+48 22 311 14 44

Ubezpieczenie samochodu NNW – czy warto?

Motoryzacja

ubezpieczenia nnwObowiązkowe ubezpieczenie OC chroni kierowców od finansowych skutków kolizji drogowych. Gdy spowodujemy wypadek, druga strona może od naszego ubezpieczyciela domagać się zwrotu kosztów naprawy czy leczenia. Co jednak w sytuacji, gdy jako kierowca doznamy uszczerbku na zdrowiu? Tu pomoże ubezpieczenie NNW samochodu. Czym ono jest? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Co to jest ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW to inaczej polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków, którą możemy podpisać na 12 miesięcy. W przeciwieństwie do OC, NNW nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem. Ponadto wbrew obiegowej opinii czy nazewnictwie, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków nie dotyczy bezpośrednio szkód samochodu. Obejmuje natomiast osoby, które się w nim znajdują lub do niego wsiadają/wysiadają z niego. Jeśli chcemy ubezpieczyć samochód od niespodziewanych szkód (np. zalania, pożaru czy wypadku, gdy niemożliwe jest wykrycie sprawcy), to powinniśmy zainteresować się polisą AC.

Warunki komunikacyjnego NNW

Polisa NNW umożliwia pokrycie kosztów leczenia (w tym np. leków i hospitalizacji) oraz rehabilitacji osób, które przebywały w pojeździe w trakcie wypadku (w kraju lub za granicą). Dotyczy to zarówno pasażerów (którzy mogą również starać się o odszkodowanie z OC sprawcy czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), jak i kierowcy. W tym przypadku nie ma znaczenia, kto jest sprawcą zdarzenia.

Aby jednak polisa mogła zdziałać, muszą być spełnione pewne warunki. Jednym z nich jest np. liczba pasażerów, która nie może być wyższa niż ta wpisana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Ponadto osoby, które przebywają w pojeździe, muszą mieć zapięte pasy. Poza tym uczestnicy wypadku muszą doznać trwałego uszczerbku na zdrowiu (wyrażony w procentach), aby móc ubiegać się o zadośćuczynienie z tytułu ubezpieczenia NNW. Jakie świadczenia może obejmować ta polisa? Są to m.in. koszty:

  • pomocy medycznej,
  • rehabilitacji, rekonwalescencji,
  • pobytu w szpitalu,
  • długotrwałej nieobecności w pracy,
  • leków.

Innym powodem uruchomienia środków jest śmierć kierowcy lub pasażera. Wówczas odszkodowanie otrzymają najbliżsi. Środki z NNW mogą również posłużyć do transportu zwłok oraz organizacji pogrzebu.

Oczywiście każde towarzystwo ubezpieczeniowe dokładnie precyzuje warunki uruchamiające środki z polisy. Niektórzy ubezpieczyciela w wariantach rozszerzonych oferują np. zwrot kosztów za operację plastyczną, jeśli jej przeprowadzenie wynika z obrażeń, których doznaliśmy w wypadku. W związku z tym warto sprawdzić kilka ofert, aby wybrać z niej najkorzystniejszą dla siebie – zarówno pod względem warunków, jak i ostatecznego kosztu.

Czy warto wykupić ubezpieczenie NNW? Ile ono kosztuje?

Wykup dodatkowej ochrony, szczególnie takiej, która pozwala uniknąć poważnych kosztów leczenia, to zawsze dobra decyzja. Prywatne wizyty czy długa rehabilitacja, których możemy potrzebować do uzyskania zdrowia, mogą znacząco uszczuplić nasz budżet. Poza tym po wypadku może wystąpić czasowa niezdolność do wykonywania pracy, co również może zrekompensować ubezpieczenie NNW. W 2019 roku Policja zanotowała 454455 kolizji i 30 288 wypadków drogowych. Chociaż liczby te z roku na rok są coraz mniejsze, dodatkowe zabezpieczenie ma sens, zwłaszcza w przypadku kierowców młodocianych czy w podeszłym wieku.

Ile kosztuje NNW? W porównaniu do składki za OC, rocznie za to ubezpieczenie zapłacimy znacznie mniej. W podstawowym wariancie cena NNW rozpoczyna się od kilkudziesięciu złotych rocznie. Im wyższy zakres ochrony czy suma ubezpieczenia, tym oczywiście rośnie składka.

Po najkorzystniejsze ubezpieczenia samochodu NNW zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami. W Eurofinance korzystamy z ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu masz pewność, że będziesz chroniony zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.

Podobne wpisy

Jak wygląda ubezpieczenie OC autobusu?

Pojazdy przeznaczone do przewozu większej liczby osób są objęte tym samymi obowiązkami ubezpieczeniowymi, co samochody osobowe. Oznacza to, że musimy wykupić ubezpieczenie OC dla autobusu, jeśli jesteśmy jego właścicielami i prowadzimy przewozy pasażerskie. Poza tym możemy skorzystać z dodatkowych form ubezpieczenia tego typu pojazdów, czyli AC, Assistance i NNW. Czym się kierować podczas ich wyboru?...

Czytaj dalej...

Niestandardowe szkody, które może objąć dobre ubezpieczenie samochodu

Zdarzenia na polskich drogach potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego kierowcę. Bywa, że jesteśmy uczestnikami niespodziewanych zdarzeń, których niestety podstawowe ubezpieczenia komunikacyjne nie obejmują. Przed skutkami nietypowych szkód możemy się chronić - wymaga to jednak dogłębnej analizy propozycji towarzystw ubezpieczeniowych. Na co warto zwrócić uwagę? Które nietypowe szkody powinniśmy wziąć pod uwagę, ubezpieczając samochód? Ubezpieczenie OC...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie kampera – jak dobrać najlepszą polisę?

Popularność kamperów w Polsce rośnie. Nic w tym dziwnego - dla właścicieli tych pojazdów możliwość przemieszczenia się po kraju bez potrzeby wykupowania miejsca w hotelach to ogromny plus i synonim wolności. Stąd liczba rejestrowanych w Polsce kamperów stale rośnie i to pomimo faktu, że są to pojazdy drogie w porównaniu do samochodów osobowych. Zgodnie z...

Czytaj dalej...