+48 22 311 14 44

Czy możliwe jest ubezpieczenie działki ROD?

Nieruchomości

Ogródek działkowy to duma każdego właściciela. Pięknie przystrzyżony trawnik, drzewa, krzewy owocowe i grządki z warzywami, a do tego miejsce do odpoczynku i urządzania grilla – czego chcieć więcej? Niestety, ogródki często są obiektem włamań i dewastacji, do tego znajdują się na terenach zielonych, na których ryzyko wystąpienia pożaru jest dość realne. W jaki sposób możemy się chronić od skutków takich zdarzeń? Czy ubezpieczenie działki ROD jest w Polsce możliwe?

Ubezpieczenie domku na działce ROD – dlaczego warto?

Ubezpieczenie nieruchomości to najkorzystniejszy sposób na zabezpieczenie swojego majątku przed stratami, które mogą wyniknąć wskutek działań osób trzecich lub czynników naturalnych. Do włamań bardzo często dochodzi już po sezonie letnim, gdy naturalnie rzadziej odwiedzamy ogródek działkowy, a na zewnątrz wyraźnie spada temperatura. Ginie wówczas praktycznie wszystko, co ma jakąkolwiek wartość, od sprzętów po narzędzia. Anomalia pogodowe natomiast mogą zniszczyć nie tylko uprawy, ale również murowany domek, drewnianą altanę, szklarnię i inne elementy. 

Odbudowa działki do pierwotnego stanu może być kosztowna i czasochłonna, szczególnie gdy dojdzie do poważnego uszkodzenia domku, w którym trzymamy wszystkie sprzęty. Warto przy tym pamiętać, że PolskiZwiązek Działkowców nie bierze żadnej odpowiedzialności za szkody bez względu na ich pochodzenie. Ubezpieczenie działki ROD jest możliwe, gdy włączymy działkę do polisy majątkowej, która obejmuje nasz dom lub mieszkanie. Innymi słowy, towarzystwa ubezpieczeniowe nie oferują osobnego produktu dla ogródków działkowych.

Ubezpieczenie działki ROD w praktyce

Decydują się na ochronę działki, najpierw musimy wykupić ubezpieczenie mieszkania. W ramach umowy musimy dopilnować, aby jej przedmiotem był również nasz ogródek działkowy. Istotne jest również, aby wybrać taką ofertę obejmującą ważne dla nas elementy działki. Nie każda firma ubezpieczeniowa umożliwia objęcie polisą np. drewnianej altany. Z perspektywy działkowca istotne, aby ochrona dotyczyła murowanego domku (warto zwrócić uwagę na jego definicję, musimy być na stałe przytwierdzony do gruntu, mieć dach itp.), ale także płotu, elementów architektury (szklarnia, altana, murowany grill) i mienia ruchomego, czyli narzędzi, sprzętu (np. kosiarka). 

 

Przedmiot ubezpieczenia działki to jedno, kluczowy jest również zakres polisy. W wypadku działki ważne, aby chroniła nas od skutków pożaru, zalania, huraganu, opadów śniegu czy mrozu. Oczywiście na liście ryzyk musi się także pojawić kradzież z włamaniem. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne zestawienia ryzyk, dlatego podczas analizy każdej oferty musimy zwrócić uwagę, jakie są jej warunki. Dotyczy to także wyłączeń odpowiedzialności, czyli np. umyślnych działań lub szkód wywołanych pod wpływem alkoholu. Za nie ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności i nie wypłaci zadośćuczynienia. 

Ubezpieczyciel może mieć również pewne wymagania dotyczące działki. Musi być ona zabezpieczona przed dostępem z zewnątrz. Może się okazać, iż nie wystarczy jedynie zamek w drzwiach domku, ale niezbędne będą również np. kraty w oknach. Ubezpieczenie działki ROD nakłada więc na właściciela pewne obowiązki. Jeśli nie zostaną spełnione, to ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. 

Ile kosztuje ubezpieczenie altanki na działce?

Ubezpieczenie altany na działce, które jest połączone z polisą na mieszkanie, będzie kosztować co najmniej kilkaset złotych. Składka na tego typu ubezpieczenie jest jednorazowa, choć niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają jej spłatę ratalną. Najczęściej jednak nie zapłacimy za polisę więcej, niż 1000 zł. Wysokie składki dotyczą znaczących nieruchomości, których wartość przekracza milion złotych i do których dobrano dodatkowe usługi (np. Home Assistance i OC w życiu prywatnym). Samo dodanie działki ROD do polisy kosztuje od kilkudziesięciu do 200 zł. 

Szukasz korzystnego ubezpieczenie działki ROD? Zamiast samodzielnie przeszukiwać internet i odwiedzać oddziały towarzystw ubezpieczeniowych, skontaktuj się z multiagencją Eurofinance. Dzięki nam nie tylko znajdziesz idealną ofertę, ale także zaoszczędzisz mnóstwo czasu, gdyż zaproponujemy Ci ubezpieczenie działki w ciągu kilkunastominutowej rozmowy. 

Planujesz wykupić ubezpieczenie działki ROD? Skontaktuj się  z naszym agentem, który pomoże Ci dobrać  najbardziej optymalną ofertę dostępną na rynku.

Zobacz nasze oddziały:
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Gdańsk
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe  Lublin
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe  Bemowo Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Szczecin
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Wrocław
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Legionowo

Podobne wpisy

Jakie zalety ma ubezpieczenie Home Assistance?

Podczas poszukiwania dobrej oferty ubezpieczenia mieszkania zwracamy uwagę przede wszystkim na jego zakres i cenę. To, ile zapłacimy, zależy m.in. od wybranych dodatkowych usług. Wśród nich jest ubezpieczenie home assistance. Czego dotyczy ten produkt? O ile podnosi cenę polisy majątkowej i czy warto w niego inwestować? Czym jest assistance domowe? Usługa ta jest odpowiedzią na...

Czytaj dalej...

Posiadasz dom lub mieszkanie? Sprawdź, jak wygląda ubezpieczenie od pożaru

Pożar mieszkania lub domu to jedno z najgorszych nieszczęść, jakie może dotknąć nasz majątek. Ogień to bezlitosny żywioł, który z dużym prawdopodobieństwem strawi większość sprzętów, zniszczy elementy wykończeniowe, nadwyręży konstrukcję, co może sprawić, że dom czy mieszkanie nie będzie zdatne do użytku. Jak w takim razie chronić się przed skutkami takiego zdarzenia? Rozwiązaniem jest ubezpieczenie...

Czytaj dalej...

Jak wygląda ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?

Polska Policja w 2020 roku zanotowała 72 502 kradzieży z włamaniem na terenie naszego kraju. Choć historycznie jest to niski rezultat, to ryzyko, że celem włamania będzie nasze mieszkanie, nie jest wcale takie niskie. Od finansowych konsekwencji takiego zdarzenia uchronić nas może ubezpieczenie mieszkania od kradzieży. Na czym polega? Ile kosztuje? Więcej na ten temat...

Czytaj dalej...