+48 22 311 14 44

Czy ubezpieczenie mieszkania od wszystkich ryzyk jest opłacalne?

Nieruchomości

Zadaniem ubezpieczenia mieszkania od wszystkich ryzyk jest jego ochrona przed każdym możliwym niekorzystnym zdarzeniem. Wyjątek stanowią te wymienione w dokumencie OWU. Wynika to stąd, że są to wyłączenia odpowiedzialności. Jakie są zalety oraz ograniczenia w przypadku tego rodzaju polisy? Jaki jest jej przeciętny koszt? 

Jak dzielą się polisy ubezpieczeniowe mieszkania?

Ubezpieczenia mieszkaniowe dzielą się na dwa podstawowe warianty. Pierwsze to ubezpieczenie od ryzyk nazwanych. Natomiast drugie to od wszystkich ryzyk (All Risks/All Risk). Tego drugiego typu niestety nie oferują wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Dowiedz się koniecznie, jakie są zalety i wady ubezpieczenia mieszkania od wszystkich ryzyk. Kiedy warto się nim zainteresować? Ile to rozwiązanie tak naprawdę kosztuje?

Co to oznacza, że mieszkanie jest ubezpieczone od wszystkich ryzyk?

Warto wyjaśnić, że nie jest to polisa, która ochroni Twoje cztery ściany przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami. Takie polisy ubezpieczeniowe po prostu nie istnieją. Jednak all risk daje Ci szeroki zakres ochrony. Na pewno jest to dobre rozwiązanie, na przykład wtedy, gdy ubiegasz się o odszkodowanie lub, gdy doszło do zdarzenia, które nie jest wymienione w OWU. Jest to ubezpieczenie od wszystkich ryzyk. Poza tymi wyłączonymi.

All Risk to system wyznaczania zakresu ubezpieczenia. Wypadek ubezpieczeniowy, za który możesz otrzymać odszkodowanie, to każde zdarzenie niewyłączone w OWU. Odnosi się to również do zdarzeń, które są skomplikowane do określenia, przed ich zaistnieniem. Za nie też możesz się ubiegać o odszkodowanie. 

Lepsze jest all risk, czy standardowe ubezpieczenie mieszkania? 

 Klasyczna polisa mieszkaniowa, to znaczy od ryzyk nazwanych, zawiera kilka lub kilkanaście zdarzeń losowych. Najczęściej wśród nich znajdują się na przykład: pożar, uderzenie pioruna, deszcz nawalny czy upadek drzew i masztów. W niektórych ofertach może być wymienionych nawet 20 lub 30 ryzyk. 

Polisa mieszkaniowa All risk to ubezpieczenie od wszystkich ryzyk. Zapewnia Ci ono ochronę przed wszystkimi potencjalnymi zdarzeniami. Oczywiście poza tymi, które są wymienione w dziale wyłączeń odpowiedzialności w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Oba rodzaje polisy ubezpieczeniowej mają również listę potencjalnych rozszerzeń. Mówimy tutaj o dodatkach, które możesz dołączyć do Twojego ubezpieczenia. Mogą to być między innymi takie ryzyka jak: ruchomości domowe, powódź, kradzież z włamaniem, OC w życiu prywatnym, domowy assistance. W ubezpieczeniu od ryzyk wszystkich jest bardzo mało tego rodzaju dodatków. Wynika to stąd, że w polisie i tak jest ich bardzo wiele. 

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia All Risk często można znaleźć taki zapis, który zapewni Ci ochronę przed trudnymi do przewidzenia sytuacjami. Polisa od ryzyk nazwanych nigdy nie zapewni Ci tak dużego zakresu ochrony. 

Czy ubezpieczenie od ryzyk wszystkich jest opłacalne?

Polisa mieszkaniowa All Risk zapewnia bardzo szeroki zakres ochrony. Jest on dużo bardziej rozbudowany niż w przypadku ubezpieczenia uwzględniającego ryzyka nazwana. Przykłady tych ryzyk nienazwanych to: graffiti, szkody wyrządzone przez zwierzęta, szkody w roślinności ogrodowej, czy NNW dla psa i kota. 

Warto je wykupić również z tego względu, że w razie nieprzewidzianego zdarzenia, o wiele łatwiej będzie Ci uzyskać odszkodowanie. 

Dlatego, jeżeli chcesz ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, to powinieneś odwiedzić oddziały Eurofinance Warszawa Ursynów.

Podobne wpisy

Jakie korzyści daje ubezpieczenie działki budowlanej?

Koszt ubezpieczenia domu w budowie nie jest duży. Na pewno mniejszy niż straty, które możesz ponieść. Dom w trakcie budowy jest narażony między innymi na pożar, silną wichurę lub powódź. Dom w stanie surowym, zamkniętym, możesz również ubezpieczyć od kradzieży z włamaniem. Wtedy możesz liczyć na przykład na wypłatę odszkodowania, gdy ktoś ukradnie Ci drzwi...

Czytaj dalej...

Kiedy warto ubezpieczyć mieszkanie deweloperskie?

Inwestowanie w nieruchomości jest pełne pułapek, a wiele z nich może być bardzo kosztownych. Dlatego też warto posiadać ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim. Zapewni Ci ono spokój ducha i bezpieczeństwo finansowe na wypadek najgorszego. Jak ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim? Podczas budowy lub przebudowy nieruchomości dobrze jest uzupełnić luki w standardowej polisie ubezpieczeniowej, wykupując dodatkowe...

Czytaj dalej...

Czy można ubezpieczyć mieszkanie komunalne?

Co to jest mieszkanie komunalne? Mieszkanie komunalne, zwane inaczej mieszkaniem socjalnym, to nieruchomość będąca własnością gminy, którą przyznaje się osobom w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Lokal komunalny traktowany jest jako forma pomocy socjalnej. Mieszkania socjalne zapewniają stabilność, w której ludzie mogą pozostać przez dłuższy czas. Czynsze są bardziej przystępne cenowo, a umowy najmu bezpieczniejsze...

Czytaj dalej...