+48 22 311 14 44

Czy można ubezpieczyć mieszkanie komunalne?

Nieruchomości

Co to jest mieszkanie komunalne?

Mieszkanie komunalne, zwane inaczej mieszkaniem socjalnym, to nieruchomość będąca własnością gminy, którą przyznaje się osobom w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Lokal komunalny traktowany jest jako forma pomocy socjalnej.

Mieszkania socjalne zapewniają stabilność, w której ludzie mogą pozostać przez dłuższy czas. Czynsze są bardziej przystępne cenowo, a umowy najmu bezpieczniejsze niż te w sektorze prywatnym. Dzięki niej najemca ma zazwyczaj prawo pozostać w danym lokalu przez wiele lat.

Komu przysługuje mieszkanie komunalne?

Oferta samorządu skierowana jest do osób, a zwłaszcza rodzin, w dramatycznej sytuacji materialnej. Rodziny takie nie są w stanie zapewnić sobie mieszkania na wolnym rynku nieruchomości. O przyznaniu lokalu decyduje dochód gospodarstwa domowego, jednak – paradoksalnie – nie może on być zbyt niski, bowiem, przyznając lokal, gmina chce sobie jednocześnie zapewnić terminową opłatę czynszu.

Kryteria przyznawania lokalu komunalnego ustalane są na podstawie uchwały rady miasta. Gminy mogą mieć różne kryteria weryfikacji wniosków. Wnioski spełniające kryteria i pozytywnie rozpatrzone uruchamiają proces przyznania mieszkania socjalnego – wnioskodawca wpisywany jest na listę oczekujących, następnie informowany o dostępności mieszkania. Gmina składa maksymalnie trzy propozycje najmu. Po odrzuceniu wszystkich opcji (np. ze względu na zły stan techniczny lokalu) przez najemcę, gmina skreśla go z listy oczekujących.

Ubezpieczenie mieszkania komunalnego

Mieszkania komunalne stanowią około kilku procent wszystkich gospodarstw domowych w Polsce. Znalezienie odpowiedniego, kompleksowego ubezpieczenia na tego rodzaju nieruchomość jest niejednokrotnie wyzwaniem, ponieważ wymaga od wynajmujących oraz władz lokalnych specjalistycznej wiedzy na temat ubezpieczeń.

Z racji faktu, że właścicielem mieszkania komunalnego jest gmina, a nie najemca, dedykowane polisy ubezpieczeniowe mają nieco węższy zakres ochrony. Najemca może uwzględnić w polisie np. ubezpieczenie zawartości domu (sprzęt RTV/AGD, biżuteria, gotówka, komputer, aparat fotograficzny, rower etc.). Ubezpieczenie zawartości mieszkania ma na celu ochronę mienia. Bez względu na to, jak bardzo jesteś ostrożny, zawsze istnieje ryzyko, że Twoje rzeczy mogą zostać zniszczone, uszkodzone lub skradzione, dlatego ubezpieczenie mienia ruchomego może zapewnić Ci spokój ducha, gdyby doszło do najgorszego.

Polisa dla lokatorów może również obejmować ubezpieczenie:

– na wypadek pożaru (lub innych zdarzeń losowych),

– dewastacji, wandalizmu (celowe zniszczenie mienia przez osoby trzecie),

– kradzieży (wyraźne ślady obecności osób trzecich, takie jak zbita szyba czy wyważone drzwi, brak mienia),

– powodzi (raczej rzadkie, ale warto mieć to na uwadze przy wykupywaniu polisy)

– OC w życiu prywatnym (na wypadek szkód, które nieumyślnie wyrządzimy osobom trzecim, czyli np. zalejemy sąsiadów w wyniku awarii pralki).

W jakim przypadku ubezpieczenie mieszkania komunalnego nie zadziała?

Ubezpieczenie lokali komunalnych, z racji ograniczonego zakresu ochrony, jest zdecydowanie tańsze od standardowego pakietu oferowanego właścicielom nieruchomości. Jednakże są przypadki, w których taka polisa nie zadziała. Poniżej prezentujemy przykładowe sytuacje, w których najemca może mieć problem z uzyskaniem odszkodowania:

– szkoda powstała w wyniku celowego zaniedbania, np. zapalenie się sadzy spowodowane brakiem przeglądu kominiarskiego,

– nieprawidłowe podłączenie sprzętu lub nieprawidłowe użytkowanie sprzętu,

– szkody wywołane gromadzeniem w lokalu materiałów wybuchowych lub pirotechnicznych,

– atak terrorystyczny, zamieszki, wojna.

Zobacz nasze oddziały:

Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa

Podobne wpisy

Kiedy warto ubezpieczyć mieszkanie deweloperskie?

Inwestowanie w nieruchomości jest pełne pułapek, a wiele z nich może być bardzo kosztownych. Dlatego też warto posiadać ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim. Zapewni Ci ono spokój ducha i bezpieczeństwo finansowe na wypadek najgorszego. Jak ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim? Podczas budowy lub przebudowy nieruchomości dobrze jest uzupełnić luki w standardowej polisie ubezpieczeniowej, wykupując dodatkowe...

Czytaj dalej...

Od czego warto ubezpieczyć dom?

Ubezpieczenie domu nie stanowi luksusu, a pragmatyczną konieczność. Nie tylko dlatego, że chroni dom i dobytek przed zniszczeniem lub kradzieżą. Większość banków udzielających kredytów hipotecznych wymaga od kredytobiorców posiadania ubezpieczenia na pełną lub częściową wartość nieruchomości (jest nią zazwyczaj cena zakupu). Co więcej, nie udzielą one kredytu ani nie sfinansują transakcji bez dowodu posiadania takiego...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie all risk – na czym polega?

Kluczowym punktem polisy majątkowej jest jej zakres. Rozumiemy przez to listę zdarzeń, które mogą wywołać szkody w majątku, a za które finansową odpowiedzialność bierze towarzystwo ubezpieczeniowe. W niektórych wypadkach pojawia się jednak konieczność, aby wykupić ubezpieczenie all risk. Na czym ono polega? Ile kosztuje? Objaśniamy.  Dlaczego warto wykupić polisę majątkową? Bez względu na to, czy...

Czytaj dalej...