mówimy o nowym, drogim samochodzie, wartym dziesiątki lub setki tysięcy złotych. 

Jak ubezpieczyć samochód od kradzieży?

Jedyną możliwością ubezpieczenia pojazdu od kradzieży jest wykupienie takiego AC (autocasco), które w swoim zakresie obejmuje to ryzyko (np. minicasco). W przeciwieństwie do obowiązkowego OC komunikacyjnego zakresy ofert AC mogą się od siebie znacząco różnić, przez co nie możemy zakładać, że każde autocasco to ubezpieczenie od kradzieży samochodu. Może ono dotyczyć tylko konkretnych zdarzeń, np. pożaru czy zalania, dlatego przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeczytać, czy faktycznie obejmie ona kradzież. Ponadto, jeśli podróżujemy samochodem za granicę, warto sprawdzić, jaki zakres terytorialny ma ten wariant ochrony. Może się okazać, że obowiązuje tylko na terenie sąsiednich krajów Unii Europejskiej, a wykluczona jest np. Ukraina. Istotna jest również suma ubezpieczenia, która jest wyznaczana na podstawie wartości samochodu. Służą do tego katalogi eksperckie, które jednak nie uwzględniają dodatkowego wyposażenia. W takiej sytuacji należy zgłosić to wyposażenie, tak aby suma ubezpieczenia odpowiadała faktycznej wartości pojazdu. 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od kradzieży?

Kwota, jaką kierowcy muszą wyłożyć za składkę na autocasco, zależy od kilku czynników. Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę, że każda firma ubezpieczeniowa nieco inaczej wylicza składkę, stąd mogą pojawić się pierwsze różnice w cenie. Po drugie, kluczowa jest wartość samochodu oraz jego parametry, w tym m.in. wiek. Po trzecie, co wiąże się z marką auta, istotne są także jego zabezpieczenia. Im ich więcej, tym cena AC może być niższa, gdyż ryzyko skutecznej kradzieży spada. Znaczenie również mają takie okoliczności, jak to, czy ubezpieczony posiada garaż, w jakim miejscu najczęściej parkuje oraz w jakim mieście auto będzie użytkowane. 

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży może więc kosztować od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset i więcej, szczególnie gdy mówimy o starszym samochodzie. Warto przy tym pamiętać, iż możemy wybrać dodatkowe drogowe assistance, które zapewni zastępczy samochód na czas wyjaśnienia sprawy z kradzieżą. Podniesie ono cenę za ubezpieczenie samochodu od kradzieży, ale tylko o kilkadziesiąt złotych. To rozwiązanie dla osób, którym auto jest niezbędne do codziennego funkcjonowania. 

Kiedy nie otrzymamy odszkodowania z AC?

Poza zakresem polisy trzeba również zwrócić uwagę na tak zwane wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności. To sytuacje, kiedy mimo wystąpienia kradzieży, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Wśród takich okoliczności warto wymienić:

  • rażące niedbalstwo. Jeśli zostawimy w ogólnodostępnym miejscu otwarty samochód, a do tego kluczyki w stacyjce, to ubezpieczyciel uzna to za rażące niedbalstwo i nie wypłaci zadośćuczynienia,
  • kłamstwo w oświadczeniu ubezpieczeniowym dotyczące obecnych zabezpieczeń w samochodzie,
  • wymuszenie ubezpieczenia poprzez upozorowanie kradzieży,
  • brak zgłoszenia kradzieży na policji. Bez dowodu, że auto faktycznie zostało skradzione, nie ma mowy o odszkodowaniu. 

Jak wybrać dobre ubezpieczenie od kradzieży?

Dla osób poszukujących AC obejmujące kradzież samochodu mamy dobrą wiadomość. W Eurofinance współpracujemy z kilkunastoma towarzystwami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu możemy znaleźć takie ubezpieczenie auta od kradzieży, które będzie doskonale odpowiadać wszystkim potrzebom kierowcy. 

Szukasz ubezpieczenia auta od kradzieży na terenie Warszawy? Skontaktuj się z naszymi oddziałami!

Eurofinance – Ubezpieczenia Majątkowe Warszawa Ursynów

Eurofinance – Ubezpieczenia Majątkowe Warszawa Bemowo

Podobne wpisy

Jak ubezpieczyć samochód od nagłych awarii?

Na pewno nieraz zepsuł Ci się samochód. Pamiętasz dobrze te wszystkie nieprzyjemne uczucia z tym związane. Możemy wśród nich wymienić: zaskoczenie, zdezorientowanie, strach, złość, niepokój. Czy da się tego w jakikolwiek sposób uniknąć? Nie ma aut, które byłyby całkowicie bezawaryjne, wbrew zapewnieniom producentów. Jednak możesz w dużym stopniu zmniejszyć odczuwany stres, gdy wykupisz ubezpieczenie samochodu...

Czytaj dalej...

Czy możliwe jest ubezpieczenie samochodu na miesiąc?

Bardzo dobrze znane wszystkim OC, czyli ubezpieczenie samochodu od odpowiedzialności cywilnej jest zazwyczaj wykupywane na 12 miesięcy. Niewiele osób wie o tym, że jest możliwość skorzystania z krótkoterminowego ubezpieczenia OC na miesiąc. Jednak mogą podpisać taką umowę tylko niektórzy posiadacze pojazdów mechanicznych. Warto trochę bardziej zagłębić się w ten temat. Co należy zrobić, żeby ubezpieczyć...

Czytaj dalej...

Jak wygląda ubezpieczenie samochodu od skutków gradu?

Jedyną pewną rzeczą w pogodzie jest jej nieprzewidywalność. Silne burze sieją spustoszenie w otoczeniu, niszczą mienie. Nasz samochód może łatwo ulec nieestetycznym wgnieceniom, jeśli burza zasypie go gradem. Pokrycie szkód spowodowanych gradem Koszt naprawy uszkodzeń spowodowanych gradem bywa szokująco wysoki, ponieważ uszkodzenia zwykle obejmują cały pojazd. Dobra wiadomość jest taka, że szkody powstałe w wyniku...

Czytaj dalej...